کشت فراسرزمینی در اوکراین/ جلوگیری از اجرای طرح توسعه باغات دیم

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان کشت فرا سرزمینی در اوکراین را از اقدامات سازنده این کمیسیون دانست و گفت: کارشناسان این کمیسیون در سفر به این کشور اطلاعات دقیق و بسیاری را در خصوص کشت فراسرزمینی در این کشور تدوین و مسیر را برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی اوکراین هموار کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در آخرین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در سال جاری، چالش‌های منابع طبیعی استان و ارزیابی عملکرد یک سال گذشته ی این کمیسیون بر اساس مدل برنامه ریزی «تفکر استراتژیک» در دستور کار قرار گرفت.

آمادگی ارزیابی شدن توسط هر سازمان و یا دانشمندی را داریم

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با بیان اینکه از ابتدای دوره ی هشتم اتاق بازرگانی تفکر استراتژیک به عنوان متودولوژی این کمیسیون انتخاب شده است، گفت: نظام جامع ارزیابی عملکرد آخرین مرحله از تفکر استراتژیک است و ما ا به ارزیابی عملکرد این کمیسیون در سال 96 پرداختیم.

حمیدرضا قلمکاری افزود: از این آمادگی برخورداریم که هر دانشمندی با هر معیاری که بخواهد ، کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان را مورد ارزیابی قرار دهد.

وی با بیان اینکه مطابق با قانون اتاق های بازرگانی نقش اتاق فکر را در راستای بهبود مستمر فضای کسب و کار برای قوای سه گانه ایفا می کنند، اظهار داشت: ما عملا کاری به جز ارائه مشاوره به دستگاه های اجرایی نمی توانیم انجام دهیم و برهمین اساس و با بهره مندی از نظرات دانشمندان و اندیشمندان عضو این کمیسیون در حوزه های مختلف و حضور فعال آنان در جلسات و همایش‌های گوناگون با کمترین هزینه مالی به وظیفه ذاتی خود بسیار خوب عمل کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر این که موفقیت های به دست آمده حاصل تلاش اعضای این کمیسیون است، گفت: در سال 94 تنها به تیم سازی و طرح ریزی برنامه‌ها پرداختیم، در سال 95 ریل گذاری وارتباط با دستگاه ها را مد نظر قرار دادیم، سال 96 اولویت‌ها و ضرورت‌ها در دستورکار قرار گرفت و سال 97 نیز برای ما سال جمع بندی فعالیت‌ها خواهد بود.

قلمکاری در تشریح فعالیت های سال 94 این کمیسیون اظهار داشت: در این سال تنها به تدوین چشم اندازها، تشکیل کمیته های تخصصی لازم، تدوین بیانیه ماموریت‌ها و انتخاب مشاور پرداختیم و با آغاز سال 95 تعاملات خود با سایر دستگاه ها را افزایش دادیم به گونه ای که اکنون با 14 وزارتخانه و ارگان ارتباط مستمر داشته و تفاهم نامه هایی نیز با سازمان جهاد کشاورزی ، سازمان هواشناسی ، دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی و غیره امضاء شده است.

جلوگیری از اجرای توسعه باغات در اراضی شیب دار

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص اولویت کمیته های هفتگانه این کمیسیون در سال 96 نیز گفت: موضوعات مهمی نظیر تشکیل ستاد ملی نجات از زاینده رود، کشت برون مرزی، جلوگیری از بارگذاری جدید بر حوضه آبریز زاینده رود از طریق جلوگیری از اجرای توسعه باغات در اراضی شیب دار، حمایت از محصولات صادرات محور با هدف خود اتکایی در بخش کشاورزی، ایمنی محصولات کشاورزی، بهره وری در باغات سیب سمیرم، میز های توسعه صادرات و غیره گوشه ای از اولویت‌هایی است که در سال جاری با جدیت دنبال شد.

سه فعالیت شاخص کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان

قلمکاری پیشنهاد و پیگیری ایجاد کارگروه ملی ستاد نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب را یکی از مهمترین اقدامات این کمیسیون اعلام و اظهار داشت: این موضوع ابتدا در سال 94 در این کمیسیون ارائه شد و پس از آن در جلسات مختلف به مسئولین استان ، نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، رئیس حوزه علمیه ی اصفهان و غیره تقدیم شد و گذشته از آن با ارسال نامه به رئیس جمهور نیز بر لزوم ایجاد چنین کارگروهی تاکید کردیم که ثمره آن مکلف شدن وزاری صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و نیرو به بررسی و احیاء رودخانه زاینده رود از سوی معاون اول رئیس جمهور و هم افزایی در خصوص این موضوع بود.

جلوگیری از اجرای طرح توسعه باغات دیم در 500 هزار هکتار از اراضی شیب دار کشور

وی جلوگیری از اجرای طرح توسعه باغات دیم در 500 هزار هکتار از اراضی شیب دار کشور را یکی دیگر از فعالیت های مهم این کمیسیون اعلام و تصریح کرد : بر اساس نظر کارشناسان و اساتید دانشگاهی عضو کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست، این طرح بارگذاری‌های جدید بر حوضه های آبریز کشور را در پی دارد و همچنین به دلیل شرایط اقلیمی ایران، بسیاری از استان‌ها توان اجرای این طرح را نخواهند داشت که خوشبختانه در حال حاضر با ارائه ی مستندات بندهایی از این طرح متوقف و جلسات تخصصی برای بررسی های بیشتر در دستور کار وزرات جهاد کشاورزی و اتاق ایران قرار گرفته است.

کشت فراسرزمینی در اوکراین

رئیس کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان کشت فرا سرزمینی در اوکراین را از دیگر اقدامات سازنده این کمیسیون دانست و افزود: کارشناسان این کمیسیون پس از بررسی های بسیار اوکراین را به عنوان کشوری مناسب برای کشت فراسرزمینی انتخاب و در سفر به این کشور و در دیدارهای جداگانه با سفیر ایران ، فعالان کشاورزی اوکراین، شرکت‌های بیمه ای و حقوقی، مسئولان اتاق بازرگانی اوکراین و بازدیدهای میدانی اطلاعات دقیق و بسیاری را در خصوص کشت فراسرزمینی در این کشور تدوین و مسیر را برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی اوکراین هموار کردند.

تدوین کتاب الکترونیک مباحث حقوقی آب

قلمکاری در ادامه برنامه هایی نظیر نقد برنامه ششم توسعه در حوزه کشاورزی و ارسال آن به دستگاه های اجرایی مختلف، تدوین کتاب الکترونیک مباحث حقوقی آب، بررسی مسائل و چالش های شیر، بررسی مسائل مربوط به محصولات تراریخته، نشست‌های هم اندیشی در رویداد کارآفرینی هم نت فاضلاب ،برگزاری نشست های راهکارهای دست یابی به اصفهان امن‌ترین شهر آب پای ایران را از جمله فعالیت‌ها و مشارکت‌های این کمیسیون برشمرد.

طرح های خوبی که در دستور کار اتاق بازرگانی قرار نگرفت

وی در خصوص طرح های مختلفی که در کمیته های هفتگانه این کمیسیون تدوین و مورد تصویب قرار گرفته بود، گفت : متاسفانه طرح های مطالعاتی تولید،فرآوری و تجارت کربوهیدارات های گیاهی و طرح سامانه اطلاعات و ارتباطات گیاهان دارویی که در این کمیسیون مطرح شده بود، علی رغم اشتغال‌زایی و فواید بسیار و موافقت کمیسیون پژوهش و آموزش و توانمند سازی در هیات رئیسه اتاق مورد موافقت قرار نگرفت همچنین سایر طرح های مطالعاتی نیز کماکان در حال بررسی است.

قلمکاری امضای تفاهم نامه همکاری میان این کمیسیون و منابع طبیعی را در راستای سیاست های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان دانست و تاکید کرد: این کمیسیون مایل است در راستای وظیفه ی ذاتی خود در کنار دستگاه های اجرایی به فعالیت بپردازد.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم از مسئولین کمیته های هفتگانه و اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان تجلیل به عمل آمد.

 

48

کد خبر 761576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =