حسن بیادی، عضو سابق هیئت مدیره پرسپولیس وسخنگوی سابق پرسپولیس، مهمان کافه خبر بود.

زاوش محمدی: دوران طلایی پرسپولیس فقط به دو،سه سال اخیر و حضور برانکو ایوانکویچ در این تیم محدود نمی شود. سرخ ها حدود یک دهه قبل، با تیمی یک دست و رویایی با هدایت افشین قطبی توانستند علی رغم کسر 6 امتیاز توسط فیفا، در نهایت قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شوند. موفقیتی که البته نمی شود همه اش را به پای کادرفنی نوشت و به مدیریت توجه نکرد. حبیب کاشانی به عنوان مدیرعامل آن تیم، نقشی کلیدی در ساختن یکی از مقتدرترین پرسپولیس های تاریخ داشت.

حال حسن بیادی، عضو سابق هیئت مدیره پرسپولیس و سخنگوی آن سال های باشگاه که همیشه یار و یاور حبیب کاشانی هم بوده، مهمان خبرآنلاین در کافه خبر بود تا هم از آن روزهای پرسپولیس و حضور مربی ای مثل افشین قطبی در این تیم بگوید و هم از این روزهای این باشگاه. و البته از طرحش برای اصلاحات ساختاری در فوتبال ایران. 

درباره وضعیت پرسپولیس و داستان خصوصی سازی که سال هاست مطرح شده ولی هربار به دلیل رد صلاحیت شدن خریداران لغو می شود برایمان بگویید. طی این 2 سال اخیر بدهی سرخابی ها خیلی بالا رفته و در کل می خواهیم بدانیم در زمان شما شفاف سازی در هزینه ها وجود داشت؟
ما یک دوره در پرسپولیس بودیم و با حداقل هزینه ها توانستیم بیشترین مشکلات را حل کنیم. البته تیم پیروزی. من قبول ندارم که این تیم پرسپولیس است. نام این تیم پیروزی است که به ناحق آن را پرسپولیس گذاشتند. پرسپولیس در اوایل دهه 70 واگذار شده و کسی هم پاسخ درستی نداده که چرا پیروزی به پرسپولیس تغییر کرد. ما زمانی که در پیروزی بودیم با حداقل قیمت بازیکن گرفتیم و توانستیم قهرمان شویم. با تمام محدودیت های موجود و 6 امتیازی هم که با حکم فیفا از ما کم شد بازهم توانستیم قهرمان شویم. در ضمن کلی هم از بدهی ها را پرداخت کردیم.

در همان زمان می گفتند کاشانی یکی از بهترین مدیران بود.
همه آن ها دستاوردها مشخص است که با حداقل هزینه صورت گرفته. ما با خلیلی 260 میلیون قرارداد بسته بودیم و فصل بعد با او 600 میلیون قرارداد بستند. من یک فرد با اخلاق و قهرمان را مثال زدم. یعنی محسن خلیلی که من خیلی دوستش دارم. من با 260 میلیون تومان با او قرارداد بستم و او خیلی هم خوب برای ما بازی کرد. فصل بعدی با او 600 تومان بستند و کمترین خدمات را از او گرفتند.بنظرم هیچ موقع نباید به این فکر کنیم که استقلال و پرسپولیس را واگذار کنیم. چون پشت آن افراد زیادی سود می برند. مثل سیاست که باندها آن را کنترل می کنند، در ورزش هم همین است، باند های قدرت و ثروت هستن که موثرند. قوی ترین انسان های اقتصادی آمدند که جلویشان را گرفتند.حالا من یک سوال دارم. مگر تیم های دیگر خصوصی هستند که استقلال و پرسپولیس خصوصی باشند؟ آیا به طور مثال صنعت نفت خصوصی است؟

بحث خصوصی شدن این است که تیم را به یک ارگان یا شرکت بدهند.
بازهم خصوصی نیستند. مثل تیم پیکان .

در اروپا هم باشگاه هایی همچون ولفسبورگ در آلمان متعلق به شرکت فولکس واگن است.
آیا آن دولتی است؟ خیر. صاحب آن یک شخص است. مدیر عامل ایران خودرو را چه کسی منصوب می کند؟ معلوم است که دولت. پس آن ها خصوصی نیستند. مثل سپاهان و تیم هایی از این دست. این تیم ها اگر خصوصی بود یک فرد دولتی نمی توانست در آن دخالت کند ولی الان سازمان بازرسی کل کشور روی آن نظارت دارد پس دولتی است نه خصوصی.

در طی این سال ها پول زیادی به باشگاه پرسپولیس تزریق شده. از سامانه پیامکی هواداران گرفته تا اسپانسرها. می گویند فصل گذشته از سامانه پیامکی 50 میلیارد به باشگاه رسیده ولی در حال حاضر گویا هیچ چیزی دست باشگاه را نگرفته.
من اعتقاد دارم مسئولین ورزش کشور باید در یک تصمیم جدی لیگ برتر را یک سال تعطیل کنند. بشینند و مشکلات را حل کنند. اعم از مشکلات قانونی ، اقتصادی، مدیریتی و فرهنگی. اما بازی های دسته یک در جریان باشد.

لیگ دسته یک هم فساد زیادی دارد.
به مراتب کمتر از لیگ برتر است. مشکلات از بالا به پایین می آیند. یک سال تعطیل کنید و ببینید که چه کسانی متضرر می شوند.

با یک سال تعطیلی مشکلات حل می شود؟
من برنامه دارم برای این کار. من با برنامه خودم درستش می کنم.وگرنه مسئولین ورزش کشور به خصوص حوزه فوتبال، هیچ اراده ای برای حل کردن مشکلات ندارند. روز به روز به مشکلات فوتبال افزوده می شود و در دادگاه های بین المللی محکوم می شویم.

در دوره شما هم 6 امتیاز از پرسپولیس کم شد.
زمان ما امتیاز کم شد ولی بخاطر مدیران قبلی بود. در زمان ما، شما یک مشکل حقوقی نمی توانید پیدا کنید. ما همه مطالبات را دادیم و اکثر مشکلات حقوقی را حل کردیم. خیلی دوره خوبی بود. نمی خواهم از خودمان تعریف کنم ولی در آن زمان یک درفشی فر بود که خیلی مشکلات داشت. ما اعتقاد داشتیم که باشگاه باید سود ده باشد نه اینکه ضرر بدهد. نباید به دولت وابسته باشد. از تبلیغات می دانید چقدر پول در می آورند؟ می دانید چند دلال این وسط حضور دارند که نمی گذارند به باشگاه سود برسد؟

مسئله سر همین پول هایی است که وارد فوتبال می شود. سازمان بازرسی تا الان هیچ دخالتی نداشته است. فصل پیش بالای 60،70 میلیارد پول وارد باشگاه پرسپولیس شده است.
100 میلیارد بالاتر است.

پس این پول ها کجاست؟ دست چه کسی است؟
من نباید پاسخ بدهم.بازرسی کل کشور باید پاسخگو باشد. من از این موضوعات اطلاعی ندارم. من مدارکی ندارم. وقتی دولت پول می دهد، خب به چه کسی می دهد؟ همان فرد باید پاسخگو باشد. دیوان محاسبات و این ها باید جواب بدهند.

داستان جدایی شما و آقای کاشانی یک زمانی خیلی سر و صدا به پا کرد.
من اعتقاد داشتم انسان که به قله رسید، نباید دوباره از نو شروع کند.

دوره شما حواشی خیلی زیاد بود. درگیری نیکبخت و خلیلی، درگیری استیلی و قطبی و... .
استیلی آمد استعفا بدهد من گفتم حق نداری که این کار را انجام دهی. خیلی راحت حل قضایا می شد. یکی از کارهایی که در آن زمان ما انجام شد که آقایان نجات فلاح،کاشانی و انصاری فرد هم بودند، من خواهشی کردم و گفتم من از لحاظ اعتقادی می گویم. یک غیر مسلمان حق ندارد بر مسلمان تسلط داشته باشد. می تواند مربی باشد ولی سرمربی نه. بروید یک مربی بیاورید که کار مربیگری بکند نه اینکه بخواهد امر و نهی بکند و دستور بدهد. بروید یک مسلمان خوب و توانمند پیدا کنید که این کار را انجام دهند و آن ها هم قطبی را پیدا کردند. افشین قطبی را کاشانی رفت دبی. با او صحبت کرد و درهیئت مدیره هم که مطرح کردیم ایشان رای آورد و انتخاب شد. به نظرم کار بزرگی بود.

آمدن قطبی کمی با حواشی همراه بود. درست است؟
بله همین طور است.ایشان از بچگی رفته بود آمریکا. آمدن قطبی معضلاتی هم داشت. مثلا ایشان سربازی نرفته بود. ما از آقای احمدی مقدم خواهش کردیم که به این مسئله رسیدگی کنند وایشان هم این مشکل را حل کردند. خانم ایشان هم باید به قانون ما عقد می شد و ما آن ها را عقد کردیم.(با خنده) همه را هم آقای کاشانی انجام داد. یک نکته دیگر هم وجود داشت و این بود که ایشان به فرهنگ ما آشنایی نداشت و در گاهی اوقات گاف هایی می داد که خوب نبود. ایشان توانست با رفتار خوب خود، تاثیر زیادی روی فوتبال ما بگذارد.

این بحثی که شما مطرح می کنید برای سال اول حضور قطبی است. از سال دوم قطبی کمی متفاوت شده بود.
قطبی الگوی اخلاق و رفتار در بین مربی ها شده بود. او نواقص خود را قبول می کرد. ما در فرهنگ مان نداشتیم کسی را که با کت و شلوار بیاید و خیلی مرتب بایستد و رفتار کند. من که ندیده بودم. ما در حال حاضر هم داریم کسانی را که کارهایشان به صورت جوک در می آید و این در کشور ما خوب نیست. باند های قدرت و ثروت که در ورزش هستند، آمدند و پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی ایران را به ایشان دادند. من شخصا مخالف سرمربی شدن او در تیم ملی بودم.اگر قطبی در آن زمان به تیم ملی نمی رفت و دور بعد هدایت این تیم را بر عهده می گرفت، قطعا موفقیتش بیشتر بود.

اگر اول می رفت تیم ملی فکر نمی کنید بهتر بود؟
خیر. به دلیل اینکه ایشان توانایی های زیادی داشت و هنوز نتوانسته بود تمام توانایی های خود را نشان دهد. او هنوز فرهنگ ایران را درک نکرده بود. من اعتقاد شخصی داشتم که ایشان در تیم ملی موفق نمی شد و دیدیم که موفق هم نشد. ما در زمان خود حاشیه ها را تبدیل به کار های فرهنگی کردیم.

من یادم هست که یک سری بسته های فرهنگی را بین تماشاگران پخش می کردید.
خیر. منظورم از لحاظ رفتاری است. ما برای تماشاگران یک سری بسته های رفتاری ایجاد کردیم و موفق هم بودیم. البته ایراد هایی هم داشتیم ولی شما ببینید که ما چقدر هزینه کردیم و دیگر تیم ها چقدر هزینه کردند که ما با کسر 6 امتیاز هم توانستیم قهرمان شویم.

قهرمانی دراماتیکی هم به دست آوردید.
بله. گرچه مسولین ورزش با اینکه وابسته به این باشگاه بودند دوست نداشتند که پرسپولیس قهرمان شود.

اینکه می گویید سرمربی نباید خارجی باشد، کاری که برانکو و شفر در پرسپولیس و استقلال و کی روش در تیم ملی کرده است را چطور می بینید؟
من نگفتم که این ها موفق نیستند. من یک بحث اعتقادی کردم و فقط اعتقاد خود را گفتم. من می گویم برانکو را بیاورید اگر قبولش دارید که قوی است 10 مربی خوب برای ما بسازد. برانکو را 3 برابر و کی روش را 10 برابر پول بدهید 50 مربی خوب برای ما درست کنند.

مربی های ما خارجی ها را قبول ندارند و حاضر نمی شوند که زیر دست آن ها باشند.
نه این شکل نیست. ما معلم خوب لازم داریم که مسئولین نمی روند بیاورند. می روند یک مدیر می آورند. مگر آن مدیر چقدر وقت می کند به دانش آموزان سر بزند؟ این مربی ها هستند دانش آموزان خوبی را تربیت می کنند. ما برای پرورش مربی سرمایه گذاری نکردیم و هیچ تلاشی برای این امر انجام ندادیم. مربی ما یک مصاحبه نمی تواند بکند. در همه حال نظامی برخورد می کند. به همین دلیل است که بازیکنان در برخی مواقع یاغی می شوند.

همین مربی هایی که می گویید. آیا حاضرند زیر دست یک خارجی باشند و یاد بگیرند؟ آیا اصلا دوام می آورند؟
هرکسی نتوانست می تواند کنار برود. من مثالی برایتان می زنم. الان حسین عبدی یک انسان متدین و با دانش. چرا نمی گذارند کار کند؟ کدام یکی از افراد سوادشان به اندازه حسین عبدی است؟ بیایند بگویند.

مربی های مطرح دنیا هم از پایین شروع می کنند و به بالا می رسند.
من قبول دارم. من میگویم ما یک دوره کلاس مربیگری خوب بگذاریم، هر کسی آمد قدمش روی چشم هرکسی هم که نیامد به سلامت. فدراسیون باید بگوید هرکسی که در این کلاس ها شرکت می کند حق حضور در باشگاه ها را دارد.

254 41

کد خبر 760020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =