ایرنا نوشت: خبرگزاری رویترز گزارش داد که، شورای اتحادیه اروپا امروز /پنجشنبه/ تحریم های ایران را به علت آنچه که اروپاییان نقض حقوق بشر خواندند، تا یک سال دیگر تمدید کرد.

بر اساس این گزارش، این تمدید تا آوریل سال 2019 (فروردین 98) ادامه دارد.

رویترز با استناد بر بیانیه شورای اتحادیه اروپا افزود: این تحریم ها شامل توقیف دارایی ها و محدودیت سفر علیه 82 نفر از افراد و یک شرکت، ممنوعیت صادرات تجهیزات قابل استفاده در مقابله های داخلی و تجهیزات مورد استفاده برای نظارت بر وسایل مخابراتی است.
رویترز توضیح بیشتری در این زمینه نداد.

همزمان خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز با اعلام این خبر نوشت: تحریم های اتحادیه اروپا نخست در سال 2011 (1390) به بهانه آنچه که « نقض حقوق بشر» توصیف شد، اعمال گردید.

اسپوتنیک افزود: البته بخش زیادی از تحریم های ضد ایرانی از جمله محرومیت دسترسی به دارایی ها، منع خرید هواپیماهای مسافربری، فروش نفت به دنبال تایید تعهد ایران به اصول توافق برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای) موسوم به برجام توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در ژانویه 2016 (دی 94) برداشته شد. اما آمریکا تحریم های جدیدی را در فوریه 2017 (بهمن 95) به بهانه آزمایش موشک بالستیک میان برد در ژانویه همان سال وضع کرد.

این خبرگزاری روسی ادامه داد: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بارها از برجام انتقاد و تهدید کرده در صورتی که اشکالات آن رفع نشود کشورش را از این توافق خارج خواهد کرد.

اوایل ماه آوریل (فروردین) یک منبع دیپلماتیک در واشنگتن به اسپوتنیک گفت که اتحادیه اروپا با وجود درخواست های دولت ترامپ قصد ندارد بار دیگر درباره توافق هسته ای سال 2015 مذاکره کند.
بسیاری از ناظران این تصمیم اتحادیه اروپا را دخالت آشکار در امور داخلی ایران ارزیابی کرده و آن را یک اقدام سیاسی عنوان می کنند.

5252

کد خبر 769210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =