هشدار: آب‌های بطری به ریزپلاستیک‌ها آلوده هستند

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که آب‌های بطری‌ به ریزپلاستیک‌ها آلوده هستند، همان آلاینده‌هایی که در اقیانوس‌ها مشغول نابودی جانوران دریایی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ بعد از اینکه تحقیق جدیدی روی بطری‌های چند شرکت معروف تولیدکننده آب بسته‌بندی نشان داد که بیش ۹۰درصد آنها شامل اجزای ریز پلاستیک بودند، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که قرار است خطرات نوشیدن آب از بطری را بررسی کنند.

در این تحقیق ۲۵۹ بطری آب ۱۱ برند مختلف در ۹ کشور بررسی شده‌اند و مشخص شده به ازای هر لیتر آب ۳۲۵ نوع ریزپلاستیک مختلف در بطری وجود دارد. تعداد این پلاستیک‌ها در برخی مواقع به ۱۰۰۰ پلاستیک در لیتر هم می‌رسید.

از ۲۵۹ بطری که آزمایش شدند فقط ۱۷ بطری اصلا ریزپلاستیک نداشتند.

در این تحقیق که به سفارش یک تیم دانشگاهی به دانشگاه نیویورک انجام شده دانشمندان متوجه شدند که ۲ برابر میزان مشاهده شده در تحقیقات قبلی در آب بطری، ریزپلاستیک وجود دارد. پلی پروپیلن همان پلاستیکی که برای ساخت در بطری‌ها استفاده می‌شود به بیشترین میزان در آب‌های بسته‌بندی شده وجود دارد.

نام برندهای آب معدنی که در این تحقیق بررسی شد چنین بود: آکوآ، آکوآفینا (پپسی)، بیسلری، دسانی (کوکاکولا)، اپورا (پپسی)، اویان، گرولشتاینر، میبالا، نستله، سن پلگرینو و واهاها.

یکی از سخنگویان سازمان جهانی بهداشت در این رابطه گفت: با اینکه هنوز مدرکی از آسیب واردن شدن به بدن انسان توسط بطری‌های پلاستیکی وجود ندارد، اما جای نگرانی هم وجود دارد. قرار است سازمان جهانی بهداشت روی این تحقیقات یک ارزیابی ریسک انجام دهد.

در همین زمینه تحقیق دیگری هم درباره بطری‌های پلاستیکی در آمریکا انجام شد که نتایج مشابهی هم داشت. یکی از محققان اصلی این تحقیق در این رابطه گفت: میکروفیبرهای پلاستیکی به راحتی در هوا جابه‌جا می‌شوند، قطعا این اتفاق هم نه تنها بیرونکارخانه‌ها بلکه داخل کارخانه‌ها رخ می‌دهد.

برخی شرکت‌های تولیدکننده آب بسته‌بندی هم به نتایج این تحقیقات واکنش نشان دادند، شرکت‌های نستله و دنون فرانسه از نوع انجام آزمایش انتقاد کردند، کوکاکولا به بی‌بی‌سی گفت که استانداردهای سختگیرانه‌ای برای تمیز کردن آب دارد اما فیبرها می‌توانند در هر صورتی وارد آب شوند و سخنگوی شرکت گرولشتاینر هم اعلام کرد که نمی‌تواند این را رد کند که از شیوه بسته‌بندی یا هوا پلاستیکها وارد آب بسته‌بندی، بشوند.‌‌‌

منبع: گاردین

۴۷۴۷

کد خبر 763065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد علی IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
    1
    اگر آب معدنی در بطریهای پلاستیکی مضر است که حتما هست چرا بسته بندی مشابه بست بندی شیر پاکتی برای آب طراحی نمی شود