درگذشت کارگردان سرشناس سینما در ۹۷ سالگی

لوییس گیلبرت کارگردان بریتانیایی سرشناس در ۹۷ سالگی از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، لوییس گیلبرت کارگردان فیلم‌های سینمایی مشهوری چون «الفی»و سه فیلم از مجموعه آثار «جیمز باند» در ۹۷ سالگی به مرگ طبیعی در خواب از دنیا رفت. خانواده گیلبرت درگذشت او را تایید کرده‌اند.  

این کارگردان از سال ۱۹۷۵ در موناکو زندگی می‌کرد و در دو دهه پایانی عمر از بیماری زوال عقل رنج می‌برد.

گیلبرت که سال ۱۹۲۰ در لندن به دنیا آمد، کارش را بازیگری آغاز کرد و پس از آن با فیلم‌های جنگی «رسیدن به آسمان» و «نامش را با غرور حک کن» به دنیای کارگردانی پا گذاشت.

این کارگردان در سال ۱۹۶۷ نخستین بار یکی از فیلم‌های جیمز باند با عنوان «فقط دو بار زندگی می‌کنید» را کارگردانی کرد و پس از آن فیلم‌های «جاسوسی که دوستم داشت» و «مون ریکر» را از این مجموعه فیلم‌های جاسوسی کارگردانی کرد.

گیلبرت سال ۱۹۶۷ برای کارگردانی «الفی» نامزد اسکار شد و با این فیلم مایکل کین را به یک ستاره جهانی تبدیل کرد. او دو نمایشنامه مشهور ویلی راسل را در فیلم‌های «شرلی ولنتاین» و «ریتای دانشجو» روی پرده سینما برد.

این کارگردان کهنه‌کار آخرین بار در سال ۲۰۰۲ در جایگاه کارگردان فیلم «پیش از آنکه بروی» را به دنیای سینما عرضه کرد. در این فیلم جولی والترز که برای بازی در فیلم «ریتای دانشجو» نامزد اسکار شده بود،‌ دوباره در فیلمی به کارگردانی گیلبرت جلوی دوربین رفت.  

زندگینامه گیلبرت با عنوان «همه فلش‌بک‌های من» سال ۲۰۱۰ منتشر شد.

منبع: بی‌بی‌سی/ ۲۷ فوریه

58241

کد خبر 758672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =