دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: رسالت ستاد در سال‌جاری در دو محور "پیشگیری از اعتیاد" و "مقابله با عرضه" است و در حوزه کاهش تقاضا، از رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر استفاده خواهیم کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ عبدالرضا رحمانی‌فضلی در دیدار نوروزی با کارکنان ستاد گفت: همه چیز در عالم هستی در حال تغییر و دگرگونی و در نهایت نو شدن است و نو شدن انسان در عالم هستی باید در فکر، اندیشه، توانایی و انگیزه او باشد. خداوند نیز در وجود انسان دو ویژگی تغییر و لایتنهی بودن قرار داده است که به واسطه این دو ویژگی، انسان در مسیر نو شدن و تعالی حرکت می‌کند.

او با بیان اینکه انسانی را متعالی می‌دانیم که در مسیر کمال مطلق حرکت کند، گفت: هدف غایی از سیر و سلوک و کمال نیز، قرب الهی و رسیدن به حقیقت توحید یا حقیقت عبودیت و بندگی است. کمال انسان برای رسیدن به این هدف، نیازمند وسیله و شناخت کافی است.

وزیر کشور ادامه داد: پیامبر (ص)، ائمه اطهار (ع)، عقل و پاکی دل از الگوهای متعالی انسان برای رسیدن به مقصود هستند که باید از آنها استفاده کرد.

رحمانی‌فضلی گفت: ظرفیت رسیدن به کمال در همه انسان‌ها وجود دارد؛ چرا که در مسیر سیر و سلوک؛ راه، راهنما و الگو معلوم است و تنها موضوع مجهول، استفاده از این ظرفیت و توان است. خداوند نیز استفاده از این ظرفیت‌ها را به اختیار به انسان‌ها داده است و هیچ عملی هم در محدوده اعمال انسان نیست که از اختیار خارج باشد جز تولد و مرگ. خداوند خواسته است که ما مختار و صاحب آزادی اراده باشیم و اگر انگیزه و نگاه انسان به عالم هستی درست باشد یقیناً اراده‌ها فعال خواهد شد.

او گفت: ظرفیت‌های انسان بی‌نهایت است و معتقدیم همه آنچه که در عالم هستی است، در وجود انسان است. پس باید تلاش کرد تا به هدف غایی برسیم. دبیر کل ستاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حکومت اسلامی، هر کدام از ما نقش و جایگاهی داریم و باید وظایف خود را به خوبی انجام دهیم؛ همچنین در حوزه مبارزه با مواد مخدر، رسالتی داریم که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بیش از پیش تلاش ‌کنیم.

رحمانی‌فضلی بیان داشت: عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته، به نسبت امکانات و شرایط، خوب بود اما هنوز مطلوب نیست و با نقطه مطلوب فاصله داریم؛ شما کارکنان ستاد باید بیش از گذشته خلاقیت و همدلی داشته باشید که در این صورت نتیجه بهتر خواهد بود. او با تاکید بر اینکه فعالیت‌ها و تلاش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ باید بهتر از سال ۹۶ باشد، گفت: نباید دچار مرگ اندیشه شد، بلکه باید همه تجربیات و انگیزه خود را مضاعف و بسیج کنیم.

وزیر کشور اعتیاد را یک بیماری برشمرد و گفت: در مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، همچنان پیشگیری از اعتیاد اولویت نخست ستاد در سال‌جاری است، همانطور که مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و رییس جمهور نیز بر این امر تاکید فرموده اند . لذا همه ابتکارات و اندیشه خود را در وهله اول در این حوزه به کار خواهیم بست و همچنین در حوزه‌های پیشگیری، درمان اعتیاد و صیانت از رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بهره خواهیم گرفت.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در حوزه صیانت اقدامات خوبی انجام شده است لیکن به مراتب باید بهتر باشد، گفت: همانطور که در سال گذشته هفت هزار فرصت شغلی برای بهبودیافتگان فراهم شد، باید این ظرفیت امسال دو برابر شود. او، توجه به حوزه مقابله با مواد مخدر را دومین اولویت ستاد در سال‌جاری خواند و گفت: معتقدیم تا زمانی که مواد مخدر در سطح جامعه باشد، درمان نتیجه‌بخش نخواهد بود، لذا در کنار سیاست‌ها باید فعالیت‌های اطلاعاتی در این زمینه را نیز افزایش دهیم.

رحمانی‌فضلی در پایان اقدامات ستاد در حوزه درمان را در سال گذشته بسیار ارزشمند ارزیابی کرد و گفت: هماهنگی دستگاه‌های عضو ستاد در این حوزه خوب است اما باید روش‌های جدید درمانی هم مورد مطالعه قرار بگیرند و از ظرفیت مشاوران نیز استفاده شود؛ چرا که یک معتاد علاوه بر مشکلات جسمی از مشکلات روحی و روانی شدیدی نیز رنج می‌برد. همچنین سید نجیب حسینی معاون دبیرکل در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد ستاد در سال ۹۶ گفت: هر توفیقی که در ستاد مبارزه با موادمخدر به نتیجه رسیده مرهون زحمات یکایک پرسنل ستاد و دیگر همکاران در شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.

او گفت: شفاف‌سازی عملکرد مالی و اعتباری، قانونمند نمودن اقدامات مالی و اجرایی، ایجاد صندوق بیه کارکنان و صرفه‌جویی، ایجاد ارتقای سلامت اداری، ساماندهی ۶۶ هزار معتاد در سراسر کشور در سال گذشته، تشکیل کمیته مبارزه با پولشویی از جمله اقدامات ستاد در سال گذشته بود. علی مویدی قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این دیدار گفت: این ستاد کارمندانی زحمتکش، تلاشگر و دلسوز دارد که سعی دارند در حوزه مبارزه با مواد مخدر تولید فکر و آن را به سطوح حاکمیتی ارائه کنند.

او گفت: مبارزه با مواد مخدر امروزه جزو دغدغه نخست نظام محسوب می‌شود و دستگاه‌های ملی، استانداران، فرماندهان، بخشداران و دهیاران به حوزه مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه‌ای دارند.

در پایان این دیدار، از زحمات علی مویدی قائم مقام سابق دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین علی طالبی مدیرکل سابق بازرسی استان‌ها تقدیر شد.

۴۲۲۳۸

کد خبر 768125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =