گزارش لاریجانی به مراجع تقلید؛ از اقتصاد تا دیپلماسی

علی لاریجانی که از دیروز در حوزه انتخابیه‎اش قم به سر می‎برد، با آیات عظام وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی دیدار و گفت و گو داشته است.

به گزارش خبرآنلاین، حل مشکلات اقتصادی، حمایت از تولید و صادرات و ارائه گزارشی از وضعیت کنونی منطقه، از مهمترین محورهای سخنان رئیس مجلس در این دیدارها بود که طی آن تاکید کرد: یکی از مهم ترین مسائل در حوزه اقتصاد کشور، بخش تولید است و قطعا تا زمانی که این مسائل حل نشود موضوعات دیگر مانند اشتغال نیز قابل حل شدن نیست.
آنگونه که خانه ملت نوشته است؛ رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار صبح امروز -پنجشنبه- خود با آیت الله العظمی سبحانی با اشاره به اهمیت و جایگاه حوزه صادرات و تولید، راهکار حل مشکلات اقتصادی در کشور را حمایت از این بخش ها دانست.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مجلس برای تسهیل حوزه سرمایه گذاری در بخش های صنعت و کشاورزی افزود: خوشبختانه در بودجه سال 97 منابع مناسبی در نظر گرفته شد تا طبق آن تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای توسعه سرمایه گذاری در روستاها ارائه شود. همچنین در بودجه امسال نمایندگان مجلس مقرر کردند که تسهیلات ارزان قیمت و مناسب برای توسعه حوزه صنعت اختصاص داده شود.

لاریجانی با اشاره به اهمیت توسعه صادرات غیر نفتی گفت: تقویت این بخش یکی از راهکارهای حل مشکلات اقتصادی است از این رو ما برای بهبود وضع اقتصادی کشور باید از پروژه های صادرات و تولید حمایت کنیم. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال جاری تلاش های مثبتی را برای کاهش اختلاف حقوق کارمندان و همچنین هم طراز کردن حقوق بازنشستگان با شاغلان انجام داد.

رئیس مجلس عصر دیروز نیز در دیدار با آیت‎الله نوری همدانی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی دارای پیچیدگی های زیادی است و اصلاحات این عرصه باید به مرور انجام شود، گفت: حوزه صادرات خصوصا بخش صادرات غیرنفتی یکی از مسائل اقتصادی است که باید تقویت شود.

تشریح اوضاع منطقه به روایت رئیس مجلس
رئیس مجلس در این دیدارها با بیان اینکه در شرایط کنونی منطقه در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: خوشبختانه در کشور عراق معضل تروریسم حل شده و تروریست ها در شرایط کنونی سرزمینی ندارند، از طرفی دیگر در مسئله سوریه نیز وضع بهتر شده و راه حل سیاسی در این عرصه باید دنبال شود.
لاریجانی ضمن تاکید بر اینکه خوشبختانه عملکرد جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل منطقه ای خوب بوده است، اظهار کرد: در یمن مشکلاتی از جمله محاصره جدی مردم این کشور مطرح است؛ در این بین تلاش کشورمان این است که این مشکلات از طریق راه حل سیاسی برطرف شود. از این رو جمهوری اسلامی ایران طرح معقولی را ارائه کرده که می تواند موجب وفاق شود و زمینه گفت وگو را فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه سعودی ها همچنان با شیطنت نسبت به مسائل یمن و حتی علیه ایران رفتار می کنند، ادامه داد: البته رفتار کشورمان در منطقه از وزانت برخوردار بوده و با تدبیر است. برخی کشورهای منطقه با کشورمان همراهی هایی دارند؛ البته تلاش این است که همگرایی منطقه ای افزایش یابد، اگرچه سعودی ها جهت دیگری را دنبال می کنند، اما همواره عنوان کرده ایم برای حل و فصل مسائل آماده ایم. تلاشمان این است که از طرق سیاسی مسائل برطرف شود.

گفتنی است تا کنون از متن دیگر دیدارهای رئیس مجلس خبری منتشر نشده است.
2727

کد خبر 767289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =