پایگاه اطلاع رسانی حوزه نوشت: آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد: قرآن که یک کتاب جهانی است و ادعای مدیریت و اداره جهان را دارد، در رابطه با اقتصاد می‌گوید که ثروت جامعه باید در دست عموم مردم باشد و هرکس بنا بر استعدادش آن را در اختیار داشته باشد.

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء انجام شد، اظهار کرد: قرآن که یک کتاب جهانی است و ادعای مدیریت و اداره جهان را دارد، در رابطه با اقتصاد می‌گوید که ثروت جامعه نباید مانند آنچه در حکومت‌های سوسیالیستی است، در دست دولت باشد و نباید مانند آنچه در کاپیتالیسم غرب است، در دست سرمایه‌داران باشد و حتی نباید خصولتی باشد، بلکه باید در دست عموم مردم باشد و هرکس بنا بر استعدادش آن را در اختیار داشته باشد.

وی با اشاره به برخی از معضلات اقتصادی کشور، ادامه داد: طبق بیان قرآن کریم، ربا و بانکداری ربوی باعث آبروبری است که ما به آن دچار هستیم، از طرف دیگر سرمایه‌های کشور با سوء مدیریت به بخش مسکن هدایت شد که نتیجه و حاصل آن تولید مسکن های انبوهی است که خالی افتاده‌اند.

آیت‌الله جوادی آملی اضافه کرد: آن که روسری خود را بر سر چوب می کند، با قرآن مخالف نیست بلکه با این شرایط کشور مخالف است. پیغمبر (ص) فرمود، کشوری که مشکل مالی داشته باشد، دینش در خطر است! این را پیغمبری (ص) می‌فرماید که سه سال را در شعب ابی‌طالب گذرانده، در نتیجه این دعای حضرت برای مردم جامعه است که از خدا می‌خواهند بین مردم و نان مردم فاصله نیندازد؛ لذا اگر سهل‌انگاری در بخش‌های مدیریتی و اقتصادی کشور صورت بگیرد، آسیب دیدن دین مردم قطعی است.

وی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ بودجه کشور که بر اساس فروش نفت بسته می‌شد، به دلیل دسیسه دشمنان دچار افت شدید شد اما باز هم کشور اداره شد. در نتیجه وقتی رابطه صحیح با خداوند برقرار باشد، اداره کشور با وجود همه مشکلات باز هم مقدور است.

وی تاکید کرد: فرهنگ اقتصادی مردم باید رشد کند تا سرمایه‌های خود را در بخش تولید داخلی و اشتغال سرمایه‌گذاری کنند.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیات کلام‌الله مجید بیان داشت: قرآن کریم از کسی که ندار است به «فقیر» یاد می کند؛ فقیر یعنی کسی که ستون فقراتش شکسته است و قدرت قیام ندارد! چنین کشوری نمی‌تواند اقتصاد مقاومتی داشته باشد. بیان قرآن این است که کسی که جیبش خالی است اهل املاق و تملق خواهد بود.

وی در ادامه اشتغال‌زایی و رونق تولید داخلی مبتنی بر مدیریت عقلانی و علمی را مورد تاکید قرار داد.

این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود مسئولین کشور را به وحدت و پرهیز از اختلاف توصیه کرد و گفت: حضرت امیر علیه السلام صراحتا می‌فرماید هیچ کس در امت رسول خدا(ص) نیست که به اندازه من مردم را به وحدت دعوت کرده باشد. من بر اساس سنت الهی می‌گویم هیچ ملتی در طول تاریخ از گذشته الی یوم القیامه با اختلاف به جایی نرسیده است.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در جهنم این‌گونه است که هر کس دیگری را متهم می کند و آبروی او را می ریزد. کشور نباید این چنین باشد، بلکه کشور باید بهشت‌گونه اداره شود.

وی افزود: طبق بیان اهل بیت علیهم السلام که عِدل قرآن هستند، کشوری که شهید در آن آرمیده است، طیب و طاهر است و کشور طیب طبق بیان قرآن محصول و میوه‌اش فراوان است،. ما سرزمین طیب داریم اما نتوانستیم از این طیب بودن حاصلی ببریم که امیدواریم با تلاش و کوشش بیشتر مسئولین مشکلات برطرف گردد و کشور به جایگاه اصلی خود برسد.

4527215

کد خبر 769343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • آرش DE ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  180 7
  از نظامي كه فقط به متملقان و ظاهر سازان فرست ميده و كاردانان و متخصصان را بيكار ميكنه انتظار ديگري نبايد داشه باشيد به جز همين بساط.
 • مستر کامنت A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  125 3
  حرف درستی زدن
 • بی نام A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  114 4
  بالاخره یه نفر حرف حق زد
 • بی نام A1 ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  77 29
  این حرفا از ایشون بعید بود
 • بی نام A1 ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  ایت ...جوادی آملی در حال حاضر تنها مرجع تقلیدی هستند که درک درستی ازواقعیتهای موجود جامعه داشته وبدوراز چاپلوسی به بیان آنها می پردازند اگه مسئولین ازبعد از اخرین خطبه هایش در نماز جمعه قم به نصایحش گوش میکردند وضع مملکت اینگونه نبود.بارها اعلام کردند که بانکهای ایران ربوی هستند ولی متاسفانه مسئولین کاری کردند که اکثر مردم ایران دچار ربا شوند وبا توجه به ایات واحادیث که ربا زندگی دنیوی واخروی را تباه میکند عملا زندگی مردم را توامان با ربا کردند
 • بی نام A1 ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  59 6
  آفرین ...
 • شهلا A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  70 3
  بالاخره یک حرف حسابی
 • بی نام A1 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  79 4
  مخالف زورگویی است. مخالف اجبار و تحمیل است
 • محمدرضا A1 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  79 6
  با همه احترامی که به جناب استاد و عالم و سخنور بزرگ خودم آیت الله جوادی آملی دارم یک سوال از ایشان دارم. آیا تاکنون بدون واسطه و اهرم فشار در فضای آزاد با این افراد و این دست افراد بصورت رو در رو صحبتی داشته اند ؟ سرور گرامی باید به اطلاع برسانم متاسفانه بعلت خیانت های مکرر افراد سود جو و ابن الوقت در لباس دین و چشم پوشی علما از تخلفات اتفاقا موج جدیدی از ضدیت با دین و قرآن شکل گرفته و اکثر این افراد نه تنها با نظام که با دین و قرآن مشکل دارند . لعنت خدا بر کسانی که باعث این دین ستیزی در میان مردم شدند و لعنت بیشتر بر کسانی که دیدند و لب فرو بستند
 • بی نام AT ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  54 7
  چه عجب اینو درک کردید؟
 • بی نام A1 ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  44 2
  صحیحه
 • بی نام AT ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  99 9
  کاملا مخالف حجاب اجباری ام به خاطر اینکه هم به اسلام ضربه میزنه هم به کشور هم به کسانی که اعتقادی به حجاب اجباری ندارند اما کشورشون رو دوست دارند.
 • بی نام AT ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  101 4
  یه دلیل خروج ارز از کشور رفتن به جاییه که آدم بتونه به میل خودش لباس بپوشه. واللا کسی هم طرفدار لخت گشتن نیست
 • بی نام AT ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
  55 1
  دم آیت الله گرم حرف مردم رو بالاخره درک کرد
 • رضا IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  4 0
  دقیقا