۰ نفر
۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
کاشان، چهارمین پایتخت کتاب ایران شد

شهر کاشان در آیین اختتامیه چهارمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین اختتامیه چهارمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب عصر سه شنبه هشتم اسفند با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جواد معاون فرهنگی وزیر ارشاد و مدیران فرهنگی کشور در تالار وحدت برگزار و شهر کاشان به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد.

اگر کتابی خوانده نشود، فرهنگی شکل نخواهد گرفت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم درباره ترویج کتابخوانی گفت: «طرح های فراگیر ملی ترویج کتابخوانی، در الگوسازی های کشوری موثر واقع می شوند. طرح پایتخت کتاب و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، طرح‌های ملی فراگیری هستند که می‌توانند در الگوسازی‌های دیگر کشور موثر واقع شوند.»

او افزود: «زمانی که این حرکت فرهنگی آغاز شد، شاید خود کسانی هم که ایده‌پردازان آن بودند، تصور نمی کردند که کاروان این حرکت بیش از 150 شهر و صدها روستا را در بر بگیرد. این طرح که یک طرح ملی و فراگیر کشوری بود، در این مسیر از منظر سازماندهی تجربه‌هایی داشته است که می تواند در الگوهای دیگر کشور نیز مورد استفاده قرار بگیرد.»

صالحی همچنین بیان کرد: «شالودۀ این حرکت این بود که انعطاف گسترده ای را در عرصه عمل فراهم کند. در کشور ما الگوهایی می توانند موفق باشند که شالوده جمع و جور و مستحکم و میدان متنوعی برای خلاقیت های شهر به شهر و روستا به روستا داشته باشند. این حرکت چارچوب خشکی نداشت، اما بی چارچوب هم نبود و همین باعث شد که شهر به شهر ، به این کاروان بپیوندند.»

او افزود: «نکته دومی که این جریان با خود به همراه داشت، این بود که به ما نشان داد چقدر ظرفیت های پنهان غیر مکشوف در کشور وجود دارد. عمق این ظرفیت ها در حوزه کتاب و کتابخوانی دیده شد و به نظر می رسد اگر به اعماق دیگر حوزه های کشور نیز برویم، همین ظرفیت ها وجود دارد. تجربه این حرکت چهارساله نشان داد که ما هنوز به خوبی ظرفیت های فرهنگی خود را بازکاوی و بازشکافی نکرده ایم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت هم افزایی نهادهای دولتی، خصوصی و عمومی شهرهای مختلف کشور، افزود: «آنچه مشخص است این است که با وجود مشکل  کمبود منابع، اگر ظرفیت های عمومی،خصوصی و دولتی به هم متصل شود، در همۀ حوزه ها، اتفاقات شگرف و پیش بینی نشده ای رقم خواهد خورد.»

صالحی اضافه کرد: «این تجربه نشان داده است که ایده های خلاق تا چه حد می تواند بی نهایت باشد. وقتی یک حرکت فرهنگی بر اساس بخشنامه های مرکزی باشد، به ما ایده های محدودی در چارچوب محدود می دهد. اما زمانی که جریان ایده سازی به موج سیال اجتماعی سپرده می شود و از دل آن ایده های متکثر و خلاقانه ای به وجود خواهد آمد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ایجاد شبکه شهرهای پایتخت کتاب و روستاهای دوستدار کتاب در چهارمین دورۀ این دو رویداد ترویجی گفت: «این اتفاق از دل یک حرکت فرهنگی عمومی برخاسته است که می تواند افق های جدیدی را برای کشور رقم بزند. کتاب قلب فرهنگ است. جایی که کتاب نباشد، فرهنگ معنایی ندارد. کتابخوانی زندگی و حیات فرهنگ است. اگر کتابی خوانده نشود، فرهنگی شکل نخواهد گرفت و زنده نخواهد ماند.»

نام ایران در تاریخ با نام کتاب گره خورده است
محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که درباره برنامه هایی چون انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: «مردمی که این برنامه‌ها را برگزار می‌کنند، نبض فرهنگ ایران هستند. شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، دغدغۀ فرهنگ ایران را دارند و نگران آن هستند.»

او افزود: «نام ایران همیشۀ در تاریخ با نام کتاب گره خورده است و در بسیاری از کشورهای جهان، ایران را با شاهنامه، مثنوی و شفای بوعلی می‌شناسند. پایتخت کتاب ایران جایی است که کتاب در آن دیده می‌شود و مردمانی هستند که با امثال این کتاب‌ها زندگی می‌کنند.»

جوادی ضمن تشکر از دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، نهاد کتابخانه‌های عمومی و سایر نهادهای درگیر در طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب، ابراز امیدواری کرد این برنامه‌ها در سال‌های آینده ادامه یابد و شاهد برنامه‌های پویاتری در عرصۀ کتاب و کتابخوانی باشیم.

او در پایان گفت: «از تمامی کسانی که دلشان برای کتاب می سوزد و فرهنگ این سرزمین را با کتاب و کتابخوانی تقویت خواهند کرد، تقدیر و تشکر می‌کنم.»

کتابخوانی در شهرها و روستاها مانند نهادی اجتماعی عمل می‌کند
علی‌اصغر سیدآبادی دبیر پایتخت کتاب و جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب دیگر سخنران این مراسم هم در سخنانی گفت: ۱۵۰ شهر و ۱۳۰۰ روستا و آبادی عشایری در انتخاب و معرفی پایتخت کتاب و جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب شرکت کرده‌اند و کتابخوانی در آنها همچون رویدادی اجتماعی عمل می‌کند و بقیۀ کارهای آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مهم نیست چه شهرها و روستاهایی برگزیده شوند، مهم این است که دست کم چندبار، مدیران بخش‌های دولتی و فعالان بخش‌های غیردولتی، درباره کتاب و خواندن با هم گفت‌وگو کرده‌اند و کمک کرده‌اند تا شهرشان کتاب‌خوان‌تر شود و در هر کدام از این روستاها، مردم تشویق شده‌اند که بیش‌تر بخوانند، کار گروهی انجام بدهند و برای طراحی برنامه‌های کتاب‌خوانی در روستایشان با هم گفت‌وگو کنند.»

او افزود: «نمی‌خواهم بگویم این‌همه، تأثیر این دو رویداد است. این دو رویداد تنها پنجره‌هایی بودند که بر این منظره‌ها گشوده شدند. آن‌چه در این شهرها و روستاها اتفاق افتاده است، مجموعه‌ای از کارهای کوچک و مردمی است و آن‌چه می‌ماند، مجموعۀ همین کارهای کوچک است که کار بزرگ را شکل می‌دهد؛ کار بزرگ بیش‌تر خواندن در سراسر ایران.»

کاشان پایتخت کتاب ایران شد
در ادامه این مراسم نوبت به انتخاب پایتخت کتاب ایران و معرفی برگزیدگان رسید و شهر کاشان از شهرهای استان اصفهان، از میان ۱۰ شهر راه‌یافته به مرحلۀ نهایی داوری، به دلیل برنامه‌های نوآورانه، مشارکت‌جویانه و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی، فرهنگی و هنری در تدوین برنامه‌های پایتخت کتاب، به عنوان «پایتخت کتاب ایران» دست یافت و لوح افتخار وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو را دریافت کرد.

همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال جایزۀ نقدی و ۲۵۰ میلیون ریال حوالۀ کتاب از طرف معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدیر ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار این شهر اهدا شد.

تقدیر از شهرها و روستاهای فعال در حوزه ترویج کتابخوانی
در ادامه شهرهای مهاباد از استان آذربایجان غربی، صدرا از استان فارس، دزفول از استان خوزستان و یزد مرکز استان یزد، شایستۀ تقدیر شناخته شدند و با اهدای لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال حوالۀ کتاب، از مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداران آنها تقدیر شد.

در سال ۹۷، از طرح‌های ترویج کتابخوانی این پنج شهر، توسط معاونت امور فرهنگی و نهاد کتابخانه های عمومی حمایت خواهد شد.

همچنین از میان ۲۰ روستای راه‌یافته به مرحلۀ نهایی داوری این جشنواره، روستای فهلیان از نورآباد ممسنی در استان فارس، به دلیل استمرار در فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و انجام برنامه‌های معرفی‌شدۀ سال گذشته، به‌عنوان برگزیدۀ برگزیده‌های چهارمین دورۀ جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب معرفی شد و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزۀ نقدی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۵۰ میلیون ریال جایزۀ نقدی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ۵۰ میلیون ریال از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و ۵۰ میلیون ریال از سوی کانون‎های عالی مساجد به مردم این روستا اهدا شد.

همچنین روستاهای اسفیدان از توابع بجنورد در خراسان شمالی، امامزاده بزم از بوانات استان فارس، دهنو لوداب از توابع یاسوج در استان کیهگیلویه و بویراحمد، فیشور از توابع اِوَز استان فارس، بزنج از توابع اسفراین در خراسان شمالی، فدافن از توابع کاشمر در استان خراسان رضوی، شرف‌آباد از توابع اشکذر در استان یزد، قادیکلای بزرگ از توابع قائم‌شهر در استان مازندران، حسین‌آباد کارخانه قند از توابع شهرستان بهار در استان همدان و باصدی از توابع رامهرمز در استان خوزستان، به‌عنوان روستاهای برگزیدۀ این دوره از جشنواره معرفی شدند.

روستاهای برگزیده به دلیل فعالیت‌های گسترده، ابتکاری و مردمی در ترویج کتابخوانی،از سوی معاوت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و کانون‌های عالی فرهنگی هنری مساجد، جوایز نقدی‌ای به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال دریافت کردند.

همچنین از ۱۰ روستای مؤمن‌آباد، مربچه، سن‌سن، اسفندیار، حصار زبرخان، عربخیل، گلبستان، محمدصالحی، عشایری کلات و ناچیت که به مرحلۀ نهایی داوری راه یافته بودند، تقدیر شد و از  سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال حوالۀ کتاب دریافت کردند.

58243

کد خبر 758522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =