خانه ملت نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمارهای جهانی درباره وضعیت خوب و قابل قبول سطح سلامت در ایران، افزود: سن امید به زندگی در ابتدای انقلاب حدود ۵۴ سال بود اما به خاطر سرمایه‌گذاری مثبت در حوزه سلامت به ۷۵ سال رسیده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به استان قم سفر کرده است، صبح امروز (پنجشنبه، 16 فروردین ماه) در مراسم افتتاح بیمارستان 172 تختخوابی شهدای قم یافت.

عملیات ساخت این بیمارستان با ظرفیت 64 تخت بیمارستانی از سال 89 در منطقه نیروگاه قم آغاز شد اما تا سال 92 پیشرفت فیزیکی مناسبی نداشت و از سال 92، تصمیم بر این شد که با توجه به نیاز شدید این منطقه به خدمات درمانی و محرومیت آن از خدمات مطلوب، تعداد تخت های آن از 64 به 172 افزایش پیدا کند

این بیمارستان در زمینی به متراژ 16 هزار متر مربع در 7 طبقه و با اعتباری بالغ بر 75 میلیارد تومان، ساخته و تجهیز شده است

بیمارستان شهدا قم دارای بخش های اورژانس، جراحی عمومی، داخلی، بستری زنان و مردان، مراقبت های ویژه ICU و CCU، اتاق عمل، نوزادان، زنان و زایمان، درمانگاه، داروخانه و تصویر برداری است.

او در این رابطه گفت: خوشبختانه پیشرفت های جمهوری اسلامی در حوزه بهداشت و درمان در 40 سال اخیر بسیار مثبت بوده است و براساس اطلاعات و آمارهای جهانی به ویژه صندوق جهانی پول، سطح سلامت کشور در وضعیت خوب و قابل قبولی نسبت به منطقه و عرصه جهانی قرار دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال سن امید به زندگی در ابتدای انقلاب حدود 54 سال بود اما امروز به خاطر سرمایه گذاری های مثبت در حوزه سلامت سن امید به زندگی به 75 سال رسیده که این نتیجه توسعه حوزه بهداشت و درمان و بخش سلامت است، از طرفی دیگر ایران در رابطه با کاهش مرگ و میر نوزادان نیز رتبه خوب و مثبتی در عرصه منطقه دارد.

او با بیان اینکه مسئله سلامت جزء امور حیاتی کشور است، افزود: قطعا باید به این حوزه توجه جدی کرد، خوشبختانه تمام دستگاه ها و نظام تصمیم گیر کشور به اهمیت و جایگاه حوزه سلامت واقف هستند.

دکتر لاریجانی با اشاره به افزایش بودجه حوزه سلامت در چند سال اخیر گفت: اگر بودجه سلامت در دولت یازدهم و دوازدهم جهش مثبتی پیدا کرد به خاطر وضعیت بهداشت و درمان و نیاز واقعی مردم بود و قطعا باید بیش از این به حوزه بهداشت و درمان توجه کرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به آثار و نتایج مثبت اجرای طرح تحول سلامت گفت: خوشبختانه دولت در موضوع بهداشت و درمان و سلامت کار بزرگی انجام داد و آن اجرای طرح تحول سلامت بود و قطعا باید در آینده نیز از اجرای این طرح حمایت کرد تا حوزه بهداشت و درمان کاملا سامان یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح تحول سلامت قطعا اقدامی نسبتا خوب و مهمی بوده است و با اجرای آن پیشرفت های قابل قبولی در این عرصه ایجاد شد و قطعا مجلس شورای اسلامی کمک خواهد کرد تا این طرح در ابعاد مختلف به نتیجه برسد.

وی با اشاره به مشکلات و نابسامانی های حوزه سلامت در سال 91 گفت: در آن سال ها مشکلات بسیاری در حوزه بهداشت و درمان از جمله کمبود دارو وجود داشت اما امروز بسیاری از آن مشکلات رفع شده و ما دیگر در کشور کمبود دارو نداریم و بخشی از هزینه ها نیز بر عهده بیمه سلامت است؛ از طرف دیگر در بودجه سال جاری نیز ما سهم 4 هزار میلیارد تومانی حوزه سلامت را از بخش یارانه ها جدا کرده و در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دادیم.

لاریجانی ادامه داد: قطعا در طرح تحول سلامت دستاوردهای خوبی به همراه داشته البته ممکن است برخی هزینه ها بالا رفته باشد اما هزینه کرد در حوزه بهداشت و درمان امری مثبت و صحیح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی خیرین، وزارت بهداشت و مراجع عظام برای توسعه حوزه سلامت در استان قم گفت: امیدوارم با اجرای پروژه های بهداشت و درمان در استان، شرایط بخش سلامت بهبود یابد؛ به ویژه اجرا و افتتاح پروژه بیمارستان هزار تختخوابی شرایط بهداشت و درمان استان را تغییر خواهد داد و براساس گزارش ها فاز نخست این پروژه سال 98 افتتاح خواهد شد.

۴۷۲۳۷

 

کد خبر 767310

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =