حزب سوسیال دموکرات آلمان فهرست وزیران خود برای کابینه‌‌ی ائتلافی تازه را معرفی کرد. سه زن و سه مرد در این فهرست دیده می‌‌شوند که دو تن از آنان در سطوح دولتی چهره‌های تازه‌ای‌ هستند.

به گزارش دویچه وله، حزب سوسیال دموکرات آلمان روز جمعه (۹ مارس/۱۸ اسفند) در "خانه‌ی ویلی برانت"  که مقر این حزب در برلین است، وزیران خود برای کابینه‌ی ائتلافی جدید را معرفی کرد. اولاف شولتس، قائم‌مقام صدراعظم و وزیر دارایی کابینه‌ی جدید، از تیمی سخن گفت که می‌تواند "همکاری عالی" داشته باشد.

به گفته‌ی آندریا ناهلس، رئیس فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها در پارلمان آلمان، در کابینه‌ی تازه همچنین هوبرتوس هایل، عضو پارلمان ایالتی نیدرزاکسن وزیر کار و امور اجتماعی؛ هایکو ماس، وزیر امور خارجه؛ و کاتارینا بارلی، وزیر دادگستری خواهند بود.

افزون بر این افراد، فرانسیسکا گیفی، شهردار تاکنونی منطقه‌ی نویکلن برلین، وزیر خانواده خواهد شد و سونیا شولتسه، سیاستمدار سوسیال دموکرات از ایالت نوردراین وستفالن، وزارت محیط زیست را بر عهده خواهد گرفت.

حزب سوسیال دموکرات آلمان از پیش اعلام کرده بود که شمار وزیران زن و مرد این حزب در کابینه‌ی آتی برابر خواهد بود. ناهلس در سخنان امروز خود از اولاف شولتس وزیر دارایی و قائم‌مقام مرکل در کابینه‌ی آتی ستایش کرد و او را "برد بزرگی برای سیاست در سطح کل کشور" خواند.

ستایش از هایکو ماس


ناهلس افزود که شولتس فعالیت وزیران سوسیال دموکرات در کابینه‌ی تازه را هماهنگ خواهد ساخت و "مانند همیشه با بصیرت، کارایی و میانجیگری خوب از پس این وظیفه برخواهد آمد".

رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان از هایکو ماس، وزیر امور خارجه‌ی کابینه‌ی جدید نیز ستایش کرد و خاطر نشان ساخت که او پیش‌تر به عنوان وزیر دادگستری نیز از خود "رویکردی روشن، مهارت دیپلماتیک و پایداری" نشان داده است.

گفتنی است که هایکو ماس جانشین زیگمار گابریل، وزیر خارجه‌ی کنونی آلمان خواهد شد که در میان مردم آلمان از محبوبیت برخوردار است و مایل بود مقام خود را حفظ کند. اما در پشت صحنه در درون حزب سوسیال دموکرات بحث‌های شدیدی برای تقسیم پست‌های وزارت در جریان بود که کار تصمیم‌گیری را دشوار می‌ساخت.

قرار است آنگلا مرکل چهارشنبه‌ی هفته‌ی آینده (۱۴ مارس) در پارلمان آلمان برای چهارمین بار به عنوان صدراعظم انتخاب شود و سوگند یاد کند. در پی او کل وزیران کابینه‌ی جدید نیز سوگند خواهند خورد.

صدراعظم و اعضای کابینه‌ی جدید سپس رهسپار کاخ ریاست جمهوری خواهند شد تا فرانک والتر اشتاین‌مایر حکم آنان را توشیح کند. احزاب متحد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان پیش‌تر اعضای کابینه‌ی خود را معرفی کرده بودند.

بیشتر بخوانید: مارتین شولتس وزیر خارجه آلمان نمی‌شود

انتقاد از کمبود وزیران از شرق آلمان


اکنون قرار است رهبران حزب سوسیال دموکرات در هامبورگ گرد هم آیند و جانشینی برای اولاف شولتس بیابند که تا کنون شهردار این شهر بندری بود. گفته می‌شود که شانس آندریاس درسل، رئیس فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها در پارلمان ایالتی هامبورگ برای گرفتن این مقام از همه بیشتر است.

در این میان میشائل کرتچمر،نخست‌وزیر ایالت زاکسن از ترکیب کابینه‌ی جدید در آلمان انتقاد کرد و گفت که وزیران اندکی از ایالت‌های شرقی آلمان به این کابینه تعلق دارند. به گفته‌ی او "شخصیت‌های برجسته‌ای" در میان سیاستمداران شرق آلمان دیده می‌شود که قد و قواره‌ی عضویت در کابینه‌ی آتی را دارند.

گفتنی است که در کابینه‌ی جدید، فقط مرکل از  حزب دموکرات مسیحی و گیفی از حزب سوسیال دموکرات، سیاستمداران شرق آلمان هستند.

بودو راملو از حزب چپ آلمان، انتقاد کرتچمر را ناوارد می‌داند و معتقد است که  تقسیم‌بندی سیاستمداران به شرقی و غربی "کاذب و غیرسازنده" است.

با وزیر جدید امور خارجه آلمان آشنا شوید

هایکو ماس، وزیر کنونی دادگستری آلمان، در دولت ائتلافی جدید آلمان وزیر امور خارجه می‌شود و جای هم‌حزبی خود زیگمار گابریل را می‌گیرد. زیگمار گابریل در دولت ائتلافی جدید پست و مقامی نخواهد داشت.

هایکو ماس، وزیر دادگستری ۵۱ ساله آلمان، در دولت ائتلافی جدید این کشور به پستی دیگر می‌رسد. او وزیر امور خارجه این کشور خواهد شد. هایکو ماس جای زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه کنونی آلمان را خواهد گرفت.

گابریل پس از گفت‌وگو با رهبری حزب سوسیال دمکرات آلمان خبر مربوط به عدم حضورش در ترکیب دولت ائتلافی جدید این کشور را رسما اعلام کرد و گفت در دولت ائتلافی جدید پست و مقامی نخواهد داشت.

در شرایط سیاسی تنش‌زای کنونی جهان وظایف سنگینی در انتظار هایکو ماس، وزیر امور خارجه آینده آلمان، خواهد بود. این وظیفه‌ای است بزرگ برای وزیر پیشین دادگستری آلمان که تاکنون در امور خارجی فعالیت اندکی داشته است.

هایکو ماس امید اعضای حزب سوسیال دمکرات آلمان است. او در دولت کنونی این کشور یکی از اعضای برجسته کابینه به حساب می‌آید. قرار است رهبری حزب سوسیال دمکرات آلمان روز جمعه (۱۸ اسفند / ۹ مارس) در باره اعضای پیشنهادی این حزب در دولت آینده آلمان نظر نهایی خود را اعلام کند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه کنونی آلمان، در باره انتخاب هایکو ماس به عنوان وزیر امور خارجه آینده این کشور گفت: «او به بهترین نحو از پس این پست برمی‌آید.» گابریل در پاسخ به این پرسش که او با چه احساسی وزارت امور خارجه را ترک می‌کند گفت: «با احساسی بسیار خوب.»

پس از زیگمار گابریل، خانم  باربارا هندریکس، وزیر محیط زیست دولت کنونی آلمان نیز که از اعضای حزب سوسیال دموکرات این کشور است، روز پنج‌شنبه (۱۷ اسفند / ۸ مارس) اعلام کرد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و او نیز در ترکیب دولت جدید حضور نخواهد داشت.

خانم  باربارا هندریکس در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آلمانی "راینیشه پست" گفت که او با احساسی خوش پست خود را واگذار می‌کند.

52310

کد خبر 761563

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =