ایرنا نوشت:‌ معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: در ایران نسبت به متوسط دنیا و کشورهای همسایه درصد سرطان بسیار کمتر است بنابراین چیزی به نام سونامی سرطان در کشور وجود ندارد.

دکتر رضا ملک زاده گفت: بر اساس آمار در ایران در هر سال حدود 110 هزار مورد سرطان اتفاق می افتد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین مطالعات در زمینه علت 30 درصد از سرطان‌ها را مصرف سیگار و الکل عنوان کرد و گفت: همچنین 30 درصد سرطان‌ها بر اثر چاقی، 15 تا 20 درصد بر اثر عفونت‌ها، 15 تا 16 درصد اختلالات هورمونی و دو درصد ناشی از شغل افراد است و 87 درصد کسانی که مبتلا به سرطان می شوند، افراد سیگاری هستند.

ملک زاده گفت: چاقی زنان در بروز سرطان‌هایی مانند سرطان رحم، سینه و کلیه موثر است. علت اصلی سرطان‌های مری و معده در ایران، مصرف سیگار، قلیان، ناس، تریاک و مشتقات آن، آب غیربهداشتی و غیر لوله کشی، بهداشت پایین دهان، چاقی و نداشتن تحرک بدنی، فقر اقتصادی، آلودگی هوای داخل خانه و شهرهای بزرگ، چای و نوشیدنی‌های داغ، سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی، مصرف گوشت قرمز کبابی، غذاهای کبابی، سرخ شده، شور و مانده است.

ملک زاده اضافه کرد: در مطالعات مشخص شده است که عواملی مانند نگرانی و کم خوابیدن نیز در ابتلای افراد به سرطان نقش دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به معرفی یکصد ماده سرطانزا از بین هزار ماده مشکوک از سوی سازمان بهداشت جهانی، ادامه داد: در تحقیقات مشخص شده سرطان مری، معده، مثانه و پانکراس در اثر مصرف سیگار و دخانیات، ایجاد می شود.

این پژوهشگر علوم پزشکی قابل پیشگیری بودن نیمی از سرطان ها با خودمراقبتی و زندگی سالم را هم اعلام کرد و گفت: باید علاوه بر توجه به مسایل درمانی، اطلاعات مردم را در زمینه خودمراقبتی بالا ببریم؛ 50 درصد سرطان هایی که اتفاق می افتند اگر به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند و پیش بینی می شود در 30 سال آینده، بیشتر سرطان ها قابل درمان باشند.

معاون وزیر بهداشت افزود: در ایران امکانات مناسبی برای درمان سرطان داریم؛ 30 مرکز تخصصی در کشور تنها برای تحقیق و درمان سرطان فعال هستند و در هر استان دست کم یک مرکز در این زمینه فعالیت دارد؛ باید نیروی انسانی بیشتری در زمینه درمان سرطان آموزش دهیم؛ باید رادیوتراپی در تمام کشور داشته باشیم؛ همچنین وجود داروهای ضد سرطان بسیار مهم است چرا که هر روز داروهای جدیدی برای درمان سرطان ساخته و وارد بازار می شود.

ملک زاده اضافه کرد: امروزه 50 درصد بیمارانی که مبتلا به سرطان می شوند بیشتر از 10 سال پس از ابتلا به سرطان زندگی می‌کنند که این عدد می تواند به 80 درصد در دهه های آینده برسد؛ در کشورهای پیشرفته حدود 78 درصد افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شوند، درمان می شوند.

وی سرطان مری و پانکراس را سرطان هایی معرفی کرد که بیشترین آمار مرگ و میر را دارند و اضافه کرد: باید در سال های آینده مطالعات بیشتری برای کشف راه های جدید برای مقابله با این بیماری ها پیدا شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مسن شدن جامعه که از عوامل موثر در ابتلا به سرطان است بر ضرورت تغییر سبک زندگی در افراد تاکید کرد و ادامه داد: در استان فارس هم شایع ترین سرطان ها سرطان پروستات در مردان و سرطان سینه در بانوان است.
به گفته وی 6 هزار و چهارصد و 39 مورد سرطان در سال 94 در فارس شناسایی شده است.

47234

کد خبر 759313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =