حسینی‌‌هاشمی: تقاضای غیرواقعی ارز عامل بحران‌ شده است

بهاءالدین حسینی‌هاشمی کارشناس بانکی می‌گوید: «سیاست‌های اجرایی نتوانسته تقاضای غیر واقعی ارز را از بازار خارج کند و به همین دلیل ارز در بازار ایران سه نرخی شده است.»

این کارشناس بانکی در گفت‌وگو با خبرآنلاین، در خصوص تاثیر سیاست های ابلاغی بانک مرکزی بر بازار ارز ایران گفت: طبیعی است که سیاست ابلاغی بانک مرکزی سیاستی کوتاه مدت است؛ از این رو نمی‌توان به واسطه این سیاست بحران طولانی مدت و چند دهه‌ای بازار ارز را برطرف کرد.

 وی با اشاره به اینکه کاهش التهاب به معنای رفع بحران نیست، ادامه داد:همین حالا می‌بینیم که دلار و برخی دیگر ار ارزهای پرمتقاضی در بازار سه نرخی شده است، ارز مبادلاتی، ارز معاملاتی صرافی و ارزی که دلالان با قیمت بیشتر به متقاضیان می‌فروشند، همین سیگنال خود نشان از اختلال در بازار ارز ایران دارد.

 او با اشاره به اینکه تقاضای ارز در ایران بسیار بالاست، گفت: متاسفانه این تقاضا از سوی تجار و بازرگانان وارد بازار نمی‌شود، بلکه عده ای از سرمایه گذاران خرد، واسطه‌ها و سوداگران این تقاضا را به بازار تزریق می کنند و فشار را افزایش می‌دهند.

 حسینی هاشمی افزود: وقتی قیمت ارز در اقتصاد واقعی نباشد، به محلی برای پس اندازی تبدیل می شود، به عنوان مثال اگر قیمت ارز چهار هزار تومان باشد، اما بازار حس کند قیمت 4500 تومان است، عده ای وارد بازار می شوند و ارز را دست به دست کرده و خرید و فروش می کنند تا بتوانند این سود 500 تومانی را نصیب خودشان کنند، این اتفاقا دقیقا در بازار ایران رخ داده و تا زمانی که قیمت ارز یکسان و واقعی نشود، مشکل مذکور پابرجاست.

 به گفته وی بازار بهترین تعیین‌گر نرخ ارز است و نباید از علائم آن غافل شد.

ریشه بحران کشف شد

وقتی نرخ ارز واقعی باشد، دیگر کسب با هدف کسب درآمد ارز را این سوی خیابان خریداری نمی کند تا سوی دیگر خیابان به فروش برساند. مطمئنا در این حالت افراد متوجه می شوند که زمان کسب سود از این بازار گذشته و طبیعی است که وضعیت عادی سازی خواهد شد.

حسینی هاشمی با تاکید بر اینکه عملکرد بانک مرکزی نشان می دهد ریشه های بحران کشف شده است، گفت: این خود گامی به جلو تلقی می شود، اما سئوال من اینجاست که چرا با تاکید فراوان مقامات اقتصادی و این بانک بر موضوع تناسب نرخ تورم و سود بانکی، مسئولان بانک مرکزی با فروش اوراق 20 درصدی موافقت کرد در حالی که این اوراق در حال حاضر دو برابر نرخ تورم سود می‌دهند. 

او گفت: در چنین شرایطی سیاستگذار باید صریح و رسمی توضیح دهد چرا به اجرای این سیاست تن داده و در چه صورتی ممکن است این تجربه را مجددا تکرار نماید؟

این مدیرعامل اسبق بانکی تاکید کرد: سیاست‌های اجرایی در ایران نتوانسته تقاضای غیر واقعی ارز را از بازار خارج کند و من معتقدم در این مضیقه ارزی و مشکلات اقتصادی به اندازه ذخیره یک سال کشور در خانه‌های مردم ارز نگهداری می‌شود.

او اضافه کرد: در همه دنیای یک ارز بازرگانی در بازار مبنای عمل است و یک ارز غیر بازرگانی که مسافران از آن استفاده می کنند. بررسی ها نشان می دهد این ارز بازرگانی است که قیمت در بازار را تعیین می کند، اما متاسفانه در ایران این ارز غیر بازرگانی،بدون توجه به منافع کلی اقتصاد، بازرگانان و تجار سیگنال قیمتی را به بازار می‌دهد.

درمان بحران ارز،یکسان سازی نرخ

 حسینی هاشمی با تاکید بر اینکه این مساله قابلیت بررسی دقیق را داراست، گفت: در اثر وارونه بودن وضعیت اقتصاد کشور و تجار و بازرگانان و ... چه میزان متضرر می شوند؟ لازم است اقداماتی در این زمینه صورت گیرد تا مشکلات مترتب بر بازار ارز کاهش یابد.

 او یکسان سازی نرخ ارز را مهمترین اقدام در این عرصه دانست و گفت: وقتی نرخ ارز واقعی باشد، دیگر کسب با هدف کسب درآمد ارز را این سوی خیابان خریداری نمی کند تا سوی دیگر خیابان به فروش برساند. مطمئنا در این حالت افراد متوجه می شوند که زمان کسب سود از این بازار گذشته و طبیعی است که وضعیت عادی سازی خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: کاهش تقاضای غیر واقعی بازار ارز مهمترین اقدامی است که دولت و بانک مرکزی باید در دستور کار قرار دهد چرا که در غیر این صورت اقتصاد ایران نمی تواند از دام بحران های تهدید کننده خارج شود.

 به گفته وی کشف ریشه ها در این عرصه می تواند موجبات طراحی نقشه درست را فراهم آورد.

 حسینی هاشمی گفت: بررسی ها نشان می دهد که ریشه های مشکل شناسایی شده اند، اما هنوز برنامه ای عملی، منسجم و بلند مدت را در این عرصه شاهد نیستیم. 

35223

کد خبر 760065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس US ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  0 0
  ارز موقعی " یک محل برای پس انداز" میشه که اعتماد مردم به قدرت دولت به حطفه ارزش پول ملی میاد پایین. امروز اگر دولت نرخ سود را بیارد پایین دو باده ارزش ارز میره بالا. کاره کوتا مدتی شده. چقدر ارزش پول ملی باید بره پایین که بتونیم در بازار بین المللی رقابت کنیم.؟ خرج اینو کی میده؟ ایا با براوردی کم و مدیریت ضعیف کی میشه رقابت کرد؟ نتیجه این روی تورم اینده و درخواست دست مزدها چی خواهد بود.
 • خرمیان A1 ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
  0 0
  بله بانک مرکزی متاسفانه واداده است و سیاستهای اقتصادی را کنار گذاشته و به اقدامات خیالی و عوام پسندانه و پوپو لیستی روی اورده است. تنها راه کاهش تقاضا واقعی کردن نرخ ارز وگران کردن ان هست. تا وقتی دلار زیر فروشی می کنند یک عده می خرند از تفاوت قیمت سودش را می برند. تک نرخی کردن ارز اقدام مبارکی هست.
 • بی نام IT ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  1 0
  دلیل اصلیش صرافیهای گرانفروشند که باعث تشویق مردم برای سفته بازی میشوند