نتایج اولیه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در ایتالیا از پیشتازی جنبش پنج ستاره حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وب سایت خبرگزاری رویترز، تخمین‌های اولیه از نتیجه انتخابات پارلمانی ایتالیا همزمان با پایان رای گیری در ساعت ۲۳ به وقت محلی اعلام شد. ائتلاف احزاب راستگرای ایتالیا از جنبش پنج ستاره کرسی های بیشتری خواهد داشت اما به نظر نمی رسد این ائتلاف اکثریت لازم برای تشکیل دولت آینده را در اختیار داشته باشد.

وب سایت شبکه خبری یورونیوز گزارش داد: تخمین اولیه از نتیجه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در ایتالیا از پیشتازی جنبش پنج ستاره حکایت دارد.

با این حال بنا به تخمین اولیه از ترکیب پارلمان آینده ایتالیا به نظر می رسد هیچ کدام از احزاب و جناحها به اکثریت لازم برای تشکیل دولت دست نیابند.

تخمین‌های اولیه از نتیجه انتخابات پارلمانی ایتالیا همزمان با پایان رای گیری در ساعت ۲۳ به وقت محلی اعلام شد. ائتلاف احزاب راستگرای ایتالیا از جنبش پنج ستاره کرسی های بیشتری خواهد داشت اما به نظر نمی رسد این ائتلاف اکثریت لازم برای تشکیل دولت آینده را در اختیار داشته باشد.


لوئیجی دی مایو، نامزد جنبش ۵ ستاره برای نخست وزیری آینده (رویترز)

این پیش‌بینی‌ها که بر اساس شمارش آراء انجام شده نشان می‌دهد که «جنبش ۵ ستاره» ۱۰۲ الی ۱۲۲ کرسی را از ان خود خواهد کرد که این تعداد با ۱۵۸ کرسی برای در اختیار داشتن اکثریت فاصله زیادی دارد.

به گزارش شبکه «رای» در ایتالیا، جنبش پنج ستاره بین ۲۹.۵ تا ۳۲.۵ درصد آراء را به دست آورده است. در مقابل ائتلاف احزاب راستگرا بین ۳۳ تا ۳۶ درصد آراء را کسب کرده اند.

یکی از مقامات جنبش پنج ستاره ایتالیا در اولین واکنش رسمی این حزب به نتایج اولیه انتخابات تاکید کرد حزبش یکی از «رکن های» اصلی پارلمان آینده ایتالیا خواهد بود.

از سوی دیگر تخمین اولیه از نتایج نشان می دهد حزب راست افراطی «لیگ» که سیاستهای ضدمهاجرتی دارد از حزب «ایتالیا به پیش» به رهبری سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین، پیشی گرفته است. امری که می تواند به معنای رهبری این حزب راست افراطی در ائتلاف راستگرایان باشد.


مائو سالوینی رهبر حزب لیگ ایتالیا

ائتلاف حاکم به رهبری حزب دموکرات ایتالیا تنها ۲۵ تا ۲۸ درصد آراء را به دست آورده است. رهبر این حزب در پارلمان ایتالیا تاکید کرده است در صورت تائید این نتایج حزبش با ترک قدرت به جمع مخالفان دولت آینده خواهد پیوست.

شبکه «رای» ایتالیا در پیش بینی خود از ترکیب پارلمان آینده این کشور تخمین زده است ائتلاف راستگرایان بین ۲۴۸ تا ۲۶۸ کرسی پارلمان آینده را در اختیار خواهد داشت که شامل ۱۲۲ تا۱۳۲ کرسی برای حزب راست افراطی «لیگ» و ۹۴ تا ۱۰۴ کرسی برای حزب «ایتالیا به پیش» به رهبری سیلویو برلوسکونی خواهد بود. این شبکه تعداد کرسی های ائتلاف چپ-میانه را ۱۰۷ تا ۱۲۷ تخمین زده است.


سیلویو برلوسکونی رهبر حزب «به پیش ایتالیا» و نخست وزیر سابق

در حالی که رهبر دولت آینده ایتالیا برای کسب رای اعتماد به ۳۱۶ کرسی نیاز دارد، به نظر می‌رسد که هیچ‌یک از احزاب و ائتلاف‌های راه‌یافته به پارلمان این کشور اکثریت کرسی‌ها را کسب نخواهند کرد و راه طولانی برای ائتلاف و تشکیل دولت پیش‌روی خود دارند.

در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک در یک گزارش جامع نوشته است:  وزارت کشور ایتالیا امروز (دوشنبه) اعلام کرد، پس از شمارش ۵۰ درصد از ‌آرای ریخته شده به صندوق‌ها، ائتلاف راست میانه متشکل از حزب "فورزا ایتالیا" به رهبر سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر پیشین این کشور، راست افراطی "لگا" به رهبری ماتئو سالوینی، جناح راست "برادران ایتالیا" و یک حزب کوچک به نام "ما با ایتالیا" ممکن است ۳۷ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد.

حزب ضد تشکیلاتی جنبش "پنج ستاره" نیز با ۳۱.۲ درصد آرا می‌تواند در جایگاه دوم باشد درحالیکه ائتلاف چپ میانه به رهبری حزب دموکراتیک تنها ۲۴.۱۵ درصد آرا را ممکن است به دست بیاورد و در جایگاه سوم قرار بگیرد.

جنبش پنج ستاره می‌تواند ۱۹۵ تا ۲۳۵ کرسی را در پارلمان به دست بیاورد درحالیکه ائتلاف چپ میانه تنها ۱۱۵ تا ۱۵۵ کرسی را در مجلس عوام پارلمان به دست می‌آورد.

ائتلاف راست میانه می‌تواند ۱۱۲ تا ۱۵۲ کرسی از ۳۲۰ کرسی را در سنا به دست بیاورد.

معاون رهبر حزب راست افراطی ضد مهاجرتی "لگا" که پیشتر لگا نورد نام داشت و رهبری آن را ماتئو سالوینی برعهده دارد،‌ امروز به خبرنگاران گفت که حزبش بابت نتایج انتخابات پارلمانی راضی است.

وی گفت: این یک رضایتمندی فوق العاده برای حزب و سالوینی است. این نتایجی تاریخی است. ما با چهار درصد شروع کردیم. حالا ۱۶ تا ۱۷ درصد داریم و شاید هم بیشتر. به طور حتم، ما با متحدانمان گفت‌وگو می‌کنیم. ما ایده‌هایی داریم که انجامشان دادیم و حالا به آینده با طیب خاطر می‌نگریم.

براساس نتایج نظرسنجی از سوی شبکه خبری " Rainews ۲۴"، حزب لگا ۱۲.۵ تا ۱۵.۵ درصد از کرسی‌های پارلمان و ۱۳ تا ۱۶ درصد از کرسی‌ها در سنا را به دست می‌آورد. این تعداد دقیقا مشابه حزب سیلویو برلوسکنی در پارلمان است.

با پایان رای گیری در انتخابات روز یکشنبه ایتالیا، نظرسنجی از رای دهندگان نشان می دهد که ممکن است هیچ یک از احزاب نتوانند در پارلمان به حد نصاب لازم برای تشکیل دولت برسند.

تصاویر از رویترز

52310

کد خبر 760071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =