ایسنا نوشت: یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه مجلس از ظرفیت قانونی خود در قبال برخی برخوردهای نامناسب ماموران نیروی انتظامی با مردم استفاده می‌کند، گفت: وضعیت گشت ارشاد، حدود اختیارات و نحوه تعامل و برخورد آن با مردم باید مشخص شود.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: ما باید واقعیتی را بپذیریم و آن اینکه نحوه برخورد ماموران با مردم باید قانون‌مند باشد، چه کسی به گشت ارشاد اجازه داده فردی را مورد ضرب و شتم یا فحاشی قرار دهد، ما بر اساس چه مجوز شرعی هموطن خود را مورد توهین و ضرب و شتم قرار می‌دهیم؟ حتی اگر آن فرد تعرضی به مامور کند باید قانون از مامور دفاع کند و مامور حق ندارد مقابله به مثل کند یا اقدام به کتک‌کاری و فحاشی کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس یادآور شد: ما باید بپذیریم درد جان‌کاهی در تعامل بین نیروهای انتظامی و ارشاد با مردم وجود دارد که نسل جوان را به دین بدبین می‌کنند و فاصله بین مردم و حکومت را بیشتر می‌کند که اگر این درد را درمان نکنیم به نظام آسیب می‌زند. امروز نسل جوان را در دبیرستان و دانشگاه ببینید و بپرسید که دیدگاه‌شان چیست؟ اینها چطور اتفاق افتاده؟ با همین برخوردها دیدگاه آنها شکل گرفته است.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به مواردی از برخورد پلیس با متخلفان رانندگی، گفت: چه کسی اجازه داده که پلیس راه مردم را کتک بزند حتی اگر آن فرد متخلف پیشنهاد رشوه داده پلیس حق ندارد او را زیر بار مشت و لگد و سیلی بگیرد. کجای قانون این حق را به نیروی انتظامی داده است؟ یا مامور ارشادی که مشخص نیست با چه رابطه حقوقی در اختیار نیروی انتظامی قرار دارد و مامور هست یا نه به چه حقی دست به چنین اقداماتی می‌زند.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: ما از ظرفیت قانونی خود در قبال این جریان استفاده می‌کنیم و از حقوق مردم دفاع خواهیم کرد کما اینکه معتقدیم مردم باید قانون‌پذیر باشند و هر زمان قانون در موردشان اعمال می‌شود اعتراض‌شان را به شکل قانونی نشان دهند اما حتی اگر فردی تخلف می‌کند پلیس اجازه ندارد چنین رفتاری انجام دهد چرا که رفتار پلیس، رفتار نظام تلقی می‌شود در صورتی که تخطی یک فرد فقط به پای خود آن فرد نوشته می‌شود.

وی با اشاره به بروز برخی نارضایتی‌ها در پی مواردی از برخورد نامناسب پلیس، اظهار کرد: وضعیت گشت ارشاد و حدود اختیارات و نحوه تعامل و برخورد آنها با مردم باید مشخص شود و تکلیف برخی برخوردهای پلیس و نیروی انتظامی هم باید روشن باشد و نیروی انتظامی در مورد چنین برخوردهایی پاسخگو باشد. این بار اولی نیست که ما شاهد چنین برخوردهایی هستیم. من در دو سال نمایندگی بارها گزارش‌هایی را دریافت کردم که پلیس مردم را مورد ضرب و شتم قرار داده خصوصا پلیس راه و این چیزی نیست که بتوان از آن گذشت.

این نماینده مجلس در پایان اظهار کرد: حتی اگر فردی مجرم باشد، خطایی کرده باشد، حجاب را رعایت نکرده باشد، یا از مقررات رانندگی تخطی کند رفتار خشونت‌آمیز پلیس با این افراد نقض آشکار حقوق مردم خواهد بود و ما باید از هر ظرفیتی در مجلس در قبال نیروی انتظامی استفاده کنیم و نیروی انتظامی هم باید نسبت به رفتار مامورانش پاسخگو باشد.

27214

کد خبر 771609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =