آنجلینا جولی در تریلر جاسوسی «سالت» نقشی را بازی می‌کند که ابتدا قرار بود تام کروز به عهده داشته باشد، اما همه چیز دست به دست داد تا قرعه بنام او بیفتد.

به گزارش خبرآنلاین، تبلیغات سینمایی کاری نیست که بتوان مخفیانه انجام داد. برای همین تصور کنید سرمایه‌گذاران فیلم جاسوسی «سالت» که از این جمعه به سینماها می‌آید، تا چه حد از بازداشت چند مامور مخفی روس در آمریکا - آن هم تنها چند هفته مانده به آغاز نمایش فیلم - خوشحال شدند.

همه چیز دست به دست هم داد تا این فکر که جاسوس‌های بازمانده از دوران شوروی سابق در گوشه و کنار دولت آمریکا نفوذ کرده‌اند، موضوع روز شود. از همه مهمتر پرونده آنا چاپمن بازرگان 28 ساله و زیباروست که در مرکز این رسوایی قرار دارد.

آنجلینا جولی که در فیلم «سالت» نقش یک افسر سازمان سیا متهم به جاسوسی برای روس‌ها را بازی می‌کند، در‌این‌باره گفت: «خیلی عجیب است. ما اصلا قصد نداشتیم مردم را بدگمان کنیم. منظور ما این نبود. فقط می‌خواستیم یک داستان خوب تعریف کنیم.»

او ادامه داد: «اما فکر می‌کنم مردم الان نگاهی کاملا متفاوت دارند، هرچند ما درک درستی از موضوع نداشتیم. البته آنها (متهمان) به جاسوسی اعتراف نکرده‌اند.»

«سالت» را فیلیپ نویس فیلمساز استرالیایی کارگردانی کرده که تجربه کار ژانر جاسوسی دارد. او دو رمان تام کلنسی - «بازی‌های میهن‌پرستانه» 1992 و «خطر آشکار و حاضر» 1994 - را کارگردانی کرده است. نویس 60 ساله گفت برای بازگشت به ژانر جاسوسی دیدگاه‌ها و تجربیات ماموران مخفی واقعی را مبنا قرار داده است.

کارگردان فیلم‌های «حصار ضدخرگوش» و «آمریکایی آرام» در‌این‌باره، گفت: «ما در تمام مدت شخصیت اصلی فیلم را بر مبنای آدم‌های در دسترس تعریف می‌کردیم؛ جاسوسان فعلی یا قبلی که برای آمریکا یا روسیه کار می‌کنند، کسانی که از ته دل می‌خواهند به دوران اوج خود برگردند. به لحاظ منابع الهام اصلا کم نداشتیم.»

این نگاه در انتخاب بازیگران فیلم هم موثر بود: لیو شرایبر در «سالت» نقش مافوق سالت را بازی می‌کند و چوئیتل اجیوفور هم نقش تعقیب‌کننده اصلی او را دارد. جدیت و سختکوشی اجیوفور، نویس را به یاد معادل‌های واقعی می‌انداخت.

نویس گفت: «ماموران ضد اطلاعات بدگمان‌ترین موجوداتی هستند که خداوند خلق کرده است. آنها همه را به شکل جاسوس می‌بینند.»

جولی در کنار تمرینات بدنی خیلی سخت، زبان روسی را هم یاد گرفت. او گفت: «عاشق زبان روسی هستم. خیلی، خیلی سخت است. صدای بسیار جالبی دارد، برای اینکه می‌تواند هم خیلی سخت و قوی باشد و هم بسیار حساس و زیبا. خیلی طول کشید روسی یاد بگیرم.»

البته، چاپمن و 9 نفر دیگر که گفته می‌شود بخشی از یک حلقه جاسوسی بودند، در اقدامی بسیار جنجالی که یادآور اوج دوران جنگ سرد بود از آمریکا اخراج و با چهار جاسوس آمریکایی معاوضه شدند. دولت آمریکا نهایت تلاش خود را کرد تا قضیه را جوری حل و فصل کند که تنش بین دو کشور به حداقل برسد.

آنجلینا جولی: هیچ کدام از ما به خوبی مریل استریپ نیستیم
«سالت» یک فیلم اکشن سرشار از صحنه‌های انفجار و تعقیب و گریز با ماشین است و خط داستانی ضرب‌آهنگ تندی دارد و آنجلینا جولی نقش اصلی آن را بازی می‌کند.

بازیگر 35 ساله آمریکایی در آستانه آغاز اکران جهانی این فیلم به خبرگزاری فرانسه، گفت: «هیچ وقت نتوانسته‌ام زندگی مخفیانه‌ای داشته باشم، برای اینکه برای من و خانواده‌ام طبیعی نیست، اما به نظرم این آدم‌ها فداکاری بزرگی انجام می‌دهند.»

آنجلینا جولی گفت مانند شخصیت خود در فیلم «سالت» در زندگی واقعی شرایط سختی دارد. او در این فیلم نقش اولین سالت افسر سازمان سیا را دارد که وقتی به جاسوسی برای روس‌ها متهم می‌شود، به ناچار می‌گریزد و با استفاده از مهارت خود می‌کوشد مشکل را حل کند.

او گفت: «فکر می‌کنم بیشتر مردم آن قدر باهوش هستند که سرگرمی را تشخیص بدهند، برای اینکه ما خیلی وقت است فیلم‌های جاسوسی می‌بینیم و می‌دانیم سرگرمی چیست.»

جولی برای بازی در نقش سالت با یک جاسوس واقعی، ملیسا بویل مال، مامور اطلاعاتی پیشین آمریکا و کارشناس خاورمیانه و مبارزه با تروریسم مشاوره کرد.

او گفت: «سعی کردم به اندازه هر نقش دراماتیک دیگری آن را جدی بگیرم. سعی کردم به دوران کودکی او فکر کنم، اینکه چه شخصیتی داشت و چیزهایی که او را شاد یا غمگین می‌کرد.»

جولی همچنین گفت حاضر است بار دیگر با براد پیت شریک زندگی خود همبازی شود، اما تاکید کرد فیلم بعدی باید به دقت انتخاب شود. آنها چند سال پیش در فیلم اکشن «آقا و خانم اسمیت» همبازی بودند.

بازیگر برنده اسکار در این باره گفت: «چیزهایی هست که تماشاگران دوست دارند زوج‌های واقعی انجام بدهند و چیزهایی را هم دوست ندارند. برای همین باید حواست کاملا جمع باشد.»

جولی اضافه کرد: «دوست دارم همه کارهایم را با او انجام بدهم. عاشق این هستم که با او باشم. فکر نمی‌کنم این مسئله هیچ خطری برای ما داشته باشد.»

جولی با توجه به وظایفش به عنوان مادر، بازیگر و سفر حسن نیت سازمان ملل نیاز به یک برنامه‌ریزی بسیار دقیق دارد.

او در این باره گفت: «من فقط چند ماه در سال به عنوان بازیگر فعال هستم و بقیه ماه‌ها کاری انجام نمی‌دهم. قبل از «سالت» یک سال و نیم کار نمی‌کردم و فقط سفر می‌کردم و به وظایف مادری‌ام می‌رسیدم. الان هم پنج تا شش ماه کار نمی‌کنم. براد (پیت) کار می‌کند و من فقط یک مادر هستم و سفر می‌کنم.»

جولی بیشتر دوست دارد به محل تولد بچه‌هایی که به فرزندی پذیرفته سفر کند. او گفت: «دوست دارم همه چیز را کشف کنم. همیشه عاشق کشورهایی هستم که بچه‌هایم در آنجا به دنیا آمده‌اند.»

جولی پسرش مادوکس را از کامبوج، دخترش زهرا را از اتیوپی و پسرش پکس تی‌ین را از ویتنام به فرزندی پذیرفته است. شیلو دختر خود جولی در نامیبیا به دنیا آمد و دوقلوهای ناکس لئون و ویوین مارشلین هم متولد فرانسه هستند.

هرچند جولی یک جایزه اسکار و جوایز دیگری در کارنامه دارد، اما همچنان اعتقاد دارد مریل استریپ اکنون بهترین بازیگر زن دنیاست.

او گفت: «مطمئن نیستم هیچ‌وقت بتوانم به خوبی او باشم. مریل (استریپ) عالی است. او کسی است که همه ما سعی می‌کنیم به خوبی او باشیم، اما هیچ کدام از ما به اندازه مریل خوب نیستیم!»

دردسرهای به ظاهر بی‌پایان «سالت»
خبر تولید پروژه «سالت» که ابتدا «ادوین ای. سالت» نام داشت اولین بار سال 2007 اعلام شد. پیتر برگ و تری جرج در مقاطعی به عنوان کارگردان پروژه مد نظر قرار گرفتند، اما هر دو به دلایلی که اعلام نشد از پروژه کنار گذاشته شدند. یک سال بعد تایید شد فیلیپ نویس «ادوین ای. سالت» را کارگردانی می‌کند. ژوئیه 2008 نویس از تام کروز خواست نقش ادوین ای. سالت را بر مبنای فیلمنامه کورت ویمر بازی کند.

قرار شد او به نقش افسر سازمان سیا که به جاسوسی برای روس‌ها متهم می‌شود، ظاهر شود، اما کروز به خاطر قراردادهای کاری دیگر خود نتوانست پیشنهاد نویس را بپذیرد. البته کروز یک نگرانی هم داشت: شباهت زیاد شخصیت ادوین ای. سالت با ایتن هانت، شخصیت او در مجموعه فیلم‌های «ماموریت: غیرممکن».

سازندگان پروژه سعی کردند شخصیت سالت را طوری بازنویسی کنند که متفاوت با ایتن هانت باشد، اما در نهایت خودشان به این نتیجه رسیدند که شباهت‌ها انکارناپذیر است و به همین دلیل نخواستند ویژگی‌های شخصیتی سالت را تغییر بدهند.

نویس با تایید نظر تام کروز، گفت: «او به نکته درستی اشاره کرد. بازی در نقش سالت یک جور تکرار شخصیتی بود که قبلا بازی کرده بود. انگار برادر یا پسرعموی کسی باشد که در یک فیلم دیگر نقشش را بازی کرده‌ای.»

ایمی پاسکال مدیر استودیو کلمبیا پیکچرز آنجلینا جولی را به نویس پیشنهاد کرد. نویس و جولی چند بار درمورد به راه انداختن یک مجموعه جاسوسی زنانه صحبت کرده بودند. سپتامبر 2008 فیلمنامه «ادوین ای. سالت» را برای جولی فرستادند. او خواند و خوشش آمد.

سپس ویمر، نویس و لورنزو دی بوناونچورا تهیه‌کننده پروژه به فرانسه رفتند تا درباره تغییر شخصیت اصلی از مرد به زن و بازنویسی فیلمنامه صحبت کنند. برایان هلگلند فیلمنامه‌نویس برنده اسکار («محرمانه لس آنجلس») بر مبنای نکات اشاره شده در جلسه گفت‌و‌گو با جولی کمک کرد شخصیت ادوین ای. سالت بازنویسی شود.

به این شکل جنسیت این شخصیت عوض شد و نام او به اولین سالت تغییر کرد. عنوان فیلم هم از «ادوین ای. سالت» به «سالت» تغییر کرد.

فیلیپ نویس درمورد شباهت‌ فیلمنامه‌ای که برای کروز نوشته شده بود با فیلمنامه نوشته شده برای جولی، گفت: «تصور می‌کنم یک پروسه پیوسته بود. البته تغییر جنسیت شخصیت اصلی این روند را تسریع کرد، اما ایده‌هایی که نیروی محرکه فیلم بود، یکی است.»

او افزود: «یک مامور مخفی سازمان سیا که به متهم به جاسوسی برای روس‌ها می‌شود و باید برای دفاع از خود فرار کند: این ایده‌ای بود که از همان روز اول در ذهن داشتیم. در این روند لحن فیلم تغییر کرد. من هم اعتقاد دارم تریلرهای اکشن در مسیر مجموعه فیلم‌های جیمز باند و «بورن» عوض شده‌اند.»

در نهایت پروژه «سالت» کلید خورد. فیلمبرداری از مارس تا ژوئن 2009 در لوکیشن‌هایی در نیویورک و واشینگتن دی. سی. انجام شد و دسامبر همان سال بعضی صحنه‌ها مجددا فیلمبرداری شد.

تورنتو سان / 18 ژوئیه

کد خبر 77174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =