ایلنا نوشت: سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری از برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگان در ۲۲ و ۲۳ اسفندماه خبر داد و گفت: در این اجلاس انتخابات هیأت رییسه خبرگان و کمیسیون‌ها را داریم.

حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی در نشست خبری از برگزاری اجلاسیه رسمی خبرگان در ۲۲ و ۲۳ اسفند خبرداد و گفت: افتتاحیه اجلاسیه با سخنرانی آیت‌الله جنتی رییس خبرگان خواهد بود. خبرگان روز ۲۴ اسفند به زیارت مرقد مطهر امام راحل خواهند رفت و سپس دیداری با رهبر معظم انقلاب خواهند داشت و از بیانات ایشان بهره مند می‌شوند.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: نطق‌های پیش از دستور نمایندگان خبرگان طبق آیین نامه داخلی در ۱۵ دقیقه‌ خواهد بود؛ البته می‌توان با ناطقان کمتر وقت بیشتری را استفاده کرد. در این نطق‌ها مشکلات کشور و حوزه‌های انتخابیه مطرح می‌شود، بعد از نطق‌ها هیأت تدوین کننده بیانیه شکل می‌گیرد و محورهای بیانیه پایانی را تنظیم می‌کند و به تصویب اعضا می‌رسانند.

خاتمی ابراز داشت: پیش‌نویس بیانیه در اختیار اعضا قرار داده می‌شود و نظرات خود را بیان می‌کنند. مهمان مدعوی در اجلاس رسمی داریم که درباره مسائل کشور صحبت می‌کند و ۵ نفر از اعضا می توانند در این باره صحبت کنند.در این اجلاس انتخابات هیأت رییسه خبرگان و کمیسیون‌ها را داریم. طرح افزایش کمیسیون‌های خبرگان به ۸ کمیسیون در این اجلاس مورد بررسی قرار می‌گیرد یعنی کمیسیون فرهنگی و اقتصادی اضافه می‌شوند، در این اجلاس طرح اصلاح قانون انتخابات خبرگان را خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: اصل ۱۰۸ قانون اساسی تمام مسائل مربوط به خبرگان را به خود این نهاد سپرده است، بر اساس این اصل کمیسیون آیین نامه درباره انتخابات مجلس خبرگان با توجه به دو مطلب سیاست‌های کلی انتخابات و رفع خلاها در جلسات متوالی و سنگین کار را به پیش برده و خبرگان اولین نهادی است که لبیک به سیاست‌های رهبری گفته است. هیأت رییسه تصویب کرده تا این مساله مورد بررسی اعضا قرار گیرد، احتمالا این طرح در این اجلاس به جمع بندی نرسد و نیازمند اجلاس دیگری هستیم.


به گزارش خبرآنلاین در ابتدای تشکیل پنجمین مجلس خبرگان رهبری، به مدت 2 سال، آیت‌الله احمد جنتی به عنوان رئیس، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی به عنوان نائب رئیس اول، آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی نائب رئیس دوم، آیت‌‌الله قربانعلی دری‌نجف به عنوان منشی اول و آیت‌الله احمد خاتمی به عنوان منشی‌ دوم هیئت رئیسه خبرگان انتخاب شدند.

27214

کد خبر 759540

برچسب‌ها