ایسنا نوشت: کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب گزارش نهایی‌اش درخصوص مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی رای مثبت داد؛ اقدامی که تحقیقات این کمیته را پایان می‌بخشد و تائیدیه نهایی را به نتیجه‌گیری جمهوری‌خواهان مبنی بر اینکه هیچ هماهنگی و توطئه‌ای میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه وجود نداشته، می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از آنکه آژانس‌های اطلاعاتی بررسی طبقه بندی شده‌ زمانبری را انجام دهند، این گزارش که به طور کامل نوشته جمهوری‌خواهان است، منتشر می‌شود.

این گزارش به احتمال زیاد برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خوشایند خواهد بود، اما از سوی کمیته دموکرات‌ها که همگی علیه تصویب این گزارش رای داده‌اند، با مخالفت شدیدی روبرو خواهد شد. دموکرات‌ها می‌گویند که این تحقیقات خیلی سریع پایان یافته و کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان با شاهدان کافی مصاحبه نکرده و یا به اندازه کافی اسناد و مدارک برای یک ارزیابی قطعی و دقیق جمع آوری نکرده است.

پس از این رای‌گیری، جمهوری‌خواهان خلاصه‌ای از ۴۴ یافته را منتشر کردند که از جمله آنها نتیجه‌گیری‌هایی است که نشان می‌دهد روسیه به نهادهای سیاسی آمریکا حملات سایبری انجام داده و همچنین رسانه‌های اجتماعی در آمریکا را برای پاشیدن بذر نفاق و تفرقه تحت فشار و نفود قرار داده است. این گزارش انتقاد جمهوری‌خواهان از وزارت دادگستری و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا را بازگو می‌کند.

درخصوص موضوع تبانی در این گزارش آمده است: هنگامی که به صورت مستقیم از شاهدان در این خصوص سوال شد، هیچ یک از آنها اسناد و مدارکی را در رابطه با تبانی، هماهنگی یا توطئه چینی میان کمپین انتخاباتی ترامپ و دولت روسیه ارائه نکردند.

جمهوری‌خواهان می‌گویند که آنها هیچ سند و مدرکی را که نشان دهد توافقات تجاری قبل از انتخابات ترامپ اساس و پایه‌ای را برای توطئه و تبانی ایجاد کرده، پیدا نکرده‌اند.

این گزارش همچنین انجمن‌های بزرگ ترامپ را از اتهام انجام اقدامات اشتباه مبرا می‌سازد.

این گزارش جمهوری‌خواهان اگرچه اشاره می‌کند که ارتباطات نسنجیده و غیرعاقلانه‌ای با ویکی لیکس وجود داشته، اما در آن اعلام می‌شود: هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد انجمن‌های ترامپ با ایمیل‌های هک شده به سرقت رفته از دموکرات‌ها در جریان انتخابات ارتباطی داشته‌اند.

این گزارش همچنین نتیجه‌گیری می‌کند که هیچ سند و مدرکی دال بر گفتگوی دونالد ترامپ جونیور، پسر بزرگ رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با انتخابات با یکی از مقامات روسی در نشست انجمن ملی سلاح در سال ۲۰۱۶ میلادی وجود ندارد و وی و دیگر مقامات کمپین انتخاباتی ترامپ هیچ گونه اطلاعات مضری را در رابطه با هیلاری کلینتون در نشست ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی با روس‌ها در برج ترامپ دریافت نکردند.

این در حالی است که ایمیل‌ها نشان دادند که دونالد ترامپ جونیور و دیگر مقامات کمپین ترامپ با انتظار دریافت چنین اطلاعاتی در این نشست شرکت کرده‌اند.

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به این نتیجه رسیده که نشست‌ها میان سفیر روسیه در واشنگتن و مقامات کمپین ترامپ از جمله جف سشنز، دادستان کل کنونی آمریکا به هیچ عنوان بیانگر هماهنگی با روس‌ها نیست.

در این گزارش آمده است که روس‌ها احتمالا تلاش داشته‌اند تا کانال ارتباطی با انجمن‌های ترامپ پس از انتخابات ایجاد کنند و این بیانگر هیچ اقدام بد و نادرستی نیست.

این در حالی است که دموکرات‌ها گزارش خود را تهیه خواهند کرد و تاکید دارند که به تحقیقات درخصوص مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی ادامه خواهند داد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا همچنین از اف‌بی‌آی به خاطر ناکامی در هشدار درخصوص اهداف جاسوسی روسیه انتقاد کرده و می‌گویند تلاش‌های اف‌بی‌آی برای هشدار به آمریکایی‌ها درخصوص دقت داشتن نسبت به اقدامات هکرهای روسیه به شدت ناکافی بوده است.

5252

کد خبر 764747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام US ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
    2 0
    تیتر را اصلاح کنید. پرونده این مداخله هنوز بسته نشده و فقط کمیته ای در مجلس نمایندگان که در اختیار هم حزبی های ترامپ هست چنین نتیجه گیری کرده که قابل پیش بینی بود. مسئول اصلی پرونده دخالت روسیه و تبانی با ترامپ بازرس مولر هست که قراره بزودی خود ترامپ رو هم به نحوی بازجویی کنه. تازه وکیل ارشد ترامپ در این پرونده هم روز پنجشنبه استعفا داد که بمب خبری رسانه های آمریکا بود.