سازمان سازمان حفاظت محیط زیست از فدراسیون فوتبال خواست نظر مکتوب آدیداس برای ثبت تصویر یوز روی پیراهن تیم‌ملی را اعلام کنید.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، حمید ظهرابی سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست درباره حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران گفت: ایران از سال ١٣٧٥ و با تصویب مجلس شورای اسلامی به کنوانسیون بین المللی حفاظت از تنوع زیستی ملحق شده است، درج تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی نه تنها واجد ارزش های زیادی در جلب توجه و نظر عموم مردم ایران و جهان به لزوم حفاظت از این گونه ارزشمند بود، بلکه بازتاب بسیار زیبا و خردمندانه ای از توجه مردم اصیل و با فرهنگ یک تمدن بزرگ به لزوم حفظ محیط زیست و تنوع زیستی در جهان بود.

ظهرابی افزود: انتظار داشتیم فدراسیون فوتبال با دقت و حساسیت بیشتری به این موضوع می پرداخت.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به موافقت فیفا با درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران، تعلل در این موضوع، محصول نبود برنامه ریزی مناسب برای انتخاب لباس تیم ملی فوتبال بوده است.

وی گفت: یوزپلنگ آسیایی از مهم ترین نمادهای تنوع زیستی ایران است، با توجه به اینکه یوز از جمله گونه های در معرض تهدید جهانی است، حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی و از دست دادن این فرصت مغتنم برای ارائه چهره دوست دار و حافظ طبیعت، محیط زیست و تنوع زیستی مردم ایران، منجر به نگرانی دوست داران محیط زیست کشور شده است.

ظهرابی افزود: بدون شک با توجه به اینکه تیم ملی فوتبال کشور به تیم یوزپلنگان شهره شده بود، تصویر یوز می توانست با ساخت چهره ای منحصر به فرد از تیم ملی فوتبال ایران به جلب نگاه جهانی، تماشاگران و همچنین کادرهای فنی ناظر بازی ها به این تیم شود.

این مقام مسئول گفت: نخستین بار، تیم ملی ایران در بازی دوستانه با ازبکستان با لباس فاقد نقش یوز ظاهر شده است، از زمان تصویب پیشنهاد یکی از فعالان محیط زیست مبنی بر درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، همواره لباس بازیکنان ایران منقوش به تصویر این گونه ارزنده بود.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این موضوع که ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی با پیگیری مسئولان وزارت ورزش و جوانان، فدراسيون فوتبال، پروژه حفاظت از یوز آسیایی و سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم مورد موافقت فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) قرار گرفت، این اقدام با بازتاب خوبی در سطح ملی و بین المللی همراه شد و بنابراین اظهارات نماینده فدراسیون فوتبال در برنامه نود مبنی بر مخالفت شرکت آدیداس با ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی، توجييه مناسبي به نظر نمی رسد.

وی ادامه داد: بنابر ادعای فدراسیون فوتبال ایران، شرکت آدیداس با بیان اینکه ثبت تصوير یوز بر پیراهن تیم ملی به صورت برچسب (چاپی) مانع كاركردصحيح پيراهن و خروج عرق از پیراهن های اعضای تیم ملی فوتبال و در نتیجه ایجاد مشکل برای آن ها می شود.

ظهرابی گفت: طرح این ادعا بدان معنا است که اگر از چند ماه پیش، تمهیدات لازم برای درج تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی فوتبال ایران پیش بینی و به شرکت آدیداس اعلام شده بود، درج تصویر در قالب خود پیراهن ممکن بود و دیگر نیازی به چاپ برچسبی این طرح نبود.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: البته به دلیل آنکه مخالفت آدیداس به صورت کتبی به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اعلام نشده و بنابر نقل قول نماینده فدراسیون این مخالفت ها طی مذاکرات شفاهی در جلسات بیان شده است، موضوع مجدد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می شود.

به گفته ظهرابی، سازمان حفاظت محیط زیست از فدراسیون فوتبال ميخواهد تا طی مذاکرات مکتوب با شرکت آدیداس، ثبت تصویر یوز بر پیراهن تیم ملی را مجددا مطالبه نمایند و در نهایت پاسخ مکتوب آدیداس در این باره را به منظور رفع ابهامات کنونی در اختیار رسانه ها قرار دهد.

۴۷۴۷

کد خبر 770741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  0 0
  هموطنان عزیز، اصل داستان این است: آدیداس به فدراسیون با ۷۰درصد تخفیف لباس فروخته به شرط اینکه بتواند لباس را به همان شکلی که به ایران میدهد در دیگر کشورها بفروشد و احتمالا سهمی از فروش به ایران برسد، ارم یوز هم که قبلا بود در ایران به روی لباس ها چاپ میشده بنابراین اگر الان مجدد چاپ شود لباس اصلی در خارج فاقد این آرم فروش نمی رود پس فدراسیون مجبور و متعهد گردیده در قبال تخفیف لباس ساده را به تیم دهد که آدیداس هم همین لباس را بفروشد در دنیا چون قرار بر طراحی و اسپانسری نیست و معامعله صورت گرفته نه اسپانسری!! احتمالا هم انتظار ندارید آدیداس هم لباس های مد نظر برای فروش در دیگر نقاط را در منیریه ابتدا چاپ یوز بزند بعد ببرد بفروشد!! الان موضوع روشن شد !!
 • بی نام A1 ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  1 0
  این لباس سفید بی ریخت بیشتر به اوضاع مون میاد
 • بی نام A1 ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  0 1
  ادیداس این وسط چه کاره است که تعیین تکلیف میکنه برای یک ملت...
 • بی نام A1 ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  1 0
  واقعا جای تقدیر از سازمان محیط زیست فعال و گرانقدر کشور ما وجود دارد که اینچنین به این قبیل موضوعات کاملا حیاتی و بسیار مهم می پردازد . واقعا مرحبا چشم نخورید ایشالله