۰ نفر
۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳

ایسنا نوشت: گمانه‌زنی‌هایی از سوی منابع مطلع در کاخ سفید درباره تشکیل ائتلاف میان سفیر آمریکا در سازمان ملل و معاون دونالد ترامپ و حتی احتمال حضور آنها در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا مطرح شده است.

نیویورک تایمز به نقل از منابع نزدیک به دونالد ترامپ گزارش داد که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا تشکیل ائتلاف دادند و احتمال دارد شرایط خودشان را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بسنجند چرا که وجهه سیاسی دونالد ترامپ به شدت آسیب دیده است.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که اخیرا گزارش‌هایی از دعوای میان هیلی و کاخ سفید بر سر اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه منتشر شده است. با این حال این سفیر در پاسخ به اینکه روابط کنونی‌اش با رئیس‌جمهوری آمریکا چگونه است، گفت: "عالی است." او همچنین گمانه‌زنی درباره ائتلاف با پنس را رد کرد.

نزاع و اختلاف داخلی کاخ سفید بر سر زمانبندی اجرای تحریم‌های جدید علیه روسیه با درگیری لفظی مشاور اقتصادی جدید آمریکا و سفیر واشنگتن در سازمان ملل متحد به بیرون درز پیدا کرد. این بحث پس از آن بالا گرفت که لری کادلو، مشاور اقتصادی جدید کاخ سفید گفت که نیکی هیلی از "سردرگمی لحظه‌ای" رنج می‌برد و هیلی هم در پاسخ گفت: با تمام احترام،‌ سردرگم نشده‌ام!

کادلو که مدیر شورای اقتصاد ملی آمریکاست، تاکید کرد تحریم‌های جدید در دست بررسی است اما هنوز اجرایی نشده است. او درباره هیلی گفت: "احتمال دارد او دچار نوعی سردرگمی و اختلال لحظه‌ای شده باشد." هیلی یکشنبه در برنامه "رو در رو با ملت" گفت وزیر خزانه‌داری آمریکا دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه شرکت‌های روسی وابسته به برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه اعمال می‌کند؛ البته اگر تا الان این کار را نکرده باشد.

پس از آن کاخ سفید برای توضیح سخنان هیلی در بحبوحه آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اجرای تحریم‌های جدید را متوقف کرد، به زحمت افتاد. چندین تن از مقام‌های دیگر هم این اظهارات را به چالش کشیده و گفتند که انگار هیلی در باغ نیست!

اما شایعاتی درباره تمایلات سیاسی نیکی هیلی سبب خشم ترامپ می‌شود که نمی‌تواند مساله نزدیکی بیش از حد این مقام به پنس را تحمل کند. با این حال مشاوران هیلی و پنس هرگونه طرح مشترک این مقام‌ها برای سال ۲۰۲۰ را رد می‌کنند.

5252

کد خبر 770896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =