ایسنا نوشت: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی گفت: در سال ۹۵ حدود ۵۱۰۰ نفر که دارای نشانه‌های خودکشی بودند با مداخله و راهنمایی از خودکشی منصرف شدند.

انوشیروان محسنی بندپی در شورای اداری شهرستان چناران که با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، نماینده مردم شهرستان چناران و بینالود و دیگر مسئولین استان و شهرستان، در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، در ادامه با بیان این که اعتیاد آسیب اول کشور است و به یک دغدغه ملی تبدیل شده است، اظهار کرد: همانطور که طبق گفته مقام معظم رهبری در بحث کنترل، کاهش و مهار آسیب‌های اجتماعی ۲۰ سال عقب هستیم، باید گفت در طلاق اعتیاد، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و... همین با مشکلاتی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: در همین راستا و در قانون برنامه ششم توسعه عهده‌دار محور بسیاری از آسیب‌ها شدیم، همان‌طور که خوشبختانه اقدام موثری در مشهد و در جهت راه‌اندازی سامانه الکترونیکی طلاق راه‌اندازی و به دنبال راه‌اندازی این سامانه به صورت آزمایشی در ۱۱ استان دیگر کشور هستیم با توجه به اینکه در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، با کاهش ۸.۲ درصد طلاق روبرو بودیم. در شش ماهه اول ۹۶ نسبت به ۶ ماهه نخست ۹۵ با ۱۳.۱ کاهش طلاق روبرو بوده‌ایم.

محسنی بندپی اضافه کرد: موضوع حائز اهمیت، بحث توانمندسازی و اقدام و عمل ما این است که خودمان را از سیاست‌های فعلی صدقه‌ای و قطره‌چکانی بیرون ببریم و به سمت توانمندسازی آحاد جامعه پیش برویم.

رئیس بهزیستی کشور تصریح کرد: در حال حاضر با حدود سه میلیون زن سرپرست خانوار و آسیب‌پذیر روبرو هستیم. ۴۷ درصد طلاق در پنج سال اول زندگی با میانگین سنی ۳۳ سال اتفاق می‌افتد و در این میان، زن اشتغال و توان اقتصادی ندارد و باید نسبت به توانمندسازی این افراد و افراد معلول و به طور کلی جامعه هدف اقدام کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی با بیان اینکه در این زمینه مجلس کمک کرد در سال ۹۵، ۹۰۰ میلیارد تومان برای سازمان بهزیستی و ۲۱۰۰ میلیارد تومان برای کمیته امداد حضرت امام(ره) درنظر گرفته شد، بیان کرد: در سال ۹۶ اعتباری برای اشتغال روستایی اختصاص داده شد و برای سال ۹۷، ۶۰۰ میلیارد تومان برای سازمان بهزیستی و در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به کمیته امداد امام خمینی(ره) و ایحاد فرصت‌های شغلی برای افراد نیازمند اختصاص داده شد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶، ۱۵۰ اورژانس اجتماعی در کشور راه‌اندازی کردیم که در این میان ۱۱ شهرستان‌ در خراسان‌رضوی به اورژانس اجتماعی مجهز شدند، عنوان کرد: در بدو تاسیس اورژانس اجتماعی تا سال۹۵، از ۱۹۷ اورژانس برخوردار بودیم که در شش ماهه نخست سال ۹۶، ۱۵۰ اورژانس راه‌اندازی شد.

محسنی‌ بندپی تصریح کرد: در آینده نزدیک هم و در گلبهار هم یک مرکز خدمات پایگاه‌های اجتماعی و یا نمایندگی به زودی افتتاح خواهد شد تا مردم بدانند که یک مرجع و مکان دولتی است که در زمینه‌های مختلف بتواند از مشاوره راهنمایی و مداخله کند بهره‌مند شوند.

رئیس بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه سازمان بهزیستی کشور مولود انقلاب اسلامی است و شهید فیاض‌بخش پس از پیروزی انقلاب طی ماده واحد مربوطه، تشکیل سازمان بهزیستی را پیشنهاد کرد و عنوان کرد یکی از اهداف اساسی و مهم تشکیل این سازمان هم این بوده که کسانی در جامعه از فرصت‌های برابر برخوردار نشدند، کسانی که در مسیر زندگی دشوار لغزش، چالش و مشکل شدند، کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست یا حتی با مشکل و معضل بسیار بحرانی و تهدیدآمیز اعتیاد روبرو هستند، بتواند از خدمات تخصصی و کارشناسی بهره‌مند شوند تا فرصت برابر با افراد دیگر فراهم شود.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در دولت تدبیر و امید اقدامی را در استراتژی خود قرار داده که پیشگیری است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری هم به دولت و ما دستگاه‌های اجرایی تاکید کردند که باید به دنبال درمان و مداخله باشیم، اما اثربخشی که بتوان عوامل محافظ را افزود و عوامل خطر را کاهش داد شمولیت و پوشش فراگیرتری دارد و باید به این نکته اشاره کرد که هدف‌گذاری، اقدام، راهبردها باید به سمت پیشگیری برود که با کمک مجلس شورای اسلامی، پیشگیری از بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی و پیش‌گیری از معلولیت‌زایی عملیاتی شد.

محسنی بندپی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه و با موضوع غربالگری ژنتیک ازدواج باید معلول‌زایی را متوقف کنیم و در این همین راستا یکی از مراکز مجهز علمی و تخصصی در شهر مشهد استقرار پیدا کرد و در تلاش هستیم در چند استان دیگر نیز گسترش یابد.

۴۷۴۷

کد خبر 758921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =