تسنیم به نقل از معاون ارزی بانک مرکزی نوشت:از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود و همچنین بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

معاون ارزی بانک مرکزی، مهم ترین موضوع در بازار ارز را جلوگیری از خروج سرمایه و تامین مالی قاچاق دانست و گفت: در حال حاضر تراز ارزی کشور ما بسیار مطلوب است و هیچ گونه مشکلی در تامین نیازهای کشور نداریم اما نباید شرایط به گونه ای باشد که منجر به خروج سرمایه از کشور شود.

سید احمد عراقچی با اشاره به اینکه در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی نظمی خارج می شود، گفت: فرآیند واردات بدون ثبت سفارش براساس مصوبه هیات دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می شود.

این مقام مسئول بانک مرکزی درخصوص روش انجام ثبت سفارش تصریح کرد: ثبت سفارش کالاهای وارداتی الزاما با روش بانکی خواهد بود و این روش به شفافیت بیشتر در واردات منجر می شود.

به گفته عراقچی، براساس ضوابط جدید تامین ارز برای واردات از دو طریق قابل انجام است: در وهله اول، بانک با بهره گیری از مراودات بانکی خود، ارز مورد نیاز را تامین می کند و در غیر این صورت، بانک می تواند از طریق صرافی های مجاز برای تامین ارز اقدام کند.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

عراقچی درخصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد و واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نحوه عمل درخصوص ارز صادرکنندگان، گفت: صادرکنندگان می توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز کشور می رسد.

عضو هیات عامل بانک مرکزی عنوان کرد: طبق ضوابط جدید بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

عراقچی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده گذاران ارزی می دهد که با سود مقرر در سررسید، به این افراد، همان اسکناس سپرده گذاری شده را بازپس دهد.

معاون ارزی بانک مرکزی، نگهداری ارز بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را ممنوع خواند و افزود: افرادی که در حال حاضر بیش از این مبلغ در اختیار دارند می توانند منابع خود را نزد بانک ها سپرده گذاری کنند. 

 

3535

کد خبر 769507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  27 2
  باشه
  • نام A1 ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   1 0
   هر وقت اجناس و خودرو و سکه و طلا و ... رو به نرخ ۴۲۰۰ دادید مردم بهتون دلار میدن ۴۲۰۰، این بخشنامه یعنی وضع ارز از سال ۹۰ هم بدتره
 • بی نام IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  23 3
  حالا واستا تا صادر کنندگان درآمد ارزیشون رو به نرخ دستوری دولتی بیان بدن به شماها.
 • بی نام IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  16 11
  این کارا دقیقا خلاف تک نرخی کردن ارزه. ویژگی اصلی تک نرخی کردن تعیین نرخ توسط بازاره با این کارا فقط صرافی های زیرزمینی خیلی قوی بوجود میان که احتمال زیاد کاراشون رو میبرن تو کانال ارزهای مجازی و دیگه هیچی تحت کنترل تون نخواهد بود.
  • بی نام A1 ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   1 1
   خودتان دارید میگویید ارز تک نرخی. قیمت تک نرخی را دیکر بازار تعیین نمی کند. تک نرخ با تلورانس 5 درصد در سال را باید بانک مرکزی در طول سال اعمال کند نه صرافی ها تا کسی رانت خواری از بالا و پایین شدن قیمت دلار نکند. 5 درصد تلورانس سالانه میشود 210 تومان در امسال که انشالله کاهش هم باشد تا کسی فکر سرمایه گذاری روی ارز نکند.
  • بی نام EU ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
   0 0
   فعلا تا رفع بحران هیجان کاذب دلار توسط عده ای چاره ای جز اعمال سیاستهای دستوری توسط دولت و بانک مرکزی نمی باشد.
  • بی نام IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
   1 0
   دوست بی نام اولی لطفا یک سرچ در مورد تعیین نرخ ارز توسط دولت بفرمایید درست براتون جا نیفتاده رانت چیه ارز دولتی چیه دونرخی ینی چی تک نرخی چیه عرضه و تقاضا چیه ...
  • بی نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
   1 0
   آقای بی نام ارز تک نرخی که دولت نرخشو تعیین کنه مال کشورهای اقتصاد باز نیست مال کشورهای کمونیستی است. لطفا مطالعه بفرمایید اما با دوست بی نام دومی موافقم فعلا چاره ای نیست ظاهرا.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  18 6
  این دیگه مهشره و جوابی برای محتکران سودجوی دلاری یک هفته بعد از عید است. تمام دلارهای خریداری شده خرد و کلان را باید بانک مرکزی و با بانکهای عامل از دست خریداران جمع کند نه صرافان امتحان بد پس داده. صرافی ها را شدید کنترل کنند تا دوباره دور باطل خرید و فروس دلار تکرار نشود و ذهن عده ای نرود به کارهای خاص سوداگری دلاری .
 • بی نام EE ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  27 2
  چند تا عراقچی....بابا مردم از بیکاری فریاد میزنند اونوقت این ژنهای.....همه جا هستند..اونوقت این وضع هم نتیجه عملکردشونه...
 • بی نام A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 0
  این اقای عراقچی تحصیل کرده آمریکا هستند و عموی ایشان انگلیس.
 • بی نام A1 ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  19 0
  باشه حتما .چيز ديگه اي لازم ندارين بي تعارف؟
 • مهران IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 0
  با سلام دولت خیلی دیر شروع کرد ولی باید حمایت بشه و و ظیفه همه مردم که همکاری کنن کجای دنیا مردم مجازند به هر بهایی وسط چها راه ارز خرید وفروش کنند شما هر کشور اروپایی و اسیای شرقی اینکارو انجام بدین بلافاصله دستگیر میشید و پولتون ضبط میشه بنظر من در ایران باید برخورد جدی تر بشه.برامن جالبه که چند نفر پول نقدشون گذاشتن تو جیبشون و دارن قمار میکنند اونم با ارز و طلای مملکت و سرنوشت ملت ،نتیجه بد بختی همه مردم و برد ده هزار نفر در ازای نابودی اقتصاده ،این چه تجارتی که یک طرفش ضرر و بد بختی یک نفر و طرف دیگر برد یک نفر در ازای باخت کل ملت و نابودی پول ملی مگه نباید تو تجارت هر دو طرف سود ببرندپس این قماره نه تجارت ای کاش قمار خونه داشتیم و این افراد بجای قمار با ملت اونجا بازی میکردند ،
 • نسیم A1 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  0 1
  کار بسیار خوبی کردند باید اصلاً تمام صرافی ها را تعطیل و پلمپ کرد. در شرایط امروز فقط باید ارزدر بانکها مبادله بشود. این صرافیها فقط اتش بیار معرکه هستند.
 • بی نام IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  1 0
  چه حالی داد بانک مرکزی به ما که دلار داریم صرافی نداریم حالا صرافیا مشتری مان
 • بی نام SE ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
  1 0
  اگر امروز سپرده گذاری کنیم و یک هفته بعد لازم داشتیم دلارو پس میدن؟یا میگن 4200 بفروش به بانک؟