یک کارشناس بانکی می گوید:« تعادل در قیمت ارز زمانی اتفاق می افتد که صادرات غیرنفتی با واردات برابر شود،در چنین شرایطی نرخ باید به بیش از 5 هزار تومان افزایش پیدا کند.»

احمد حاتمی یزد کارشناس بانکی با بیان اینکه دولت برنامه ریزی و مدیریت ارز به صورت شناور را در دستور کار خود قرار داده است ،اظهارداشت:«این مدیریت شناور در جهت این است که قیمت ارز به صورت تدریجی افزایش پیدا کند، اما در تئوری اقتصادی نرخ ارز تا جایی قابل افزایش است که صادرات با واردات برابر شود؛ اگر این اتفاق نیفتد، واردات با نرخ ارزان ارز زیاد خواهد شد و بازار صادرات نیز از رونق می افتد.»

او افزود:« هرچقدر ارز گران شود به صادرات کشور کمک خواهد کرد، البته این اتفاق در شرایطی خواهد افتاد که موانع دیگر بر سر راه تجارت و صادرات نباشد، اما متاسفانه موانعی وجود دارد که نظم بازار را به هم زده و برنامه های دولت را دچار مشکل کرده است.»

این کارشناس بانکی با بیان اینکه دولت از عواقب افزایش نرخ ارز به دلیل بار تورمی و نارضایتی عمومي پرهیز می کند، عنوان کرد:«البته به نظر می رسد که دولت در تلاش است نرخ ارز را به نرخ تعادلی برساند. از سوی دیگر باید مشکلات نقل و انتقال در عرصه بین المللی حل شود. تا زمانی که شرایط فعلی پابرجاست، دولت نمي تواند این کار را انجام دهد. »

حاتمی یزد در پاسخ به این پرسش که آیا فاصله ارز مبادله ای با بازار رانت ایجاد نکرده است،تصریح کرد:« یکی از مشکلات ارز مبادله ای وجود رانت است؛ در ارز مبادله ای حداقل 20 درصد رانت وجود دارد. لذا چنانچه کسی آشنایی در سیستم دولتی داشته باشد، مي تواند کار خود را پیش ببرد و این عامل فسادزاست.»

او درباره احتمال کاهش قیمت ارز نیز گفت:« با وجودی که دولت به اندازه کافی منابع ارزی دارد که ارز کافی به بازار عرضه کند و نیاز متقاضیان را برطرف کند، اما مادامی که شرایط بازار بی ثبات است، فعالان اقتصادی نمی‌توانند شرایط را پیش بینی کنند در نتیجه سرمایه گذار دست نگه مي دارد و فعالیت خود را متوقف می کند؛در این شرایط سرمایهگذاری متوقف شده و سودآوری تحت تاثیر قرار مي گیرد.»

 

3535

کد خبر 765521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
  15 1
  پنجاه هزار ریال مساوی با یک دلار دست مریزاد دولتمردان ایثار گر خسته نباشید اینهمه زحمت می کشید. یه مقدار استراحت، مسافرت خارج از کشور و ... براتون لازمه. ما ملت خوش نداریم شما مسولین خیلی از خود گذشتگی داشته باشید.
 • بی نام A1 ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
  4 1
  ایشان توضیح ندادن که چرا کشورهای زیادی در دنیا که تراز صادراتیشون منفیه مثل خود امریکا این مشکل رو ندارن؟
 • نام آور IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
  6 0
  این آقا که خودش رو به موته، لاقل یکی رو بیارید نظر بده که یه چشم امیدی به آینده داشته باشه. آخه فقط که نباید صادرات رو در نظر گرفت. لااقل اگر میخواهید افاضات کنید، حداقل حقوق کشور رو هم با نزخ دلار در نظر بگیرید، اونوقت متوجه میشید که 2000 تومن هم خیلی نرخ بالایی هست.
 • بی نام IR ۰۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
  4 0
  ادم ياد اون جكايت معروف بادمجان مي افته كه حتما شنيديد وقتي كه دولت موفق به ثابت نگه داشتن ارز مي شه مي گن از شاخصهاي مهم پيشرفت اقتصادي ثبات نرخ ارز است . وقتي دلار بالا مي ره مي گن اصلا كامل بسود صادرات است و بايد قيمتها واقعي شود. حالا حكايت اون غداي بادمجان نيست؟
 • بی نام A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
  0 0
  اگر یک اقتصاد دان گفت نرخ واقعی ارز چقدره اینها عادت به کمیت گویی ندارند و فقط کیفی گویی می کنن چون روزی که کمی حرف بزنن میشه مچ شونو گرفت.