مهر نوشت: نتایج تحلیل‌های رویترز در مورد خریدهای انجام شده در مناقصه حق حفاری در خلیج مکزیک، نشان می‌دهد که غول‌های نفتی از سرمایه‌گذاری در مکان‌های دورافتاده اجتناب کرده‌اند.

نتایج تحلیل‌های رویترز در مورد نتایج فروش لیزینگی حق حفاری در خلیج مکزیک که در ماه گذشته انجام شد و دولت آمریکا از آن به عنوان آغازکننده یک سری از مناقصه‌ها برای آزاد کردن تمام دریاهای ایالات متحده به روی حفاران یاد کرد، نشان می‌دهد که نگرانی‌هایی در مورد تقاضا برای مزایده‌های حفاری دریایی در آینده وجود دارد.

در این فروش، در حالی‌که تنها ۱ درصد از ۳۱.۲ میلیون هکتار خلیج مکزیک به مناقصه گذاشته شده بود ۱۲۸ میلیون دلار سرمایه جذب شد. بر این اساس، رویترز، مساحت‌هایی که به مناقصه گذاشته شده بود را بررسی کرد و دریافت که تقریبا تمام خریدها نشان می‌دهند که حفاران نزدیک به محدوده زیرساخت‌های موجود باقی مانده‌اند و از نقاط دور اجتناب کرده‌اند.

درحالی‌که تولید نفت خام آمریکا سال گذشته با رسیدن به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز، رکورد جدیدی ثبت کرد، بیشتر توسعه میادین نفتی در مناطق نفت شیل و در خشکی قرار دارد.

وزارت امور داخلی آمریکا اعلام کرده است که در نظر دارد تمام ساحل‌های آمریکا را به روی حفاران باز کند که این شامل مناطقی از اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام است؛ اما نتایج مناقصه خلیج مکزیک نشان می‌دهد که حتی در مورد مناطق توسعه یافته علاقه محدودی وجود دارد چه برسد به مناطقی که هنوز اکتشافی در آنها صورت نگرفته است.

در مناقصه ماه مارچ ۹۰۸۸ بلوک از آب‌های دیپ‌واتر، که هر کدام در برگیرنده ۹ مایل مربع بودند به مناقصه گذاشته شدند. تنها ۱۰۵ بلوک از این تعداد، پیشنهاد قیمت دریافت کردند. همه این ۱۰۲ بلوک از بلوک‌هایی که پیشنهاد دریافت کرده بودند نزدیک به زیرساخت‌های موجود بودند.

از سوی دیگر پول برای اکتشاف نفت، درحال سرازیر شدن به مناطق دیگری است؛ به ویژه آمریکای لاتین با اصلاحات در بخش انرژی خود، میلیاردها دلار سرمایه را از سوی شرکت‌هایی جذب کرده است که به لحاظ تاریخی جزو سنگین‌وزن‌های خلیج مکزیک بوده‌اند.

در مناقصه ماه ژانویه مکزیک، بیش از ۴ برابر سرمایه جذب شده در مناقصه آمریکا، جذب شده بود.

شرکت شل ۱۶ بلوک از خلیج مکزیک را برنده شده است که ۶ بلوک آن مجاور پروژه‌های توسعه همین شرکت و ۱۰ بلوک آن هم نزدیک به زیرساخت‌های دیگران است.

بی‌پی ۱۹ بلوک را برنده شده است که تنها ۱۰۰ مایل از لویزیانا فاصله دارند.

رویال داچ شل برنده توسعه دو بلوک در حوزه میسی‌سی‌پی شده است.

35225

کد خبر 767297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =