ایلنا نوشت: آیین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف افزایش تعاملات و همکاری ها در زمینه امور مربوط به زنان و خانواده وارتقای عدالت جنسیتی و فرصت های برابر شغلی برای زنان باحضور منصور غلامی، وزیر علوم و معصومه ابتکار، معاون امور زنان ریاست جمهوری درمحل وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

ابتکار در این نشست با اشاره به تاکید مقام رئیس جمهوری به افزایش همکاری ها و هم افزایی ها بین دستگاه ها درارتقای امور زنان گفت: خوشبختانه در دوران چهل ساله جمهوری اسلامی، بیشترین زمینه پیشرفت زنان به خصوص در عرصه های آموزشی و پژوهشی فراهم شده است و زنان چه در زمینه های آموزش و چه در کاهش نرخ بی سوادی و آموزش دوران دبستان و دبیرستان وهمچنین قبولی بانوان در کنکور دانشگاه ها پیشرفت قابل توجه‌ای داشته اند و آمار نشان می‌دهد در بسیاری از رشته های تحصیلی تعداد قبولی دختران بیشتر از پسران بوده است.

او با اشاره به افزایش تعداد زنان در سطوح مدیریتی و هیئت علمی دانشگاه ها، گفت: حدود ۲۷ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه های وزارت علوم وعلوم پزشکی را زنان تشکیل می دهند و خوشبختانه این روند رو به رشد در دوران وزارت دکتر غلامی هم ادامه پیدا کرده است و امروزه علاوه بر زمینه های آموزشی و تحصیلی زنان ما در عرصه های فرهنگی و ورزشی هم رشد چشمگیری داشته اند.

ابتکار با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و ماده ۱۰۱ مربوط به بحث عدالت جنسیتی گفت: باید بین زنان و مردان از نظر فرصت های برابر تعادل ایجاد شود و شاخص ۳۰ درصدی مدیریت زنان در سطوح اجرایی و عالی کشور اجرایی شود و زنان بتوانند براساس توانمندی‌های شان باعث ارتقای کارآمدی دولت شوند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهور در ادامه به حوزه خانواده اشاره کرد و گفت: خانواده از ارکان مهم اجتماعی به شمار می رود؛ لذا توجه به بحث مهارت های فردی، مهارت های زندگی، مهارت های ارتباطی و حقوقی در دوران دانشجویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و زنان ما باید بتوانند در بحث مهارت های فردی به خود شکوفایی برسند.

ابتکار توجه به موضوع خانواده و آموزش های قبل از ازدواج را بسیار مهم دانست و افزود: باید همکاری های وزارت علوم و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این زمینه گسترش پیدا کند و بخش مهمی از این همکاری ها در بحث اشتغال می باشد؛ زیرا امروزه آمار بیکاری میان دختران فارغ التحصیل دو الی سه برابر بیشتر از آقایان است و باید با کمک وزارت علوم بتوانیم زمینه کسب مهارت‌های کارآفرینی را برای دختران دانشجودر کنار درس فراهم کنیم.

او به موضوع پژوهش و آموزش در حوزه‌های مرتبط با مطالعات خانواده اشاره کرد و گفت: رشته مطالعات زنان و خانواده در اکثر دانشگاه‌های کشور شکل گرفته است و امیدواریم این رشته با قوت هر چه بیشتر پیش برود.

ابتکار به موضوع گفتگوی ملی خانواده در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در بحث گفتگوی ملی خانواده رویکرد ما بر این اساس است که اگر می خواهیم آسیب های خانواده ایرانی را کاهش دهیم و خانواده را توانمند تر کنیم باید به مقوله گفتگو های درون خانواده ها بهای بیشتری دهیم و جوانان بتوانند مطالبات و خواسته های خود را با گفتگو از درون خانواده آغاز کنند و امیدوار هستیم با کمک وزارت علوم تحقیقات و فناوری بتوانیم این گفتگوی ملی را در ابعاد دانشجویی در دانشگاه ها هم دنبال کنیم.

۴۲۲۳۸

کد خبر 763463

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  0 2
  بنظرم با اين اوضاع بازار كار، بايد خانمها بين بيكاري خود يا بيكاري همسر يكي را انتخاب كنند
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  1 0
  متولد ۵۸ هستم و هنوز کار درست و حسابی ندارم. دوستم بواسطه پارتی پدرش در یک اداره مشغول بکار هست. دارای زن و زندگی و بچه و خونه هست و من هنوز مجردم. در صورتی که من مدرک دانشگاه دولتی دارم و اون مدرک دانشگاه آزاد از یکی از کوچکترین شهرها. من چه گناهی کردم پدر ندارم, چه گناهی کردم پارتی ندارم. ای خداااااااااااااااا
 • بی نام DE ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  1 1
  ازدواج نکرده 2 تا 3 برابر ،بیکار هم 2 تا 3 برابر شما سلامت باشید ما دخترها راضی هستیم. جامعه ایی که فرصت ترقی و رشد را از دختران گرفته. من چی بگم نه آرایش کردم نه کارهایی که به دختر های بیچاره نسبت میدن هی درس خوندم و کلی مقاله شدم کارگر در یه اداره فنی با کلی کارگر و آدم های از خدا بی خبر لول کار کارگری شما مسولا نه واسه دخترای تحصیلکرده ارزش قایل بودید نه واسه اونا که کلی عمل زیبایی کردن که توجه شما را جلب کنن به سری اول میگید ترشیده و زشت و هیچی بلد نیستن هی درس از بی شوهری به سری دوم هم میگید مفسد فی الارض ،من که نمی بخشمتون.
 • بی نام A1 ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  1 0
  متولد ۵۸ هستم و هنوز کار درست و حسابی ندارم. دوستم بواسطه پارتی پدرش در یک اداره مشغول بکار هست. دارای زن و زندگی و بچه و خونه هست و من هنوز مجردم. در صورتی که من مدرک دانشگاه دولتی دارم و اون مدرک دانشگاه آزاد از یکی از کوچکترین شهرها. من چه گناهی کردم پدر ندارم, چه گناهی کردم پارتی ندارم. ای خداااااااااااااااا