۰ نفر
۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹

ایرنا نوشت: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در توجیه حضور نیروهای مسلح کشورش در شمال سوریه و در پاسخ به انتقادات وسیع در این زمینه گفت: ما اشغالگر نیستیم و کسی حق ندارد کشور و ارتش ترکیه را به اشغال خاک دیگران متهم کند.

اردوغان روز شنبه در ششمین کنگره حزب عدالت و توسعه در استان سامسون، در واکنش به انتقادات اخیر برخی کشورهای اروپایی علیه ترکیه در خصوص عملیات عفرین، اقدامات و حضور کشورهای غربی در سوریه را مثال بارز اشغالگری دانست و افزود: نیروهای دیگر کشورها با اهداف و تاکتیک های مختلف در آن جا (شمال سوریه) حضور دارند.

وی مدعی استقبال مردم سوریه از عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در شمال این کشور شد و بیان کرد: برادران ما در این منطقه از تل رفعت تا منبج، تل ابیض و رسولاین پس از درک اهداف دیگر نیروها، پیام درخواست کمک از ارتش ترکیه جهت برقراری صلح و ثبات در مناطق خود می فرستند.

وی تاکید کرد: اگر کسی مرزهای ما را تهدید و بر کار خود اصرار کند، هر چه لازم باشد، انجام خواهیم داد.

رئیس جمهوری ترکیه اضافه کرد: به لطف الهی درخواست آنها را هم بدون پاسخ نخواهیم گذاشت و در مدت زمان کوتاهی در کنار برادران و خواهران خود که چشم به راه ما در طول مرزهای سوریه هستند، خواهیم بود.

این سخنان اردوغان در حالی بیان شد که آناتولی خبرگزاری رسمی ترکیه مدعی شد که 'اهالی تل رفعت پس از بیرون رانده شدن اجباری از این منطقه توسط نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د)، یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، به اعزاز مهاجرت کرده اند و خواستار آزادسازی شهر خود توسط ارتش ترکیه و عناصر ارتش آزاد سوریه هستند.

این رسانه مدعی راهپیمایی اهالی شهرستان تل رفعت در شمال سوریه برای جلب حمایت ترکیه شده و نوشت: اهالی با بستن جاده سجو به اعزاز و با سر دادن شعارهای علیه گروه پ.ک.ک و پ.ی.د خواستار گسترش محدوده عملیات شاخه زیتون به مناطق خود شدند.

این همچنین رسانه مدعی اشغال تل رفعت و روستاهای اطراف آن توسط نیروهای گروه پ.ک.ک و پ.ی.د در سال 2016 شده و اعلام کرد که 250 هزار نفر از اهالی مجبور به مهاجرت شده و در اعزاز ساکن شده اند.

ارتش ترکیه از روز 20 ژانویه(30 دی ماه 1396) با تجاوز آشکار به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرد.

ارتش ترکیه و گروه های تروریستی هم پیمان آن روز یکشنبه 18 مارس 2018(27 اسفند96) شهر عفرین را اشغال کردند.

دولت سوریه نیز با اشغالگری خواندن اقدام دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، خواستار خروج نیروهای ارتش این کشور از خاک خود شده است.

نقض حاکمیت ملی سوریه و نیز حضور نظامی در خاک سوریه بارها توسط مجامع جهانی و دولت های بی طرف محکوم شده و حتی مخالفت هایی را در داخل ترکیه به دنبال داشته به طوری که تاکنون بیش از یکهزار نفر از مخالفان این عملیات توسط دولت ترکیه بازداشت شده اند.

49311

کد خبر 765020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  13 12
  واقعا رو داره اين اردوغان، دولتهاي مركزي عراق و سوريه رو ول كرده مي گه برادران ما تو مرز گفتند بيا كمك ما هم رفتيم، عجب كلام سرشار از منطقي،
 • بی نام A1 ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  7 14
  7 سال خودتو جر دادی تا اسد بره، سرت به سنگ خورد و الان جفتک زدن رو شروع کردی. به زودی در این موضوع هم حقیر و خوار خواهی شد. مرگ بر هرچی تروریسته :
 • بی نام GB ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  15 10
  وقتي به سه ميليون اواره سوري پناه داده بايد هم تو امور سوريه دخالت كنهاروپايي ها به تركيه التماس ميكردن پناهندهاي سوري رو نذاريد به اتحاديه اروپا بيانتركيه بيشتر از هر كشوري حق داره اوضاع سوريه رو سامان بده