افقه: مگر شرایط از ۷ ماه پیش تغییری کرده که نماینده‌ها تصمیم به استیضاح دارند؟

اقتصاددان و رئیس سابق دانشکده اقتصاد چمران اهواز درباره استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: استیضاح یک وزیر یا استیضاح یک تفکر است.

مرتضی افقه به خبرآنلاین گفت: جمعی از نمایندگان تصمیم گرفته اند در روزهای پایانی سال وزیر رفاه را استیضاح کنند. ساده اندیشانه است که باور کنیم دلایل استیضاح صرفاً همان است که گفته شده است، چرا که همین نمایندگان هفت ماه پیش به ربیعی رای اعتماد دادند و بعید است از نمایندگان که در فرصتی این چنین کوتاه انتظار برآورده شدن موارد استیضاح را داشته باشند.

او افزود:در واقع، اگر این موارد در زمان رای اعتماد هم وجود داشته و با این وصف، به ایشان رای اعتماد داده شده که باید خود نمایندگان مورد استیضاح قرار گیرند چرا که قصد دارند در حساس ترین زمان و شرایط، مدیریت وزارتخانه ای کلیدی را بعد از هفت ماه دچار بی ثباتی مدیریتی کنند.

افقه در ادامه گفت: دقیقا، به نظر می‌رسد که علی ربیعی در یک توافق ناگفته استیضاح می شود. ربیعی وصله ناچسب به برخی تفکرات اقتصادی است که بدون توجه به واقعیات اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی کشور و در خلاء ادعای حل مشکلات اقتصادی را دارد و در این مسیر به له شدن طبقات فقیر و محروم هم اعتنائی ندارد. این تفکر در دهه هفتاد هم نسخه هائی تجویز کرد که نتیجه آن شکست و و ناکامی در اهداف بود و تورمی بی سابقه به کشور تحمیل کرد.

این اقتصاددان تصریح کرد: گروه هایی که عزم خود را برای دردست گرفتن تمام گلوگاه های اقتصادی کشور جزم کرده اند ربیعی را در وزارت رفاه تحمل نمی کنند. تا جائی که از وزیر فعلی شناخت دارم طی 5 سال گذشته توانسته با استفاده از نیروهای خوش فکر و دلسوز دانشگاهی و غیر دانشگاهی نابسامانی های تحمیل شده از 8 سال مدیریت عوامانه دولت های نهم و دهم را در مسیر اصلاح قرار دهد و علیرغم سنگینی کار، در بخش های متعددی به موفقیت های قابل تحسینی دست یابد.

او گفت:وزیری که معنقد است صدای مردم را باید شنید، با معترضین باید گفت و گو کرد، فریاد می زند وضع کارگران، سالمندان و بازنشستگان خوب نیست نمی تواند در یک فضای لیبرال زده و بنگاه دوست تحمل شود.

افقه گفت: به وزیر رفاه اشکالات و انتقادات جدی وارد است اما مگر اشکالات موجود صرفاً به حوزه اجرائی کشور مربوط می شود. خود مجلسیان می دانند بخش قابل توجهی از مشکلات فعلی از همین مجلس و مجالس پیشین نشأت گرفته است. از جمله مواردی که از رفتار برخی نمایندگان نقل می شود که با انگیزه های شخصی بعضا در قوه مجریه دخالت کرده‌اند تا به اهداف فردی و نه ملی دست یابند. سایر ارکان تصمیم گیری کشور نیز در وضع موجود دخیل اند و باید پاسخگو باشند.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد:این ساختار سیاسی و اجرائی کشور است که باید اصلاح شود تا همه تصمیم گیرانی که در وضع موجود سهیم اند در فرایندی رسمی مورد سؤال قرار گیرند و در صورت لزوم استیضاح شوند.

او گفت:به نظر می رسد که وزیر رفاه به همان دلیلی استیضاح می شود که طیب نیا تحمل نشد. به هر حال امید است قاطبه نمایندگان مجلس با نگرشی ملی، کشور و وزاتخانه مهمی همچون وزارت رفاه را در آستانه تعطیلات عید و در حالی که چانه زنی ها برای تعیین دستمزد نیروی کار که یکی از متغیرهای تأثیرگذار اقتصادی است، تعیین کنند را دچار بی ثباتی و بی مدیریتی نکنند. 

3535

کد خبر 761581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =