کمبود امکانات متوازن چالش جدی حوزه فرهنگ لرستان

محمود داوودی نژاد*

 یکی از معضلاتی که گریبانگیر حوزه فرهنگ در لرستان است کمبود فضاهای تفریحی و فرهنگی در برخی از شهرستان‌های این استان است و با وجود فرهنگ غنی و جهانی که لرها دارند این کمبود امکانات چالش جدی این حوزه در این خطه محسوب می‌شود.
ودر این مقوله عوامل و مولفه های بسیاری همچون عدم توجه جدی شهرداری در مباحث فرهنگی و هنری به همراه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولیان اصلی این حوزه مهم و تاثیر گذارمهمترین نقش را در بی رمقی و کم رنگی حوزه فرهنگ و هنر در دیار دلاور مردان لر را ایفا می کند و در این میان برنامه ریزی مدون و تعامل جدی این دو دستگاه عریض و طویل در حوزه فرهنگ در توسعه و پیشرفت استان می تواند موثر واقع شود هر چند شهرداری ها در استان وبه خصوص مرکز برنامه خاصی برای جهش چشمگیر فرهنگ ،هنر و حتی ورزش نداشته و در این وادی سخت اد اره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به تنهایی قادار به برنامه ریز ی مدون در این حوزه نبود و یاریگری مطمئن در این عرصه سخت نداشته و مدیریت ارشد استان هم به عنوان متولی استان به این حوزه توجه جدی ندارد ؟
وقتی جوانان مکان خاصی برای گذراندن اوقات فراغت خود نداشته باشند، خواه یا ناخواه به تفریح‌های نامناسب روی می‌آورند و همین امر می‌تواند زمینه‌ساز افزایش آسیب‌های اجتماعی باشد.
لازمه حفظ، توسعه و معرفی این فرهنگ که خود سرمایه‌ای ملی محسوب می‌شود و حرف‌های ناگفته فراوان در خود دارد، مستلزم بسط و گسترش متوازن امکانات فرهنگی و تفریحی در لرستان به مانند سایر استان‌های مطرح است.
توسعه امکانات فرهنگی این خطه که هزاران هنر نهفته در خود دارد علاوه بر ایجاد انگیزه عمومی در نزد هنرمندانش، منجر به توسعه هویت و فرهنگ ملی خواهد شد؛ فرهنگ و هنر لرستان بارها آزموده شده و همیشه سربلند از آیتم‌های هنری بیرون آمده است و دیگر نیازی به آزمایش و پایش نیست زیرا آزموده را آزمودن خطاست.
به همین دلیل حوزه فرهنگ لر ستان ، در حال حاضر در بسیاری از برنامه‌های هنری در جهان پرچمداری می‌کند، خاصه به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بر روی مباحث فرهنگی و هنری لرها، کسی را پشیمان نخواهد کرد. اما در کنار مهم ارزیابی‌کردن این مقوله، توجه به فضاهای تفریحی و فرهنگی و لزوم گسترش امکانات فرهنگی و هنری در بسیاری از شهرهای استان لرستان ضروری است.
فضاهای تفریحی و فرهنگی می‌تواند نقش چشمگیری در سلامت جسمی و به تبع آن روانی، اقشار مختلف جامعه داشته باشد. بنابراین اگر زمینه توسعه متوازن امکانات فرهنگی و هنری در لرستان، هم‌سو و مانند بسیاری از استان‌های مطرح کشور فراهم شود؛ این فرهنگ به دلایلی که از لحاظ غنی بودن در بسیاری از ابعاد،که به آن اشاره شد و نیز وجود نیروی انسانی خوش‌ذوق و هنرمند که از دیرباز در این خطه خونگرم وجود داشته و دارند توسعه آرمان‌های فرهنگی کشور را در میان‌مدت به ارمغان خواهد آورد.
بدیهی است لزوم توجه و پایبندی به فرهنگ ریشه‌ای و متمدن لرهاو حمایت از برنامه‌های فرهنگی و هنری فعالان و هنرمندان این خطه، در جهت جلوگیری از فرار مغزها بسیار موثر بوده، زمینه انگیزه عمومی برای توسعه فرهنگی کشور را به ارمغان خواهد آورد و علاوه بر ایجاد وحدت ملی، مانع بحران در حوزه فرهنگ برای کشور خواهد شد و نیز زمینه اعتماد و اشتیاق برای سایر فرهنگ‌های بومی مهیا می‌شود.

* فعال فرهنگی و رسانه ای

 

46

کد خبر 767959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =