۰ نفر
۲۶ تیر ۱۳۸۹ - ۰۶:۰۳

رییس انجمن کوه‌نوردان هشدار داد: صعود 10هزار نفر تخریب جبران‌ناپذیری را برای دماوند به‌دنبال دارد.

ایسنا نوشت:

رییس هیأت مدیره‌ی انجمن کوه‌نوردی کشور معتقد است: صعود 10هزار نفری به قله‌ی دماوند با عنوان برپایی «همایش بزرگ کوه‌پیمایی» در 15 مردادماه، تخریب‌های جبران‌ناپذیری را برای این اثر طبیعی به‌دنبال دارد و باید مانع اجرای این برنامه شد.

عباس محمدی با اشاره به برنامه‌ی معاونت توسعه‌ی ورزش همگانی اداره کل تربیت بدنی استان مازندران در 15 مردادماه با عنوان «همایش بزرگ کوه‌پیمایی» و صعود جمعیتی قابل توجه به قله‌ی دماوند، اظهار کرد: این اتفاق تخریب‌های جبران‌ناپذیری را برای دماوند به‌دنبال دارد و باید با آن برخورد شود. بنابراین نامه‌هایی را برای مدیرکل تربیت بدنی استان مازندران و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور فرستاده‌ایم تا از اجرای این برنامه صرف نظر کنند و مانع شوند. رونوشت نامه‌ی اداره‌ی تربیت بدنی مازندارن حتا برای رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، رییس هیأت کوه‌نوردی مازندران، مدیرکل محیط زیست مازندران، مدیرکل اداره‌ی منابع طبیعی مازندران و مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این استان فرستاده شده است؛ اما تا کنون هیچ واکنش و پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: وقتی این موضوع را پی‌گیری کردیم، گفتند که قله‌ی دماوند از نظر حفاظتی در حوزه‌ی اختیارات اداره‌ی حفاظت محیط زیست تهران است، درحالی‌که ما نامه را برای مقام مسؤول بالاتر این استان، یعنی محمدی‌زاده ـ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ـ فرستاده‌ایم. در این شرایط به نظر می‌رسد، مسؤولان دیگر انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند!

مدیر گروه «دیده‌بان کوهستان» در ادامه به صعودهای چندهزار نفری که گاهی در جبهه‌ی جنوبی دماوند با هدف کوه‌پیمایی و راه‌پیمایی اتفاق می‌افتد، اشاره کرد و افزود: در نامه‌ای که برای مدیرکل تربیت بدنی استان مازندران فرستاده‌ایم، یادآور شده‌ایم که مناطق مختلف طبیعی دارای یک «ظرفیت برد» محدود هستند و نمی‌توان بدون آسیب رساندن به محیط، جمعیت زیادی را به منطقه تحمیل کرد.

محمدی گفت: در برنامه‌های پرجمعیت سال‌های گذشته دیده شده است که حضور هم‌زمان کوه‌نوردان و حتا چند 100 نفر نیز لگدکوب شدن شدید علفزارها، فرسایش خاک، ریخت و پاش کنترل‌نشدنی زباله، وارد شدن حجم زیادی از مدفوع و ادرار انسانی که فراتر از قدرت خودپالایی کوهستان است، آلودگی صوتی و ناامن شدن منطقه برای حیات وحش را موجب شده است.

وی تأکید کرد: بهتر است، به جای صرف هزینه‌های سنگین برای برگزاری چنین همایش‌هایی، بودجه‌ها در راه ایجاد زیرساخت‌های ضروری صرف شود. محمدی گفت: ما از مسؤولان لغو این برنامه و برپایی نشستی را با حضور مسؤولان مربوط برای بررسی بیش‌تر این موضوع خواسته‌ایم؛ ولی با وجود این‌که زمان برپایی این همایش نزدیک است، هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

رییس هیأت مدیره‌ی انجمن کوه‌نوردی کشور ادامه داد: از محمدی‌زاده ـ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ـ هم درخواست کرده‌ایم که پس از بررسی، برای جلوگیری از اجرای این برنامه‌ی ناسازگار با طبیعت اقدام کند؛ اما از این محل هم تا کنون پاسخی نگرفته‌ایم.

کد خبر 75965

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =