ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه انگلیس معتقد است تدابیر تلافی‌جویان روسیه پس از اقدام انگلیس، تنها به روس‌ها آسیب می‌زند. پیش از این دولت لندن دستور اخراج ۲۳ دیپلمات روس را در ارتباط با مسمومیت یک جاسوس سابق صادر کرده بود.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در مطلبی برای روزنامه سان نوشت: کرملین تعطیلی شورای بریتانیا و کنسولگری ما در سن پترزبورگ را اعلام کرد. این تدابیر پوچ تنها به مردم عادی روس‌ لطمه می‌زند و آنها را از فرصت‌های آموختن انگلیسی و دریافت ویزای بریتانیا محروم می‌کند.

او همچنین گفت فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا از دیدگاه لندن درباره حمله به یک جاسوس سابق و دخترش حمایت می‌کنند، در حالی که "روسیه تنها و منزوی مانده است."

روابط میان مسکو و لندن اوایل مارس پس از آنکه سرگئی اسکریپال، افسر اطلاعاتی سابق روسیه و دخترش در یک مرکز خرید در سالزبری بیهوش شدند، تیره و تار شد.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس گفت "به احتمال زیاد" روسیه عامل این حمله است زیرا آنها با ماده شیمیایی "نوویچوک" مسموم شدند که برای دوره شوروی است. مسکو اما این اتهامات را بی‌اساس دانسته و به فقدان مدارک اشاره دارد.

چهارشنبه گذشته نخست‌وزیر انگلیس بسته‌ای از تدابیر ضد روسیه را اعلام کرد که شامل اخراج دیپلمات‌های روس و تعلیق تماس‌های دوجانبه میان لندن و مسکو شد. روسیه هم شنبه تدابیری تلافی‌جویانه اتخاذ کرد و در واکنش به تصمیم لندن، ۲۳ کارمند سفارت انگلیس در مسکو را عنصر نامطلوب دانست. مسکو همچنین گشایش و فعالیت کنسولگری انگلیس در سن پترزبورگ را لغو کرد.

52311

کد خبر 763677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =