۰ نفر
۲۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۱
آرامش پس از طوفان در بازار ارز

سیطره غیرمجازها بر اقتصاد ایران هر چند رو به پایان است اما پس لرزه های شدید این خداحافظی،بخش های مختلف اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد.

 به گزارش خبرآنلاین،هنوز تبعات زلزله ناشی از ساماندهی بازار متشکل پولی و انحلال موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در بازار پولی به پایان نرسیده بود که سودجویی برخی از غیر مجازها بازارهای ارز و سکه را با آشفتگی مواجه کرد. داستان تنها به کسانی که کف خیابان ها ارز را دست به دست می کنند و حاشیه فردوسی و سبزه میدان را در اختیار گرفته اند، نیست . اتفاقا برخی واحدهای صنفی غیر مجاز، نام صرافی را بر خود می گذارند تا بتوانند از سود هنگفتی که در سایه عملکرد غیر قانونی در این حوزه حاصل می شود، بهره مند شوند. هر چند نهادهای قانونی و بانک مرکزی در این سال ها چشم خود را بر این فعالیت غیر قانونی نبسته اند اما به نظر می رسد برخورد و ساماندهی با آنها نیز چندان به موقع و پیش از وقوع حادثه نبوده است.        

 بر مبنای گزارش های ارائه شده از سوی بانک مرکزی با توجه به انجام برخی تخلفات و انجام عملیات صرافی برخلاف قوانین و مقررات ذیربط، پیش از بحران ارزی اخیر بانک مرکزی مجوز فعالیت این‌گونه صرافی‌ها را ابطال کرده بود که شمار کسانی که در این راستا با برخورد قانونی و بازدارنده مواجه شده اند، 210 واحد در سراسر کشور اعلام شده است؛با این حال تعداد واحدهای صرافی که به قورت غیر مجاز در شبکه بانکی کشور فعالیت می کنند همچنان بالاست.به طوری که به گفته برخی نمایندگان مجلس فعالیت آنها نظم بازار ارز را بهم ریخته است و اگر با آنها برخورد نشود، احتمال پس لرزه های بعدی هم وجود دارد.  

ارزیابی های کارشناسی نشان می دهد نظر به وجود سود قابل توجه و بعضا نامتعارف در حوزه خرید و فروش سکه و ارز، بسیاری از اشخاص با مجوز اتحادیه طلا و جواهر و یا بدون مجوز اتحادیه مذکور، اقدام به خرید و فروش سکه و ارز می کنند. این در حالی است که با توجه به مقررات و مصوبات موجود، فعالیت هم در زمینه خرید و فروش سکه و هم در حوزه خرید و فروش ارز نیاز به اخذ مجوز بانک مرکزی دارد. بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس بر این اعتقادند که برخورد با این دسته از متخلفان دیرهنگام‌ بوده، اما ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیز حتی در جواب دلایل این تاخیر ، تاکید کرده است که بنا بر این است از این پس از فعالیت نامتعارف و خلاف قانون صرافی ها ، چه صرافی های مجاز و چه غیر مجاز پیشگیری شود . وی گفته است به زودی شرایط برای فعالیت صرافی ها بیش از پیش روشن خواهد شد.

چه کسی مسئول است؟
با استناد به مصوبه 618 شورای امنیت ملی برنامه جامع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی موسوم به برنامه 4 گام، نیروی انتظامی مکلف به شناسایی کلیه نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار پولی و بانکی در سطح کشور بوده و باید مراتب را به صورت مکتوب به بانک مرکزی اعلام نماید؛ با این وجود و براساس بند 2 گام اول برنامه فوق، بانک مرکزی نیز در صورت شناسایی این واحدها موظف است مراتب را به صورت مکتوب به نیروی انتظامی منعکس نماید. که واحدهای صنفی غیرمجاز به نیروی انتظامی منعکس شده است.

بانک مرکزی اعلام کرده است که به کرات و به صورت مستمر فهرست صرافی‌هایی که مجوز آنها ابطال شده یا واحدهای صنفی فعال در حوزه سکه و ارز را به نیروی انتظامی اعلام نموده است.

کدام بند؛کدام قانون ؟
مواد قانونی برای جلوگیری از فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز اما در قانون به صراحت روشن است. در بند الف ماده21 قانون احکام دائمي برنامه‌هاي توسعه کشور و بند (ب) ماده 14 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه بر این نکته تاکید شده است. از سوی دیگر بند (4) از مصوبات جلسه کارگروه تخصصی کمیته تدابیر امنیتی مقابله با تحریم‌ها شورای امنیت ملی مورخ 4‏‏‏‏‏‏/9‏‏‏‏‏‏/1392 که اشعار می‌دارد: « بر اساس قانون پولی و بانکی کشور هرگونه عملیات سکه و ارز در حوزه اختیارات بانک مرکزی است»، شرایط در این خصوص را به درستی تبیین می نماید. در عین حال در بند (6) از خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه ساماندهی صرافی‌های غیر مجاز مورخ 18‏‏‏‏‏‏/7‏‏‏‏‏‏/1391 شورای امنیت کشور تاکید شده است:« نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با همکاری دادستانی کل کشور و وزارت اطلاعات نسبت به تعطیلی صرافی‌های فاقد مجوز (براساس لیست اعلامی بانک مرکزی ) اقدام نماید.» همچنین مصوبه شماره 10712‏‏‏‏‏‏/1‏‏‏‏‏‏/دو مورخ 14‏‏‏‏‏‏/11‏‏‏‏‏‏/93 شورایعالی امنیت ملی و مصوبات کارگروه ذیربط و برنامه جامع ساماندهي بازار غير متشکل پولي( موسوم به 4 گام)، موضوع نامه شماره 154914‏‏‏‏‏‏/94م مورخ 14‏‏‏‏‏‏/6‏‏‏‏‏‏/1394.»راه را در این حوزه روشن کرده اند.

بر این اساس در تبصره (2) ماده (7) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید شده است: « عرضه و فروش ارز، خارج از واحدهاي مجاز تعيين شده توسط دولت به وسيله اشخاص و واحدهاي صنفي، ممنوع است و با مرتکبين مطابق قانون رفتار خواهد شد.»

همچنین ماده (20) دستورالعمل اجرایی تأسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها مصوب یک‌هزارو یکصدو شصت‌و چهارمین جلسه مورخ 28‏‏‏‏‏‏/5‏‏‏‏‏‏/1393 شورای پول و اعتبار مبنی بر اینکه: « هر گونه فعالیت در زمینه عملیات صرافی موکول به اخذ مجوز از بانک مرکزی است»، روش و منش فعالیت در زمینه صرافی را روشن می کند این در حالی است که به گواه مقامات بانک مرکزی و حتی فعالان شناسانامه دار صنف صرافی ها اکثر واحدهای صنفی غیرمجاز در محدوده خیابانهای فردوسی، جمهوری و 15 خرداد (سبزه میدان) مستقر هستند.

 به نظر می رسد با یکسان سازی نرخ ارز بر قیمت 4200 تومان از یک سو و نظارت دقیق بر عملکرد صرافی ها و پیشگیری از فعالیت غیر مجازها از سوی دیگر ، آرامش به بازار ارز بازگردد اما باید در نظر داشت که پایداری این آرامش و ثبات منوط به رعایت مر قانون و نظارت دائمی بر فعالیت بازار ارز است.

35223

کد خبر 769282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • محمد A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  129 5
  پس این دلار جهانگیری کجاست قیمتا که هنوز بالاس
  • بی نام A1 ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   20 1
   دلار جهانگیری هم تاریخی و موندگار شدها . مثل ماست مختار السلطنه
  • حمید A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   15 3
   خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج. کاری که بخوبی آغاز نگردد پایان خوبی نخواهد داشت.متاسفانه دیوار کج اقتصاد ایران فرو ریخته و یا در حال فرو ریختنه و این اقدامات فقط مسکن موقتیه اقتصاد ما باید فرو بریزه و دوباره توسط افراد کاردان درست بشه.جمع تورم ایران از اول انقلاب حدود ۸۰۰درصده و تورم امریکا حدود ۸۰درصد در ۴۰سال گذشته که اختلاف ۷۲۰درصدی داره و دلار ۱۰تومان قیمت واقعیش حدود ۷هزار تومانه و هرسال همه این مبلغ اضافه میشه
  • بی نام IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
   1 0
   آقای حمید چجوری حساب کردی 720درصد 10تومن میشه 7هزار تومن؟؟تعجب من اینه یعنی اون 12نفری که لایکت کردن هم متوجه نشدند؟؟ 720درصد 10تومن میشه 72 تومن... مردم ما اگه همینطوری تحلیل اقتصادی میکنن که بایدم وضعمون خراب باشه
 • بی نام A1 ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  115 2
  چند ماه کشور رو تعطیل کنن تا آرامش برگرده به بازار
  • بی نام A1 ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   76 2
   آره بابا صرفه کار نکردن بیشتر از زیان کار کردن ایرانی هاست
  • بی نام A1 ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   79 1
   بهتر است بین التعطیلین نوروز تا نوروز تعطیل شود
  • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   31 31
   با لودگی کاری از پیش نمیره . بهتره کمک کنیم کار درست پیش بره
 • بی نام A1 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  17 44
  با ثبت نام سکه های بانکی عملا دلار 4200 تومانی تثبیت میشود و در واقع هر کسی ارز گران تهیه کند ضرر نموده. به صرافی هایی که مدعی هستند نرخ دلار بیش از 4200 می باشد سکه های پیش فروشی بانک مرکزی را بدهند و بگویند با ما نرخ دلاری که مدنظرت هست سکه را حساب بفرمایید و ببینند این کار را میکند یا نه؟ مطمءنا نمی کند . حباب ارز و طلا هفته اینده خالی میشود.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  10 0
  چرا ایران باید از یک سوراخ هزاران بار گزیده شود؟ چون تدبیری در کار نیست
 • بی نام A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  53 0
  مسلما بازگشت آرامش به بازار ممکن است اما فکری برای ترمیم اعتماد عمومی مردم به تصمیمات دولتی کنید
 • بی نام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  49 0
  کاش آقای سیف توضیح بدهد چرا و با چه انگیزه ای این تصمیمات را قبل از حاد شدن وضعیت نگرفت ؟ چرا همیشه باید واکنش نشون بدیم . دولت یعنی کنش سیاسی و اقتصادی . مفهوم این اتفاق این است که دلالان بیش از آنچه ما فکر می کنیم روز دارند.
  • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   23 2
   نتیجه این تعلل به هم ریختگی اقتصاد بود
 • بی نام A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  46 3
  دلالی که فقط به منافع خودش فکر می کند خائن است اما مردمی که در این وانفسا می خواهند بالاخره کمی از کاهش ارزش پولشون پیشگیری کنند، نقصیری ندارند .
  • بی نام A1 ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   29 0
   هر جا رانت باشه دلال هم هست . سیاست ها اجازه ظهور دلالان را داده و این سیاست ها باید اصلاح بشه
 • بی نام A1 ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  52 0
  دوستان عزیز بازگشت آرامش منوط به اعتماده . اعتماد مردم را ترمیم کنید
  • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   23 0
   نکته مهمی است . ثبات و پیشرفت در سایه وجود سرمایه اجتماعی حاصل می شود
  • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   27 0
   ترمیم اعتماد مردم نیازمند اتخاذ سیاست درست و کارشناسی است
 • بی نام A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  39 7
  با بگیر و ببند درست نشد، نخواهد هم شد
  • بی نام A1 ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   31 0
   تقصیر از بانک هاست . این ها قبلا هم بازار ارز و مسکن رو به هم ریختند . لطفا نظارت را بر این ها افزایش بدین
  • بی نام A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   4 0
   نتیجه اقتصاد بانک محور همین است و بس
 • بی نام A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  29 1
  الان کی با افزایش قیمت دلار موافقه ؟ لطفا مقامات و مسئولان جواب بدهند . وقتی همه مخالفند چطور میشه کار از دست تصمیم گیر اصلی در بره ؟
  • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   20 0
   متاسفانه رانت وجود در بازار چند نرخی دلالان را تقویت کرد
 • بی نام A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  26 1
  با دلار چهار هزار و دویست تومانی ، سفره مردم چقدر افزایش قیمت می بیند؟
  • بی نام A1 ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   16 1
   متاسفانه دلالان و رانت جویان نمی گذارن مردم نفس بکشند
 • بی نام A1 ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  27 0
  4200تومان نیست 42000 ریال است
  • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   3 1
   خوب سه تا صفر حذف کنید بشه 420 . موضوع صفر نیست . موضوع قدرت خرید مردمه
  • بی نام IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   2 2
   تو هم تو عهد دقیانوس موندی...
 • بی نام A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  35 2
  واقعا الان دوران آرامش است ؟
  • بی نام A1 ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   11 45
   بله شواهد نشون میده بازار به سممت آرام شدن قدم برمیداره .
 • بی نام A1 ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  28 1
  صرافی غیر مجاز ؟ باید هزینه فعالیت غیر قانونی این ها آن قدر بالا بره که کسی جرات نکنه دست به این کار بزند .
 • بی نام A1 ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  23 1
  ما به بازار ارز پر حادثه عادت کرده ایم . شما خودتون را نگرون نکنید
 • بی نام A1 ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  25 7
  باور کنید این انتقامی است که به دلیل ساماندهی موسسات غیر مجاز از مردم و دولت گرفته میشه . صبور باشیم . هر عمل جراحی یک دوره نقاهت داره
 • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  20 0
  امیوارم بالاخره این بازار سامان بگیره
 • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  26 0
  داستان ارز داستان طولانی و غم انگیزی است
  • بی نام A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
   3 0
   داستان طولانی و غم انگیز و تکراری
 • بی نام A1 ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  20 1
  واقعا سومین یکسان سازی نرخ ارز در این سال ها جواب میده . این بار پابرجا می مونه ؟
 • شهلا A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  11 2
  خودتان را گول می زنید؟ کدام آرامش وقتی هیچ دلاری عرضه نمی شود؟
 • مصطفي ف IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
  5 0
  من كه فكر ميكنم فعلا دو تا ديدگاه حاكمه. يكي بي اعتمادي مردمه كه نميدونن دولت باز ميخاد چه كلاهي سرشون بذاره كه اين تصميمارو گرفته و هيچكس باور نداره دلار به همين سادگي تك نرخي بشه و ثابت بمونه اگه واقعا به همين سادگي بود چرا قبلا اجرا نشده بود كه واسه همين مردم بي اعتمادن. دومي اينه كه اگرم دولت واقعا ثابت قدمه و ميخاد نرخ دلار ثابت بمونه دلالان عزيزان و مفسدان اقتصادي كه كلي رو اين بازار متلاطم حساب باز كردن و درآمدهاي نجومي پيش بيني كرده بودن نميذارن اين آرامش حفظ بشه و قطعا با فشارهاي زياد و تحليل هاي آبكي و چرت و پرت باز بازارو به هم ميريزن. دليلشم اينه اگه واقعا خواست همه آرامش و تثبيت نرخ ازر هست پس چرا اين همه هجمه و حمله و فشار ميارن كه دولت نميتونه و نميشه و دلار ميتركه و ....
 • بی نام A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
  9 0
  اين آرامش پيش از طوفان هستش