۰ نفر
۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۲

بعد از "عملیات از راه دور" شب مبعث، توسط آمریکا و شرکای اروپایی در دمشق، شنیدم تحلیل‌گری گفت: «با این حمله، پرونده ایران را در سوریه، بستند!!»

آیا واقعا، «با این حمله پرونده ایران در سوریه را بستند»؟!

دیگری گفت: (امریکا نشان داد؛) هر اقدام نظامی ایران را «شکننده» پاسخ خواهند داد!

آیا کسی هست که این واکسن موشکی راه دور را، پاسخی در مقابل دست برتر محور مقاومت در شامات بداند؟

دیگری گفت: «این حمله دهان ولایتی را بست! مشاور رهبری پاسخ خود را در دفاع از اسد دریافت کرد! »

آیا به‌واقع ما تاکنون از اسددفاع نکرده ایم؟!  دهان ما با تعدادی موشک، بسته شد؟ یعنی الان باید جمع کنیم و برگردیم؟ البته که حمله آمریکا به اتفاق محور اروپا، بسیار مهم است، البته که می‌تواند ادامه اشته باشد، اما، فراموش نکنیم که این، یک «پاسخ» است! پاسخ به دست کاملا برتر محور مقاومت!

علی‌رغم انتظار، محور غربی با بیش‌ترین احتیاط و حزم با مواضع حزب‌الله، ما و توابع و بویژه روس‌ها برخورد کرد! آن‌چه در عملیات ۵۰ دقیقه‌ای و حواشی آن رخ داد، بنظر بنده بمراتب فرو تر و نازل‌تر  تر از حد انتظار بود! این تنازل، حتما دلیلی دارد، اما، در هر حال،  این  یعنی امریکا و توابع، ارزیابی وهم‌آمیز و نگران کننده ای از قدرت انتقام جبهه مقابل دارند!

درست بر خلاف تحلیل‌گران بدبین، بنده این اقدام امریکا را، بیش‌تر در اثبات اقتدار محور مقاومت در قبال محور غربی می‌دانم. البته، اطلاعات دقیق و جامع از کم و کیف حملات ، جهت یک ارزیابی مناسب عملیاتی، در دست نیست، اما، سال قبل، ترامپ در خانه ییلاقی خود با حضور جین، ر.ج چین، ضمن بریدن کیک، گفت: ما الان داریم به دمشق موشک می‌زنیم! سپس معلوم شد، برای مدتی سیستم پدافند روسی از مدار خارج شده و مک‌دونالد، حدود پنجاه موشک را به تعدادی شیلتر و سوله خالی شلیک کرده!

امسال، با یک‌عالمه دورخیز و تعویض مشاور امنیت ملی، و شواف جنگی در شورای امنیت و "کشّ و فشّ"  و تشكيل اطاق جنگ در كاخ سفيد، و اجراي يك پرده "نمایش شیمیایی" و یک عالمه جنجال تبلیغاتی و سیاسی و امنیتی٫ و فعال کردن محور ترانس‌اتلانتیک و تماس تلفنی و فشار به مکرون و می و حواشی و اطراف ...!
بعد از آنکه برای ۱۰۰۰/۱۲۰۰ میلیارد دلار از پول های عربستان در سفر بن‌سلمان نقشه کشیدند؛ ... یک ائتلاف غربی با پاریس و لندن ایجاد کردند،  در اندازه یک عملیات بزرگ منطقه‌ای سر ‌و صدا کردند، آنگاه، خودشان گفتند، ۱۰۰/۱۲۰ موشک به مناطقی حاشیه‌ای شلیک کردند!

روس‌ها هم اعلام کردند، ارتش سوریه سپر دفاع هوایی مدرن روسی را از مدار خارج کرده بود، و از سیستم قدیمی سی‌وچند سال قبل، برای دفاع ضد موشکی استفاده کرد! همین سیستم قدیمی هم ۷۵‎٪ از موشکهای شلیک شده را ردگیری و منهدم کرده! (گویی از صورت‌حساب موشکی مک‌دونالد برای بن سلمان، سهمی هم برای ولادیمیر مخوف داده‌اند!)

این‌ها، همه، واقعا یک تحلیل روانی و عملیاتی می‌خواهد! دست‌کم انتظار ما این بود، آن‌چه رخ خواهد داد، چیزی بیش‌تر از ضربه T4 يا ضربات خان‌طومان (دو سال قبل) باشد! در مقابل پاکسازی غوطه شرقی و دوما، و  کوچ اجباری تتمه تروریست‌ها از حومه دمشق، چنین عملیات پر سر و صدا و کم اثری، محل تعجب و بررسی بیش‌تری دارد!

به نظرم، دوستانی که بسیار بدبینانه نسبت به تاثیر و اقتدار کنترل زمین توسط ما، و نقش "ماندن اسد" توسط ما، در معادلات منطقه ، می‌اندیشتند، باید باتفاق، یک تجدید نظری داشته باشند. البته، تمام اینها می‌تواند یک طرح فریب هم باشد، اما، بنده بیش از پیش احتمال میدهم که مک‌دونالد و تیم‌اش، بیش از پروپاگاندا، اراده و توان جنگ را مشق نکرده اند!

پیچیدگی بازی ولادیمیر مخوف و تاثیر حضور سردار‌ سبز‌پوش، در شامات را نباید دست‌کم گرفت.

کد خبر 771930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =