خبرگزاری صدا و سیما نوشت: کاخ سفید از اخراج ۱۲ دیپلمات روس خبر داد و روسیه نیز اعلام کرد ۶۰ دیپلمات امریکایی را اخراج می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ کاخ سفيد از اخراج دوازده ديپلمات روسي عضو هيئت نمايندگي اين کشور در سازمان ملل، از آمريکا خبر داد.

این خبرگزاری همچنين از بسته شدن کنسولگري آمريکا در شهر سياتل خبر داد.

کاخ سفيد اعلام کرد به شصت ديپلمات روسي که از آمريکا اخراج شدند، يک هفته فرصت مي دهد تا اين کشور را ترک کنند.

کاخ سفيد نیز اعلام کرد روسيه پيش از بهبود روابط با اين کشور، بايد رفتارهايش را تغيير دهد. اخراج ديپلمات هاي روسي در چارچوب همبستگي با لندن در ماجراي مسموم شدن سرگئي اسکريپال جاسوس سابق روسي در انگليس صورت مي گيرد.

سناتور روسي: مسکو دستکم شصت ديپلمات آمريکايي را اخراج مي‌کند

سناتور روسي اعلام کرد اين کشور دستکم شصت نفر از اعضاي هيئت نمايندگي آمريکا در روسيه را در واکنش به تصميم واشنگتن، اخراج خواهد کرد.

همچنین سفير روسيه در واشنگتن به وزارت امور خارجه آمريکا براي اخراج «ستمگرانه» ديپلمات هاي روسي اعتراض کرد.
سفير روسيه افزود: آمريکا باقي مانده روابط با روسيه را هم نابود مي کند. وی گفت پاسخ روسيه در برابر اقدامات آمريکا بايد متناسب باشد.

روسيه:آمريکا فقط زبان زور مي‌فهمد

سفير روسيه در واشنگتن گفت: آمريکا فقط زبان زور را مي فهمد.

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه نیز تأکيد کرد اخراج ديپلمات هاي روسي از کشورهاي غربي، اقدام غيردوستانه اي است که روسيه به آن پاسخ خواهد داد.

يک منبع وزارت خارجه اين کشور اعلام کرد روسيه طي روزهاي آينده، به اقدام کشورهاي اتحاديه اروپا در اخراج ديپلمات هاي روس، به شيوه مشابه پاسخ خواهد داد.

بزرگترين اخراج دسته جمعي دیپلماتها

بوريس جانسون وزير امور خارجه انگليس گفت: اخراج ديپلمات هاي روس، بزرگترين اخراج دسته جمعي افسران اطلاعاتي روسيه است.

نخست وزير انگليس نیز گفت: اخراج ديپلمات هاي روسي از کشورهاي مختلف، پيامي براي مسکو است تا نقض قوانين بين المللي را متوقف کند.

14 کشور عضو اتحاديه اروپا ديپلمات هاي روس را اخراج مي کنند

دونالد توسک رئيس شوراي اتحاديه اروپا اعلام کرد عصر امروز 14 کشور عضو اين اتحاديه، شماري از ديپلمات هاي روس را به علت احتمال دست داشتن در مسموميت يک جاسوس دوجانبه در انگليس، اخراج مي کنند.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما از لندن، دونالد توسک در نشستي خبري که شبکه هاي تلويزيوني انگليس به صورت مستقيم آن را پخش مي کردند اعلام کرد اتحاديه اروپا ، نظر دولت انگليس را مبني بر دست داشتن دولت روسيه در مسموم کردن سرگئي اسکريپال پذيرفته است و به همين علت 14 کشور عضو اين اتحاديه شماري از ديپلمات هاي روس را از کشورهايشان اخراج مي کنند. آمريکا نيز اعلام کرده است به همين علت 60 ديپلمات را از آمريکا اخراج مي کند. دولت هاي آلمان، لتوني ، فرانسه، لهستان و پرتغال از جمله کشورهايي به شمار مي روند که همگام با دولت انگليس، تصميم گرفته اند ديپلمات هاي روس را اخراج کنند.

حدود سه هفته پيش سرگئي اسکريپال جاسوس سابق روسي که در انگليس زندگي مي‌کند به همراه دخترش در حال بيهوشي روي يک نيمکت در يک مرکز خريد در شهر سالزبري ديده شد. سرگئي اسکريپال قبلا به جرم جاسوسي براي انگليس ، در مسکو بازداشت و زنداني شده بود. وي سپس در تبادل جاسوسان آمريکا و روسيه آزاد و به انگليس منتقل شد. در پي پيدا شدن اسکريپال و دخترش در حال بيهوشي، رسانه ها و سياستمداران انگليسي اين احتمال را مطرح کردند که ممکن است اين دو نفر عمدا مسموم شده باشند و دولت روسيه را عامل اين حادثه معرفي کردند.

گفته مي شود وضع جسمي اسکريپال و دخترش کماکان نگران کننده است و دولت انگليس به منظور تنبيه مسکو، 23 ديپلمات روس را از لندن اخراج و ديدارهاي سطح بالا با مقامات روسيه را لغو کرده است. روسيه اقدام انگليس را در مقصر دانستن مسکو در اين خصوص غير قابل قبول و بي اساس خوانده است.

تصميم دولت کانادا به اخراج چهار ديپلمات روسي

دولت کانادا تصميم گرفت براي همبستگي با انگليس در ماجراي مسموم شدن سرگئي اسکريپال جاسوس سابق روسي در انگليس، چهار ديپلمات روسي را اخراج کند.
دولت کانادا اعلام کرد چهار ديپلمات اخراج شده روسي شامل يک افسر اطلاعاتي و سه ديپلمات ديگر هستند که به امنيت کانادا ضربه مي زدند.

49311

کد خبر 765435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =