۰ نفر
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۰
رئیس جمهور روسیه چگونه انتخاب می‌شود؟

انتخابات ریاست جمهوری روسیه 27 اسفند 96 در مناطق مختلف این کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی سنایی سفیر تام الاختیار ایران در مسکو، در کانال تلگرامی خود دربارۀ ساختار و رویه های انتخابات ریاست جمهوری روسیه نوشت:

نقطه آغاز: روز برگزاری انتخابات توسط شورای فدراسیون 90 تا 100 روز مانده به آن روز اعلام می شود.

3 روز بعد: اعلام احزابی که اجازه معرفی کاندیدا در انتخابات دارند.

 20 روز بعد: ثبت نام گروه های انتخاباتی و یا افراد مستقل برای شرکت در انتخابات.

 25 روز بعد: اعلام رسمی کاندیداهای احزاب.

 45 روز بعد: تعیین حوزه های انتخاباتی

 45 تا 80 روز مانده به انتخابات: جمع آوری امضاها و فراهم آوردن اسناد لازم توسط کاندیداها.


آغاز تبلیغات گسترده انتخاباتی از 28 روز مانده به انتخابات تا روز قبل از برگزاری.

4 روز مانده به انتخابات: داده های تحلیلی از نظرسنجی های عمومی منتشر می شود.

روز انتخابات: اخذ رای از مردم از ساعت 8 صبح  تا 20 شب با توجه به زمان محلی برای هر منطقه (به دلیل اختلاف زمانی زیاد در روسیه) رای گیری صورت می گیرد.

محاسبه نتایج در کمتر از 10 روز پس از انتخابات

در صورت نیاز به برگزاری دور دوم، سه هفته پس از انتخابات اولیه برگزار می شود.

♦️به این ترتیب رویه های انتخاباتی روسیه شامل 90 تا 100 روز مانده به برگزاری، زمان مورد نیاز برای شمارش آرا (زیر 10 روز) و در صورت نیاز برگزاری دور دوم می شود.

♦️در دور نخست کسی به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود که حداکثر قاطع آرا (بالای 50 درصد) را داشته باشد و در دور دوم کسی که رای بیشتری داشته باشد.

♦️بر اساس قوانین انتخاباتی روسیه، باید برابری نامزدها در انجام تبلیغات انتخاباتی، حمایت و ارائه بودجه دولت برای تبلیغات به ویژه در رسانه های جمعی توسط رئیس جمهور فعلی تضمین شده باشد.

انتخابات ریاست جمهوری 2018 در حدود 97 هزار حوزه (390 حوزه در 141 کشور خارجی هستند) و با حضور ناظران داخلی بسیار اعم از نماینده ای از هر کاندیدا در هر حوزه برگزار می شود. طبق قوانین ناظران خارجی نیز می توانند بر جریان برگزاری انتخابات نظارت داشته باشند و آنها پس از دعوت به این کشور و ثبت در کمیسیون مرکزی انتخابات در حوزه های رای گیری حاضر شده و پس از پایان رای گیری نیز با حضور در جمع خبرنگاران دیدگاه ها و ارزیابی های خود را از نحوه برگزاری انتخابات از جمله امکان وقوع تخلفات انتخاباتی بیان و تشریح می کنند.

بیش از 109 میلیون روس واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند و کمیته مرکزی انتخابات تلاش بسیاری می کند تا حداکثر تعداد در رای گیری شرکت کند برای مثال اگر در روز انتخابات شخصی به هر دلیل در جایی دور افتاده و یا خارج از کشور حضور دارد می تواند از اکنون محل رای دادن خود را در حوزه آنجا انتخاب کرده و رای بدهد.

خبرنگاران داخلی و خارجی هم می توانند برای حضور در حوزه های رای گیری و یا دفتر مرکزی کمیته انتخابات روسیه از پیش درخواست داده و اخبار مربوط به آن را پوشش دهند.

52310

کد خبر 762651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =