کمپ تمرینی اتریش خوب است یا بد؟ این سئوال همچنان پرسشی است که بر همه اتفاقات اردوی 10 روزه تیم ملی سایه انداخته.

کمپ موسل باوئر که از سوی شرکت توریستی «کارنتن» به فدراسیون ایران پیشنهاد شده و تیم ملی اولین اردوی خود را در بدترین شرایط زمانی ، درحالی که تیم ها درگیر تمرینات پیش فصل خود هستند در این محل برگزار کرده . کمپی که اعتراض بازیکنان استیل آذین از زمان پیوستن به اردوی تیم ملی ، به کابوسی برای فدراسیون فوتبال تبدیل شد.

این اعتراضات تا جایی پیش رفت که فدراسیون فوتبال به ناچار با صدور بیانیه ای در این باره توضیحاتی ارائه کرد. اگرچه علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال با خیالی آسوده در پاسخ به همه جنجال های ایجاد شده می گوید:« اطلاعی از قرارداد امضا شده برای کمپ و شرایطی که برای بازیکنان فراهم شده ندارم»

 اما علیرضا منصوریان مربی تیم به دفاع از شرایطی پرداخته که برای بازیکنانش در این سفر فراهم شده . او گفته است:« در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا نیازی به کولر نداریم و هوا هم خیلی گرم نیست. مهم کیفیت اردو است که به بهترین شکل برگزار می شود.»

شرکت طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال برای گرفتن کمپ موسل باوئر، شرکت کارنتن است . شرکتی که 23 کمپ مخصوص مسابقات ورزشی را در منطقه جنوبی اتریش دارد. کمپ هایی که مراجعه به سایت شرکت نشان می دهد در یکسال گذشته غیر از تیم ملی ایران میزبان تیم های ملی اسلواکی برای آماده سازی جام جهانی ، کامرون و هندوراس بوده اند .

کمپ هایی که بیشتر شان را هتل های 4 ستاره معمولی و ویژه تشکیل می دهند و هتل محل اقامت ایران را باید بر اساس اطلاعات سایت ، 4 ستاره ویژه طبقه بندی کرد. اگرچه این طبقه بندی را بازیکنان تیم ملی خیلی قبول ندارند.

همزمان با سفر تیم ملی به اتریش ، تیم استیل آذین هم در منطقه ای با ارتفاعی مشابه کمپ تیم ملی در کمپ استیگرزباخ اردو زده بود. کمپی که تفاوت هایی فاحش با محل اردوی تیم ملی داشت. کمپی نوساز و کاملا مجهز که در بورشور مشخصاتش آمده است:« 5 ستاره ویژه»

 کمپی که کمتر از 2 ماه قبل میزبان تیم ملی انگیس بود. قبل از استیل آذیتن ، تیم مطرح بورسیا دورتموند در این کمپ تمرین می کرد و پس از این تیم هم آرسنال انگلیس است که همراه با آرسن ونگر تمریناتش را در این محل برای مسابقاتی مهم آغاز می کند. البته نگاهی به شناسنامه این شرکت توریستی نشان می دهد پیش از استیل آذین هم تیم های لیگ برتری پیکان و پرسپولیس در این کمپ اردو زده اند و انتخاب این هتل از سوی استیل آذین تنها به دلیل توان مالی بهتر تیم تهرانی نیست.

دو سال قبل تیم راه آهن اردوی پیش فصل خود را در این کمپ برگزار کرد. هتل آنها در همان مجموعه اصلی کمپ بود و فقط زمین تمرین شان زمین شماره 2 بود چون در زمین اصلی کمپ ، تیم شالکه حضور  داشته است.

اما این تفاوت در انتخاب به چه دلیل بوده است ؟ آیا مشکلات مالی سبب ایجاد چنین شکافی بوده است؟

هتل محل اقامت تیم ملی روزانه هزینه ای 120 یورویی برای هر نفر دارد رقمی که راه آهنی ها دو سال قبل آن رابه ازای هر شب حضور درمحل اقامت شان پرداخت می کردند. در این ارتباط خبرنگار ما از نایب رئیس فدراسیون فوتبال سئوال می پرسد که در پاسخ به آن مهدی تاج می گوید:« من خیلی در جریان این مسائل نیستم. سعی شده بهترین امکانات را در حد توان مان برای تیم ملی فراهم کنیم.»

اگرچه منوی اصلی در نظر گرفته شده برای تیم استیل آذین برای اردوی 10 روزه به ازای هر نفر در هر شب رقمی تقریبا 200 یورویی را برای تیم ملی به همراه داشته اما حضور تیم ملی ایران در کمپ هایی از این دست چون سبب جذب توریست ایرانی می شود می توانست تخفیفی ویژه را برای تیم ملی به همراه بیاورد. در پاسخ به همه این ابهام ها تنها مقام حاضر در فدراسیون فوتبال که می تواند سخن بگوید ، عباس ترابیان ، رئیس کمیته بین الملل است. او در این باره به خبر می گوید:« کمپ ما باید مختصاتی می داشت . نمی توانستیم بی گدار به آب بزنیم. مثلا ارتفاع بالای 700 متر ، بحث مالی و مسائل ارزشی. من 7 کمپ را در مدت سه روز دیدم که کمپ موسل باوئر بهترین شان بود. باید طوری برنامه ریزی می کردیم که مشکلی ایجاد نشود . مثلا ما نمی توانستیم کمپ کنار دریاچه بگیریم. خیلی از مسائل را نمی شود باز کرد. حالا از شانس بد من بوده که بعد از سالها اروپا گرم شده و مشکل بی کولری هتل اینگونه جنجالی است. »

او از مسائل ارزشی به عنوان نکته ای جدید در گفتارش استفاده می کند. نکته ای که تا قبل از این از سوی فدراسیون فوتبال طرح نشده بود اگرچه دیگر تیم های ایرانی که به کمپ های مجهزتر در آلمان ، ترکیه یا اتریش رفته اند هیچ گاه از چنین مشکلاتی سخن نگفته بودند.

 

کد خبر 76550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =