خانه ملت به نقل از یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نوشت:نقل و انتقالات و تبادلات مالی با اجرایی شدن پیمان های پولی تسهیل می شود.

 معصومه آقا پورعلیشاهی ، درباره اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد (پیمان پولی/ سوآپ ارزی)ریال ایران و لیر ترکیه گفت:پیمان پولی بین ایران و ترکیه باعث می شود از تقاضای دلار در بازار کاسته شود که این موضوع نکته مثبتی محسوب می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش کنترل تقاضای دلار در کنترل نوسانات ارزی   ادامه داد:محدود کردن تقاضا برای دلار در شرایط فعلی می تواند به ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا موثر باشد.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به قرارداد سوآپ ارزی ریال ایران و لیر ترکیه بین بانک های مرکزی ایران و ترکیه، نیازی به ارز مانند دلار برای تسویه مبادلات ارزی وجود ندارد که این نکته مثبتی محسوب می شود.

نقش سوآپ ارزی ریال ایران و لیر ترکیه در کاهش نیاز به دلار

آقاپور علیشاهی در ادامه گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد:با توجه به برنامه ششم توسعه باید بانک مرکزی در خصوص انعقاد پیمان های پولی دو و چند جانبه هدف اقدامات بیشتری انجام دهد چرا که در تسهیل مبادلات بازرگانی و تجاری موثر است.

وی ادامه داد: در انعقاد پیمان های پولی دو و چند جانبه باید کشورهای همسایه و کشورهای که سطح مبادلات تجاری بالای با جمهوری اسلامی ایران  دارند در اولویت قرارداد باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  یادآور شد:نقل و انتقالات و تبادلات مالی با اجرایی شدن پیمان های پولی تسهیل می شود بطور مثال با استفاده از قرارداد (پیمان پولی/ سوآپ ارزی)ریال ایران و لیر ترکیه،  اعتبارات برای فعالان اقتصادی ایرانی به لیر ترکیه خواهد بوده و از منابع ناشی از قرارداد سوآپ ارزی تأمین می شود که انجام این مهم می تواند در کاهش تقاضای دلار نقش داشته باشد.

 

 

کد خبر 770699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  2 0
  اگر کارت عضو شتاب تو ترکیه کار کنه تقاضا کاهش میابد
 • بی نام A1 ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  1 0
  آقایان تصمیم گیرنده آیا میدانند خود اهالی ترکیه اکثرا پولشان را به دلار پس انداز میکنند و هرگونه خرید و فروششان بر اساس نرخ دلار میباشد