وزیر امور خارجه کشورمان که ساعاتی پیش وارد اسلام آباد شد در جمع تجار گفت که ایران و پاکستان می‌توانند مکمل و تامین کننده نیاز‌های یکدیگر در عرصه‌های مختلف تجاری، بازرگانی و گردشگری باشند.

 


به گزارش خبرگزاری صداوسيما از اسلام آباد؛ «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه کشورمان در همايش بازرگاني ايران و پاکستان، آمادگي کامل ايران را براي تامين نيازهاي انرژي پاکستان اعلام کرد.

وزير امور خارجه ايران که به پاکستان سفر کرده است در نخستين برنامه کاري خود در دومين روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ايراني و پاکستاني در گردهمايي بازرگاني دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمين سالگرد برقراري روابط دو کشور، خرسندم در جمعي حضور يافتم که مي تواند نقش مهمي در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادي و تجاري ايران وپاکستان ايفا کند.

وي افزود: دو کشور با داشتن شرايط فرهنگي، قومي، مذهبي و داشتن بهترين روابط مسالمت‌آميز طي ساليان طولاني و نيز برخورداري از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي اقتصادي فراوان، مي توانند مکمل و تامين کننده نيازهاي يکديگر در عرصه هاي مختلف تجاري بازرگاني و حتي صنعت گردشگري باشند.

وي تاکيد کرد: با توجه به هدف گذاري مقامات عالي دو کشور در سال 2016 براي رساندن مبادلات بازرگاني دوجانبه تا سقف 5 ميليارد دلار طي 5 سال، بايد تلاش‌هاي مضاعفي براي دستيابي به اين راهبرد از سوي دو طرف صورت گيرد.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاري ايران و پاکستان قابل تحسين است، اما نسبت به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي موجود در دو کشور به مراتب مي تواند بيش از اين افزايش يابد که البته مهمترين عامل عدم بهره‌گيري از اين ظرفيت، فقدان مراودات بانکي ميان دو کشور است، لذا اولين اولويت در بحث توسعه مناسبات اقتصادي بايد برقراري رابطه بانکي ميان دو کشور باشد.

وي با اشاره به حجم تبادلات تجاري دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامي موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکي و برخي مشکلات گمرکي، حجم مبادلات اقتصادي از 860 ميليون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدي در سال 2016 به يک ميليارد و 160 ميليون دلار و در 9 ماه اخير با رشد 50 درصدي به 982 ميليون دلار رسيد.

وي افزود: اين افزايش حاکي از ظرفيت قابل ملاحظه و وجود پتانسيل هاي متعدد در حوزه همکاري‌هاي بازرگاني دو کشور است که در صورت برقراري روابط بانکي و دستيابي به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاري دو کشور به مراتب چشمگيرتر خواهد شد.

«محمد جواد ظريف» با ابراز تمايل عميق ايران براي تقويت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ايران درخصوص افزايش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاري و اقتصادي با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستاني است .

وي افزود: پاکستان هشتمين مقصد صادراتي ايران در ده ماه اخير بوده است و حضور هيات بلندپايه اقتصادي متشکل از بخش‌هاي خصوصي به همراه اينجانب حاکي از عزم جدي جمهوري اسلامي ايران براي توسعه بيش از پيش مناسبات بازرگاني با کشور دوست و برادر پاکستان است.

وزير امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگي ايران براي کمک به پاکستان گفت: مايلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ايم تا نيازهاي انرژي پاکستان از جمله در زمينه نفت، گاز و برق را در هر حجمي از نياز در اسرع وقت تامين کنيم.

وي با اشاره به اقدامات جمهوري اسلامي ايران براي ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستاي عمل به تعهدات خود در زمينه قرارداد صادرات گاز ايران به پاکستان ما تاکنون بيش از 2 ميليارد دلار براي احداث اين خط لوله هزينه کرده‌ايم. لذا منتظر اقدامات عملي از سوي دوستان پاکستاني براي عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آي پي هستيم.

«محمد جواد ظريف» در مورد کوريدور اقتصادي مشترک چين و پاکستان گفت: ايران از پيوستن به هر طرحي که موجب افزايش رفاه مردم و منطقه اي که در دهه هاي اخير دچار فجايعي همچون جنگ هاي تحميلي و تنش هاي فرقه اي بوده، از جمله طرح کوريدور اقتصادي چين و پاکستان استقبال مي‌کنند.

وي خاطر نشان کرد: ايران با توجه به موقعيت ژئواستراتژيک و ژئواکونوميک خود در منطقه مي تواند نقطه اتصال کوريدور اقتصادي چين پاکستان به بازار عظيم آسياي ميانه، روسيه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملي براي تقويت کوريدور اقتصادي مشترک چين و پاکستان باشد.

وي گفت: پيوستن ايران به اين طرح به موضوع مکمل يکديگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و ديگر کسي به اين بنادر به عنوان دو بندر رقيب نخواهد نگريست.

وي با دعوت از سرمايه گذاران پاکستاني براي سرمايه گذاري در کشورمان گفت: ايران از هرگونه حضور و مشارکت سرمايه‌گذاران و شرکت‌هاي پاکستاني در منطقه آزاد چابهار استقبال مي‌کند.

ظریف با اعلام آمادگي کشورمان براي همکاري هاي تجاري در بخش هاي مختلف گفت: تجارب ايران در زمينه هاي مختلف علمي، صنعتي، فناوري عالي، نانو تکنولوژي، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نيروگاه‌هاي عظيم و خدمات فني و مهندسي مي تواند در روند اجراي پروژه هاي عمراني و صنعتي در پاکستان و نيز طرح کوريدور اقتصادي به طور قابل توجهي کمک کند و ما آمادگي کامل داريم تا اين توانايي و تجارب را در اختيار برادران پاکستاني خود قرار دهيم.

«محمد جواد ظريف» براي گسترش روابط سياسي تجاري ايران و پاکستان در صدر هيات تجاري اقتصادي 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.

سرپرستي هيئت تجاري و اقتصادي از اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران را که به همراه وزير امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسين سلاح‌ورزي» نايب رئيس اتاق ايران ، بر عهده دارد.

ترکيب اقتصادي هيئت اتاق ايران درباره موضوعاتي همچون مواد شيميايي، محصولات پتروشيمي، کشاورزي، برق، نمايشگاه‌هاي بين المللي، مواد شوينده-بهداشتي، دارو، مکمل‌هاي دارويي و پوشاک نساجي است.

سفر «محمد جواد ظريف» وزير امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزير امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهريورماه امسال او به ايران انجام شده است.

تاکيد پاکستان بر گسترش همکاري با ايران


«خواجه محمد آصف» وزير امور خارجه پاکستان از گسترش همکاري با ايران در زمينه هاي مختلف استقبال کرد.
وزير امور خارجه پاکستان در همايش تجاري ايران و پاکستان در اسلام آباد از پيشنهاد وزير امور خارجه ايران براي تقويت همکاري هاي تجاري بين دو کشور استقبال کرد و گفت: دولت پاکستان در تلاش است همکاري هاي بين اتاق هاي بازرگاني دو کشور را تقويت کند.

وي افزود پاکستان و ايران دو کشور همسايه با تاريخچه و مرز طولاني هستند. براي تقويت همکاري هاي تجاري بين دو کشور نياز مبرمي به ايجاد فضاي سازگار، تقويت ارتباطات و بهبود تعاملات مجامع تجاري دو کشور وجود دارد.  در دو سال اخير روابط تجاري بين دو کشور برادر به صورت چشم گيري بهبود يافته و از مرز ميليارد عبور کرده است. دو کشور تلاش مي کنند که اين همکاري ها را به حجم تعيين شده 5 ميليارد دلار برسانند. دو کشور بايد موضوع تعرفه را براي تقويت روابط دوجانبه آسان تر کنند.

«خواجه محمد آصف» تصريح کرد مذاکرات بين بانک هاي مرکزي دو کشور براي آغاز تسهيلات بانکي دو جانبه جريان دارد و بزودي پيشرفت هاي قابل توجهي بدست خواهد آمد. وي همچنين پيشنهاد کرد براي تقويت تعامل و آشنايي هر چه بيستر تجار بايد نمايشگاههاي مشترک بين دو کشور برگزار شود. آصف تاکيد کرد افراط گرايي و تروريسم در چند سال اخير منطقه ما را با مشکل مواجه کرده است. وي همچنين بر نياز به تقويت ارتباط بيشتر و همکاري ها بين بنادر چابهار و گوادر تاکيد کرد و گفت اين دو بندر مي توانند بعنوان مکمل يکديگر عمل کنند. وزير امور خارجه پاکستان همچنين برمبارزه با قاچاق تاکيد کرد.

وي گفت دولت پاکستان در نظر دارد براي تسهيل رفت و آمد زائران پاکستاني به ايران و عراق، هر چه سريعتر سيستم حمل و نقل دريايي را راه اندازي کند.

تصاویر از خبرگزاری صدا و سیما

52310

کد خبر 762047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =