۱ نفر
۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۱

ایسنا نوشت:به گفته وزیر کار، حقوق بازنشستگان و حداقل‌ بگیران تامین اجتماعی امسال ۱۹.۵ درصد افزایش می‌یابد.

 علی ربیعی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - با اعلام این خبر گفت: حقوق حداقل بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۷ به نسبت سال گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش خواهد داشت.

وی افزود: برای سایر سطوح مانند سایر سطوح حقوق‌بگیران و شاغلین، شیوه محاسبات تغییر می‌کند و کمی به نسبت سال گذشته پیچیده‌تر می‌شود، از این رو افزایش حقوق دیگر تنها درصد و عدد ثابت نیست و در سال ۱۳۹۷ حقوق برای سایر سطوح با افزایش ۱۰.۱۴ درصدی به‌ علاوه ۲۸۰۸ تومان روزانه در نظر گرفته‌ شده است.

آنطور که وزیر کار گفته برای بازنشستگان به‌ غیر از حداقل بگیران محاسباتی صورت خواهد گرفت که این امر نیازمند مصوبه هیات‌ وزیران است و در جلسه هیات‌ وزیران در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

افزایش حقوق بازنشستگان دارای سایر سطوح مزدی، طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی باید به پیشنهاد رییس سازمان تامین اجتماعی به وزیر کار ارائه و پس از تایید هیات وزیران نهایی شود.

بر اساس ماده ۹۶، سازمان تامین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد، با توجه به افزایش‌ هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

سیدتقی نوربخش ـ رییس سازمان تامین اجتماعی ـ در روزهای اخیر با تایید افزایش ۱۹.۵ درصدی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی گفته بود: همه ساله پس از تعیین سطوح دستمزد شاغلان، افزایش حقوق مستمری ‌بگیران مشخص می‌شود. از آنجا که امسال در تعیین دستمزد شاغلان، هم درصد و هم رقم ثابت وجود داشت، محاسبات تعیین رقم مستمری‌بگیران باید با دقت بیشتری انجام شود و این دستمزد متناسب با نرخ تورم، درصد حقوق شاغلان و تبدیل رقم ثابت به درصد مشخص خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که هیات وزیران پیش از زمان پرداخت مستمری که از بیستم هر ماه شروع می‌شود، مصوبه را دریافت و اجرایی کند. درخصوص نرخ افزایش حقوق‌ دو ماده قانونی وجود دارد. نخست ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی که در آن آمده است حداقلی بگیران برابر نرخ افزایش حداقل حقوق و دستمزد باید مشمول افزایش مستمری شوند؛ دوم، ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که بر اساس آن، افزایش مستمری باید برابر افزایش هزینه‌های زندگی و نرخ تورم برای سایر سطوح مستمری بگیری باشد.

سال گذشته میزان افزایش حقوق بازنشستگان و حداقلی بگیران تامین اجتماعی تا ۱۴.۵ درصد تعیین شد و برای سایر سطوح نیز رشد ۱۲.۵ درصدی حقوق به تصویب رسید. دولت افزایش حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را در اردیبهشت ماه به تصویب رساند که از همان ماه اعمال شد؛ پرداخت ما به التفاوت فروردین ماه نیز در پایان خرداد صورت گرفت.

میزان مستمری و مزایای جانبی آن از دیرباز مورد توجه بازنشستگان و مستمری بگیران بوده است. دولت همواره تلاش کرده تا در جهت تقویت قدرت معیشت و پرکردن شکاف میان دستمزد و تورم، دریافتی مستمری بگیران و بازنشستگان را همچون کارگران بهبود بخشد.

 

3535

کد خبر 771035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  5 0
  من زمانی که بازنشسته شدم حداکثر حقوق را دریافت می کردم و این بخاطر این بود که میانگین پرداخت بیمه من و سنواتم حداکثر بود ولی به یمن تدبیر جناب آقای وزیر و پلاکی کردن افزایش حقوق من نزدیک به 10 درصد از حداکثر کمتر دریافتی بنده است تصمیم گیرنده با توجه به عدم انتخاب بازنشسته برای تغییر محل کار و یا جبران کسری حقوق از طریق اضافه کاری و غیره باید پاسخگو باشد و این حق ماست که تمام و کمال پرداخت گردد
 • بی نام A1 ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  2 0
  پدر من بعد از سی سال کار تو نانوایی... و پرداخت حق بیمه... و سختی کار.. یک میلیون و چهل هزار تومن حقوق می گیره... این بود عدالتی که میگفتید؟ تف
 • بی نام IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  1 0
  من یه بازنشسته ام از بهمن پارسال ۹۶ مبلغ ۱۵۰ هزار تومن از حقوقم کم کردن وقتی اعتراض کردم گفتند دیوان عدالت اداری چنین تشخیص داده سوالم این است آیا دیوان عدالت اداری در زمانی که تصویب کردند و پرداخت میشد مرده بوده که بعد از ۷ سال که بازنشسته شده ام باید کسر کنند اونم در ماه بهمن که مخارج زیاد است. وقتی امسال دیدم دلار را اینگونه نرخ گذاری کردند متوجه شدم دولت گدا تر و محتاجتر از این چیزهاست که عنوان میکند. و این درصد اضافه کردن چیز زیاد مهمی لااقل برای همچون من بازنشسته نیست.که سخنگوی دولت گلوی خودش را پاره میکند.