موجی از تکرار و تقلید در ویژه برنامه‌های تلویزیون

ویژه برنامه های تلویزیون برای لحظه تحویل سال به جز یک یا دو برنامه، آنطور که باید رضایت بخش نبودند که این مسئله نشانگر نبود برنامه‌ریزی درست و تفکر تازه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شبکه‌های مختلف تلویزیون همانند سال های گذشته ویژه برنامه های مختلف و متعددی را برای سال تحویل تدارک دیده بودند تا مردم و مخاطبانشان بتوانند آخرین لحظات سال 96 را به خوبی و شادی سپری کنند.

امسال شبکه های یک، دو، سه، چهار و پنج همانند گذشته برنامه های ویژه ای را برای سال تحویل تدارک دیده بودند، شبکه نسیم هم قسمتی از برنامه «دورهمی» را برای امسال تدارک دیده بود.

با این وجود امسال هم برنامه های تلویزیون آنچنان که باید نتوانستند جریان ساز و خلاقانه باشند به گونه ای که مشخص بود برای محتوای برنامه ها آنطور که باید ایده پردازی نشده است. مهم ترین نکته‌ای که امسال به چشم آمد از روی دست هم دیدن شبکه های تلویزیون بود به نحوی که شاهد حضور مهمانان تکراری با فاصله ای بسیار نزدیک در برنامه ها بودیم.

در ادامه به صورت مجزا به محتوای هر یک از برنامه های تحویل سال تلویزیون نگاهی می اندازیم.

«یک یک»؛ ویژه برنامه شبکه یک سیما

شبکه یک طبق روال سال‌های اخیر، علی ضیا را به عنوان مجری ویژه برنامه خود انتخاب کرد و این برنامه چند شب زودتر از سال تحویل به روی آنتن رفت و در شب های گذشته میزبان مهمانان زیادی از حوزه های مختلف بود.

«یک یک» امروز زودتر از سایر برنامه پخش خود را آغاز کرد و در همان ابتدا هم میزبان مهمانانی از حوزه سینما، تلویزیون و موسیقی بود. این برنامه سعی کرده بود در کنار فضای گفت وگو محور اجرای زنده موسیقی توسط خوانندگان مطرح و همچنین یک مستند مسابقه معمایی با حضور خوانندگان ماکان بند فضای مفرحی را برای مخاطبان ایجاد کند.

از جمله ویژگی های بارز برنامه شبکه یک توجه به دو حادثه سوزناک سال 96 یعنی سقوط هواپیما در یاسوج و غرق شدن نفتکش سانچی بود که ضیا در بخش های مختلف میزبان خانواده های درگذشتگان این دو حادثه بود.

همچنین حضور تعدادی از مخاطبان در استودیو باعث ایجاد فضایی زنده و شاداب شده بود. نکته مشهود این برنامه تلاش عوامل برای اجرای برنامه ای جذاب و خلاقانه بود که از آن جمله می توان به طراحی بازی هایی برای مهمانان اشاره کرد. اما این تلاش ها آنطور که باید درنیامده و در جذب مخاطبان نتوانست به توفیق دست پیدا کند.

فضای گسترده ای هم برای استودیو این برنامه در نظر گرفته شده بود تا هر بخش جایگاه مخصوص به خود را داشته باشد که از یکنواختی برنامه جلوگیری کند اما این مسئله هم کمکی به این موضوع نکرد.

حضور علیرضا عصار پس از 14 سال در تلویزیون و در قالب این برنامه را می توان برگ برنده شبکه یک در تحویل سال دانست.

«اینک بهار»؛ ویژه برنامه شبکه دو سیما

محمد سلوکی و ژیلا صادقی دو مجری بودند که اجرای ویژه برنامه سال تحویل شبکه دو را برعهده داشتند.

این برنامه در فضای سنتی ایرانی و در یک قاب ثابت اجرا شد که همین مسئله باعث خستگی تماشاگران و یکنواختی برنامه برایشان می شد. حضور طولانی مدت مهمانان هم از جمله نکات منفی این برنامه به شمار می آمد.

از دیگر نکات بارزی که می توان به آن اشاره کرد نحوه چینش نه چندان مناسب جایگاه مهمانان برنامه بود که باعث نازیبایی خاصی را به مخاطب منتقل می کرد. حضور مهمانانی که روز گذشته یا ساعاتی قبل در برنامه شبکه ای دیگر حضور داشتند هم از جمله مسایلی بود که جذابیت برنامه را کم می کرد.

سوالات و نحوه اجرای دو مجری برنامه هم، مخاطب را به چند سال گذشته و شیوه اجرا مرسوم آن زمان ها می برد و نمی توانست او را پای برنامه نگه دارد.

از دیگر ویژگی های این برنامه پخش آیتم های دوربین مخفی با حضور بازیگران و چهره های هنری و با موضوع مسایل اخلاقی بود که در تنوع برنامه نقش موثری داشت. مهمانان «اینک بهار» هم نسبت به شبکه های دیگر متفاوت بوده و اکثرا سلبریتی و چهره های مشهور هنری بودند.

«بهار نارنج»؛ ویژه برنامه شبکه سه سیما

احسان علیخانی همانند سال گذشته عهده دار اجرای ویژه برنامه سال تحویل شبکه سه سیما بود. او امسال برخلاف روال گذشته برنامه «سه ستاره» که برگزیدگان تلویزیون در حوزه های مختلف را از نگاه مردم معرفی می کرد را روی آنتن نبرد و به جای آن از روز شنبه ویژه برنامه «بهار نارنج» را با حضور چهره های سرشناسی حوزه فرهنگ و هنر اجرا کرد.

«بهار نارنج» در روز تحویل سال عکس رویه شب های گذشته اش عمل کرد و به جای آنکه از چهره های مشهور و سرشناس میزبانی کند به سراغ چهره های کمتر دیده شده اما تاثیرگذار رفت، البته حضور دوباره چهره هایی که در «ماه عسل» مهمان علیخانی بودند از نکات جالب توجه برنامه امروز بود.

علیخانی محوریت برنامه را به دلیل نزدیکی با روز پدر و میلاد امام علی، به پدران چهره های دعوت شده اختصاص داده بود. برگزاری مراسم عقد زوج جوان در آستانه سال جدید و آزادسازی پدر دختری کوچک پس از 12 سال از اتفاقات بزرگ این برنامه به شمار می آمد.

حضور حداقلی چهره های محبوب مردم در برنامه تحویل سال را می توان عامل کاهش جذابیت این برنامه دانست هرچند که دکور «بهار نارنج» حال و هوای شاد و نسبتا جذابی داشت. پخش موسیقی زنده در استودیویی جداگانه توسط خوانندگان محبوب هم از دیگر بخش های این برنامه بود، با این وجود این برنامه هم تفاوت چندانی با ویژه برنامه های سال گذشته شبکه سه که احسان علیخانی تهیه می کرد نداشت.

ویژه برنامه شبکه چهار با صالح علا

محمد صالح علاء که اجرای برنامه «چشم شب روشن» را در شبکه چهار سیما برعهده داشت، ویژه‌برنامه تحویل سال این شبکه را نیز اجرا همانند سال گذشته اجرا.

این ویژه‌برنامه که در پایتخت کتاب ایران، شهر کاشان تولید شد و دو ساعت قبل از تحویل سال روی آنتن رفت، همچنین قرار است این برنامه در ۱۵ روز عید نیز با بررسی پرفروش‌ترین رمان‌های جهان ادامه پیدا می‌کند.

برنامه های شبکه چهار مخاطبان خاص خود را دارد و به دلیل آنکه علاقه زیادی به مسایل فرهنگی دارند، ویژه برنامه های این شبکه همیشه با حال و هوایی این چنینی روی آنتن می رود.

«شب فیروزه ای»؛ ویژه برنامه شبکه پنج

ویژه‌برنامه تحویل سال شبکه تهران بر با عنوان «شب فیروزه‌ای» با اجرای ابوالفضل آقاخانی روی آنتن رفت و برنامه در فضایی باز و با حضور مردم اجرا می شد تا جذابیت بصری آن را برای مخاطبان تلویزیون بیشتر کند.

این برنامه که بیشتر بر پایه موسیقی و حضور خوانندگان قرار داشت که از آن جمله می توان به سینا شعبانخانی و علیرضا تلیسچی اشاره کرد، بخش‌های متنوع و جذاب دیگری هم برای مخاطبان در نظرگرفته بود که در یکی از آیتم ها یوسف تیموری به سراغ بازی‌های سخت و خطرناک که در شهر تهران وجود دارد می رفت و می توان گفت که نکته مثبت این برنامه همین آیتم بود.

«دورهمی»؛ ویژه برنامه شبکه نسیم

شبکه نسیم با پخش ویژه برنامه ای از «دورهمی» به استقبال سال نو رفت که به نظر تصمیم منطقی و درستی بود خصوصا با توجه به مهمانی که به این برنامه دعوت شده بود.

رامبد جوان مهمان ویژه «دورهمی» بود که باعث جذابیت زیاد این برنامه برای مخاطبان شده بود زیرا که در فضای مجازی مهران مدیری و جوان را همیشه روبه روی هم قرار داده اند و حضور این دو هنرمند روبه روی هم و گفت وگوی شان جذابیت زیادی برای تماشاگران داشت.

البته به طور جد می توان گفت با وجود آنکه رامبد جوان چهره جدیدی در تلویزیون نیست اما جذابیت گفت وگوی مدیری با او در حدی بود که حوصله مخاطب را به جز برخی از بخش ها سر نبرد و او را برای تماشای ادامه برنامه پای تلویزیون نگه دارد. ویژگی که برخی از برنامه های امسال از آن محروم بودند.

58243

کد خبر 764238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
  24 9
  بقس دورهمی الباقیش تکراری سرد و بی مزه بود. حیف وقت که برای این برنامه های کپی حروم بشه
 • هادی A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
  18 4
  واقعا جای تاسف داره . برنامه یکنواخت تکراری خسته کننده بون هیچ تغیری نسبت به سالهای قبل .با این سبک برنامه ساختن بدون شک مردم به سمت ماهواره میرن
 • حسین IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
  7 19
  یعنی کاربران این سایت و خبرگزاریهای این سایت با ادعا ترین افراد در عین حال بی ایده ترین افراد توی ایران هستند . همیشه اعتراض دارند همیشه هم هیچ ایده ای ندارند ... کل سرگرمی رو به رقصو آوازو کنسرت میبینن فکر میکنن الان چقدر روشن فکرن :
  • بی نام A1 ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۲
   10 5
   بقیه سایتها وابسته اند ونظرات مردم را تایید نمیکنند وفقط نظراتی که دوست دارند تایید میکنند.شما هم سرت در همان سایتها و گزارشهای تلویزیون است فکر میکنی همه هم نظر تواند.در ضمن این سایت هم همه نظرات را تایید نمیکند. شما برو همان گزارشهای صدا و سیما روببین مثل همان گزارش ساختگی که برای تلگرام پخش کردند که مشخص است بیننده هایش را چه فرض کرده
 • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۲
  5 28
  اگر شعر یادت نره ببینی باکلاسی،اگر مشاعره شبکه آموزش ببینی امل و بی کلاسی،طرف اراجیف صد سال پیش فلون مطرب رو باید یادش بیاد،اینجا بچه ده ساله زیباترین ابیات شاعران رو میخونه،کاش میفهمیدم تو من و تو و جم جز قر و فر و ...بازی دیگه چه میکنن که بعضیها سنگشو به سینه میزنن.خیلی ارزون همه چیزمون رو فروختیم حتی سلیقه هامون رو.
 • بی نام A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۲
  10 0
  همه برنامه ها به نوعی شعور مخاطب رو به سخره گرفتن وهیچ چیزی ویژه سال تحویل برای مخاطب نداشتن. همه انگار از روی بخش نامه ای که به طور مشترک از صدا و سیما منتشر شده بود،برنامه ساختن.... سال تحویل این نیست که هی خواننده بخونه و ادمای معروف با پدرو مادرشوون بیان... اینا حتی تعریف سال تحویل هم نمیدونن چیه که بخوان برنامه سازی کنن در این مورد... یکی یه اسپانسر گرفتن و جیب خودشان و مهمان های برنامه رو پر می کنند...مخاطب هم به به لنگه کفششون هست... آوردن علیرضا عصار هم نکته برجسته نبود... نوعی باج بود که به عصار دادن. که عصارگفت :من گفتم اگر ساز نشون میدی بیام برنامه....از اونوری علیخانی مهمان هایی داشت که شبکه یک نمی تونست بیاره...یه خواننده شبکه یک بود نیم ساعت بعد میرفت تو شبکه سه..
 • بی نام US ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  0 0
  واقعا همین طور بود