بررسی نقشه هوایی حرم حضرت عبدالعظیم نشان می‌دهد، عملیات عمرانی درست در همان جایی که مقبره تخریب‌شده رضا پهلوی بود، انجام شده است.

محمدحسین نجاتی: دیروز به معنای دقیق کلمه، «درز کردن یک خبر» بخش زیادی از رسانه‌ها و افکار عمومی را به خود مشغول کرد. پیدا شدن یک جسد مومیایی شده، درست در همان جایی که شاه اول پهلوی در آنجا دفن شده بود و درست در همان جایی که آیت‌الله صادق خلخالی چند ماه پس از انقلاب اسلامی در ایران، آنجا را تخریب کرد. از همان ساعات نخست تایید و تکذیب‌ها شروع شد. برخی عنوان کردند اصلا پیکر رضا پهلوی در ایران نیست. برخی دیگر گفتند او مومیایی نشده و برخی دیگر هم گفتند چون آنجا قبرستان بوده، ممکن است مربوط به اشخاص دیگری باشد.

اما همه این گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت تا اینکه ۴ واقعیت مهم درباره این ماجرا اثبات شد.

۱. در منطقه‌ای که جسد مومیایی شده پیدا شده اصلا، قبرستانی نبود و شواهد نشان می‌دهد فقط مقبره  پهلوی اول آنجا قرار داشته. اینجا بخوانید.
۲. جسد رضاشاه مومیایی و به ایران منتقل شده بود.
۳. با یک بررسی خیلی ساده می‌توان تشخیص داد که این جسد مومیایی شده مربوط به پهلوی اول است یا نه!

اما کسی تا امروز از جسد مومیایی شده خبری ندارد. به طوری که گفته می‌شود پس از خروج مومیایی از محفظه بتنی، آن را در یک محفظه فلزی قرار داده و در همان محدوده حرم حضرت عبدالعظیم مجددا دفن کرده‌اند. اما دیروز خلیل‌آبادی، رئيس کمیسیون میراث فرهنگی شورای شهر، گفته بود مومیایی کشف‌شده در همان محل دفن شده ولی برخی دیگر از منابع، خبر از انتقال مومیایی به بیرون از حرم داده بودند.

اما بررسی نقشه هوایی حرم حضرت عبدالعظیم نشان می‌دهد، عملیات عمرانی درست در همان جایی که مقبره تخریب‌شده رضا پهلوی بود، انجام شده است. حتی این فرضیه هم که گفته می‌شود آنجا قبرهای دیگری بود و ممکن است برای شخص دیگری هم باشد نیز بسیار ضعیف است. چرا که، طبق شهادت تاریخ، در اطراف مقبره پهلوی اول قبرستانی وجود ندارد و هرچه هست در باغ‌طوطی یکی از قدیمی ترین قبرستان‌های جوار حرم خاک شده‌اند.


به نقشه زیر توجه کنید. محل فعالیت عمرانی همان جایی است که مقبره پهلوی اول بوده و دقیقا در موازات خیابان آرامگاه سابق در شهرری است.

برای مشاهده در ابعاد بزرگ‌تر، روی تصویر کلیک یا اینجا کنید

تصویر زیر مربوط به نقشه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی‌ست،‌ برخی از جمله عبدالله شهبازی معتقدند به دلیل نزدیکی مقبره رضا شاه با باغ‌طوطی، جسد مومیایی شده مربوط به شخص دیگری است.

در نقشه زیر محل قبرستان «باغ طوطی»‌ با رنگ سفید و محل سابق مقبره رضا شاه با رنگ خاکستری (حوزه علمیه) مشخص است. 

خبر از کجا درز کرد؟
با وجود آن‌که از اوایل صبح روز گذشته، خبرگزاری و رسانه‌های مجازی روی کشف جسد مومیایی مانور می‌دادند اما «روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، خبر کشف جسدی مومیایی را در این آستانه در شهرری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می‌دهند، یک شایعه می‌داند».
مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در این زمینه عنوان کرده است: این منطقه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم، قبلا قبرستان بوده است؛ بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه آستانه طبیعی است.

او در ادامه با بیان اینکه در طرح در دست انجام، هیچ حفاری انجام نشده است، تأکید می‌کند: فقط با توجه به اجرایی‌شدن طرح توسعه، بخش‌هایی از زمین کنده شده‌اند، بنابراین در این شرایط و در چنین پروژه‌هایی معمولا پیش می‌آید که با بقایای اجساد مواجه شویم. جسد کشف‌شده نیز باقی مانده از یک جسد طبیعی است، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است، حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش‌شده درباره بقایای این جسد صرفا ساخته‌شده فضای مجازی است.

سخنان آجرلو کشف جسد را تأیید می‌کند. تکذیب او تنها درباره مومیایی‌بودن این جسد است و به هر ترتیب نشان می‌دهد در جریان توسعه این صحن مطهر، جسدی کشف شده است که روابط‌عمومی آستان می‌خواهد مهم‌بودن آن را نقض کند. حتی در اخبار منتشر شده به‌نقل از یکی از اعضای روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، اعلام شده است که از -یکشنبه، دوم اردیبهشت- حفاری‌ها متوقف شده و ما نمی‌دانیم دقیقا از کدام بخش مثلا شورای تأمین، امنیت ملی، اطلاعات یا بسیج افرادی در آن محل حاضر شده‌اند و عملیات را متوقف کرده‌اند.

واکنش میراث فرهنگی
محمدرضا نعمتی، مدیر اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز با اظهار بی‌اطلاعی از جسد مومیایی کشفی، می‌گوید: اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود. درصورتی‌که جسد را متعلق به رضاخان بدانیم، جسد کشف‌شده قطعا باید مومیایی باشد، چراکه رضاشاه، سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا رفت و به شهادت تاریخ جنازه مومیایی‌شده او ۴ سال بعد، به ایران آورده شده. جنازه رضاشاه را در مقبره بزرگی در شهرری دفن کردند. بعد از تخریب، جنازه رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران (دی‌ماه ۱۳۵) با خود برده است.

تصویر زیر موقعیت مقبره رضا شاه در دهه ۵۰ را نشان می‌دهد.

نهاد‌های رسمی: نمی‌دانیم
هنوز هیچ نهاد رسمی وارد کار نشده‌اند. حتی مسعود قادی‌پاشا رییس سازمان پزشکی قانونی تهران هم درباره خبر کشف جسد مومیایی در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: هنوز هیچ جسدی تحت عنوان مومیایی به پزشکی قانونی استان تهران برای شناسایی تحویل داده نشده است.

مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، درحالی‌که کشف یک جسد مومیایی در شهرری را تکذیب نمی‌کند، در گفت‌وگو با چمدان درباره کشف جسد مومیایی در شهرری و احتمال تعلق آن به جنازه رضاشاه گفت: به‌محض اینکه یک متخصص باستان‌شناس جنازه را ببیند، می‌تواند عمر جنازه را تشخیص دهد.

درصورتی‌که حدود ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد، احتمال اینکه متعلق به رضاشاه باشد وجود دارد و به تحقیقات بیشتر باستان‌شناسی و تاریخی نیاز دارد. اگر هم قدیمی‌تر باشد که باز مانند سایر جنازه‌های کشف‌شده تاریخی مورد پژوهش باستان‌شناسان قرار می‌گیرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان حرم شاه عبدالعظیم به کارشناسان میراث فرهنگی اجازه تحقیق و کاوش می‌دهند، اظهار کرد: اجازه می‌دهند معنایی ندارد.

اگر یک جسد مومیایی کشف شده وظیفه آنهاست سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آنها یک تیم باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می‌کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه‌جا کنند.

تصویر زیر مربوط به روزی است که این مقبره تخریب شد

قبر پهلوی اول کجاست؟
در کتاب خاطرات آیت‌الله صادق خلخالی، شخصی که روزگاری مقبره منتسب به رضاخان را تخریب می‌کند، ادعای وجود جسد رضاخان در این مکان رد شده است. در بخشی‌هایی از این کتاب آمده است: «اطراف مقبره را گروه مسلح فداییان اسلام در محاصره داشتند و پاسداران هم مواظب اوضاع بودند. سرانجام، شب فرارسید، ولی ما نتوانستیم مقبره را بخوابانیم، اگرچه خسارت زیادی به آن زدیم و به‌صورت مخروبه درآوردیم. ساعت حدود ۱۰ شب، برای استراحت، محل مقبره را ترک کردم. کمی بعد، جناب آقای حاج‌احمدآقا خمینی، برای دیدن مقبره و در واقع، برای تقویت روحیه این‌جانب به آنجا آمد و افراد مستقر در آن محل را تشویق کرد و با این عمل خود، فهماند که امام با تخریب مقبره، مخالفتی ندارند و این امر، بی‌اندازه موجب تقویت ما شد».

در بخش دیگری از این کتاب آمده: «هرچه قبر رضا‌خان را کندند، حتی استخوان‌های او هم به دست نیامد. بعدا معلوم شد که شاه هنگام فرار، استخوان‌های پدرش را برداشته و با خود به قاهره برده است و حالا هم در یک جای امن، در لس‌آنجلس، نگهداری می‌شود. این استخوان‌ها را در کنار جنازه فرزند اشرف، آقای شفیق، به امانت نگاهداری می‌کنند تا به‌اصطلاح، در یک فرصت مناسب، در ایران، دفن کنند». این کتاب توسط نشر سایه منتشر شده و این مطالب در صفحه‌های‌ 342 و 347 کتاب منتشر شده است.

دست‌خطی از آیت‌الله صادق خلخالی که پس از تخریب مقبره پهلوی اول و پیدا نکردن جسد، عنوان کرده بود جنازه از کشور خارج شده است!

۴۲۴۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 772251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 56
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احسان خراسان شمالی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  مقبره شاه اول پهلوی و اون همه قدرتو .. اینقدر ساده
  • بی نام IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   اره خيلي قدرت داشت براي تعطيلات رفت موريس
  • بی نام A1 ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   از این جسد به عنوان بخشی ازتاریخ ایران میتوانستیم به عنوان حذب توریسم استفاده کنیم همانگونه که بقیه کشورها ازجسد گذشتگان خود حال چه دیکتاتور ویا مفاخرملی درمعزض گردشگران قرار میدهند .
  • طرفدار خلخالی IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   170 5
   خدا رحمت کند کسانی را که در طول زمامداریشان خدمات زیادی به ایران زمین کردند. کسانی که ایران را از شر شپش و کپک خلاص کردند.
 • ایمان A1 ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  553 2
  عجب بلبشوی .چیزی که موج می زند مدیریت 2018 ی
 • بی نام GB ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  878 7
  ما مسلمانیم و در مذهب ما بی حرمتی به قبور دیگران از هر مذهب و مرامی که بوده اند امری بسیار نکوهیده است و از روز اول این تند رویها باید نکوهیده می شدند که نشدند.امیدوارم این پیکر یافت شده با احترام در نزدیک ترین جای ممکن به محل قبلی دفن شده تا به آرامش برسد.خداوند همه ما را هدایت فرما و ببخش و بیامرز.
  • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   آرامش خدا؟
 • بی نام A1 ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  از جسد یک آدمی که 50 سال است فحشش می دهیم و بر علیهش تبلیغات منفی می کنیم هم می ترسیم
  • بی نام GB ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   237 5
   می ترسند
 • بی نام A1 ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  232 5
  خلخالی از کجا یهو فهمیده که تو نامه اینجوری نوشته؟ خدا از سر تقصیرات همه بگذره
 • بی نام A1 ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  174 7
  در سه هزار سال گذشته بجز فرعون مصر و رضاه شاه کدام تهرانی مومیایی شده ؟
  • بی نام A1 ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   42 21
   فرعون مصر تهرانیه؟
  • بی نام A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   17 1
   احسنت.
 • بی نام EU ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  155 3
  صددرصد قبر رضاشاه است. خبرآنلاین درست میگه. حالا بگو یک سال پیش همین روزا میگفتی به دکتر روحانی رای بدید تا قیمت ها افزایش پیدا نکنه، ربنا پخش بشه و ... چی شد؟ بازم میخوای مردم رو فریب بدید؟
 • بی نام A1 ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  بايد با احترام و در يك مقبره مناسب دفن شوند،لطفا شفاف اينكار انجام شود
  • بی نام A1 ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   من آمار كامل و دقيق ندارم ولي توجه كردين از ٢٥٠٠ سال حكومت پادشاهي بجز ٢٣ پادشاه ايران كه در صحن هاي متبركه در عتبات دفن هستن فقط نادر و كوروش و داريوش بزرگ ، آرامگاه دارند . بقيه از بيم گور به گور شدن مخفيانه دفن شدن . خوب البته به نظرم حق داشتن
 • بی نام IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  96 17
  خب اینم سوژه این روزها و مردم و ملت تا یک ماهی سرگرم این قضیه هستند که بالاخره جسد مومیایی شده متعلق به رضاشاه بوده یا نه؟؟ و همچنان گرونی و تورم بالا میره و ما همچنان در جهل و ناآگاهی و خرافات خواهیم ماند..... از ماست که برماست
  • بی نام A1 ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   56 8
   امثال شما هم فقط فکر تورم و پول و شکم هستید . خوب اینم مسله مهمیه
 • بی نام IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  واقعا مقبره رضاخان انقدر ساده بوده؟؟ الان خیلی از مقبره های خانوادگی در بهشت زهرا که برای افراد عادیست از این مقبره تجملاتی تر ساخته شده
  • بی نام A1 ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   65 7
   اولاً مقبره بسیار باشکوه بوده و خلخالی تخریبش کرد ثانیاً رسم است که جسد پادشاهان و امرا را درست در زیر طاق مقبره دفن نمی کنند و در کنار آن دفن می کنند تا به دست افرادی مثل خلخالی نیافتد.
 • بی نام A1 ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  چرا نوشته ای رضا خان؟ مگه از کلمه شاه می ترسی؟ سال 57 مردم جمع شدن و بساط شاهنشاهی رو برچیدند و شما هنوز متوجه نشده ای؟ یک زمانی شاه بوده اما شاه بودن اون زمانش امروز موضوعیت نداره چون نظام ما جمهوری ست.
  • بی نام A1 ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   104 5
   مثبت دادم فقط به بخش اول نوشته تان چون واقعا مطلب درست و يادآوري مفيدي براي همه ما بويژه نسل جوان و نوجوان است . ولي با جمله آخرتان در مورد جمهوري ، مشكل جدي دارم .
 • بی نام IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  146 0
  واقعیت چهارم چی شد؟
  • بی نام ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   23 0
   چی
 • ایرانی IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  آیا میشه تاریخ رو حذف و یا محو و نابود کرد ؟ بحث بر سر تایید و یا تکذیب خوب و یا بد بودن حکومتی که تا 40 سال قبل برسر کار بود نیست . صحبت از کتمان این واقعیت که شخصی 16 سال حکومت کرد توسط اجانب تبعید ودر غربت درگذشت و جنازه مومیایی شده او بعد از بازگشت به ایران در مکان مشخصی که اکنون مومیای وی پیدا شده دفن شد .حالا چرا باید راجب به این جنازه صد جور از طرف افراد مختلف با توضیح و تفسیر داستان سرایی بشه. آیا ترس از این است که شهرری بشه پاسارگاد دوم؟ در ضمن دیگر کسی رفتار ناهنجار وغیر شرعی مثل خالخلی رو نمی پسنده
  • بی نام ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   102 2
   ایران = سکوت
  • بی نام A1 ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
   79 3
   احسنت
  • احسان ژ IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   58 2
   "آیا میشه تاریخ رو حذف و یا محو و نابود کرد ؟ " بله و باید بگم که حداقل در کتب درسی مدارسمون ، چند سالی هست که شروع شده
 • بی نام ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  450 4
  چه رضا خان شاه اول ایران زمین باشد چه ادم ساده ولی باید احترام جسد را نگه داشت از خاک امده ایم به خاک باز میگردیم...چه امروز چه فردا روزی ماهم از این دنیا میرویم پس بهتره بی احترامی چه به جسد یک فرد و چه به یک انسان در حال حیاط نشه دنیا داره مکافات
  • بی نام IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   7 18
   "دار مکافاته" صحیحه
 • بی نام A1 ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  128 3
  اگر مخالف چیزی هستیم که نباید تاریخ و مقبره ها و میراث تاریخی را خراب کنیم.متاسفانه مردم ایران در هر دوره ای صفر و صد بوده اند
 • ali IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  12 61
  حالا تا شش ماه با یه جنازه سر مردم رو گرم کنید بعد هم بگید اشتباه شده
 • بی نام A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  85 4
  چه مقبره ساده اى... اَى خِدا...
 • بی نام A1 ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  88 2
  حتی عکس جسد هم شباهت فوق العاده ای دارد.
 • حمید A1 ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  122 3
  آقای خلخالی بدون سند حرف میزد کتاب چاپ میکرد اعدام میکرد .... بنظرم اگر یک درصد فکر میکردند اینجا جنازه رضا شاه است مخفیانه این کار را میکردند مطمئن هستم دیگر کسی مومیایی و محل دفن واقعی آن را نمی بیند
 • بی نام A1 ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  114 2
  کاملا مشخصه که خود رضاشاه هست احتیاج به هیچ آزمایشی هم نیست.اگه یخورده هم شک وجود داشت با دیدن واکنشهای طبق معمول متناقض مسولین و تایید و تکذیبهای همیشگی اون شک از بین رفت
 • بی نام IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  89 1
  بخشی از تاریخ ماست خوب یا بد ما قضاوتی نداریم ولی نباید تاریخ یک ملت ازبین برود چون مخالف بود یا هر چیز دیگری تاریخ وایندگان راجب ما چه می گویند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • حمید A1 ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  149 1
  این خود گواهی بر اشتباهات آقای خلخالی است
 • حمید A1 ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  189 1
  بدون هیچ سندی میگویند پسرش استخوانهای پدرش را با خود به لس آنجلس برد چطوری حکم دینی صادر میکردند وای به حال ما
 • حمید A1 ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  180 3
  حتما رضا شاه خدماتی برای ملت داشته امیدوارم خداوند از خطاهای همه ما بگذرد
 • مجتبي A1 ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۴
  157 3
  یعنی از یه جسد مومیایی هم میترسن واقعا قلدر بوده رضاخان
 • بی نام A1 ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  70 2
  حالا این گود برداری وکشف در اثر چی بوده؟
 • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  217 3
  توجه كرديد اقاي خلخالي نه به زنده ها رحم كرد نه به مرده ها
  • iraj IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
   9 1
   روزگار به خود او هم رحم نكرد
 • بی نام A1 ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  7 222
  اگه واقعا جسد این خاین ملعون باشه حتما باید نابودش کنن
 • دامون A1 ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  146 3
  به نظرتون بی احترامی به شخصی که این همه خدمات به این مملکت رسونده درسته
 • بی نام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  132 5
  روحش شاد
 • بی نام IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  103 1
  عکسی که از مومیایی منتشر شده، کاملا شبیه رضا شاه است. این مومیایی متعلق به تاریخ ایران است و باید در موزه حفظ و نگهداری شود. با لباس و نشان دفن شده بوده، لباس که پوسیده. نشان ها کجاست؟
 • بی نام IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  42 3
  روزنامه جام‌جم به نقل از پایگاه جامع تاریخ معاصر ایران، مخالفت بهشتی با خلخالی را به روایت ابوالقاسم سرحدی‌زاده، وزیر کار وقت، چنین تعریف می‌کند: «ایشان رئیس دیوان ‌عالی کشور بودند و طبیعی بود که حوادثی که در دستگاه قضائی و جامعه رخ می‌داد، به ایشان منتقل می‌شد. روزی بنده را به دفتر خودشان احضار کردند... با عصبانیت و صدای لرزان نامه‌ای را که در دست داشتند به طرف من پرتاب کردند و گفتند این نامه را بخوان.... ماجرای نامه به‌این‌ترتیب بود که یکی از نگهبان‌های پزشکی قانونی برای شهید بهشتی نامه نوشته بود که در یک شب که من در اینجا نگهبان بودم از دادگاهی که مسئولیت آن با مرحوم آقای خلخالی بود چهار نفر اعدامی را برای ما فرستادند که آنجا بماند تا صبح ببرند و دفن کنند. این چهار جنازه را در سردخانه گذا
 • جواد A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  68 3
  بهتره که این مومیایی رو ببرن موزه اینطوری مردم برای دیدن مومیایی میرن موزه و دولت هم خوب میتونه کاسبی کنه بلکه پول عقب افتاده پیمانکار ها رو بده
 • بی نام IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  131 2
  کاری ندارم ولی خلخالی مقبره رو تخریب کرد حتی زمین کندند که استخوانهاشو هم پیدا کنه میخواست چکارشون کنه؟؟؟ یعنی اینقد به خونش تشنه بود؟؟؟؟
 • بی نام IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  97 5
  جالب اینجاست رضاشاه در تاریخ 4 اردیبهشت 1305 تاجگذاری کرد و درست تو همین تاریخ حالا یه روز قبلش در اردیبهشت 97 جسد مومیاییشو دیدند.یه جورایی باهم مرتبط نیست؟؟
  • بی نام A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
   36 2
   جالب این است که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۹ دفن شد ودر مقبره ایشان در اردیبهشت سال ۵۹ توسط خلخالی خراب شد.
 • بی نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  78 1
  حالا خلخالی رو شناختید؟میگن فوری و فوتی دستور قتل و اعدام میداد
 • بی نام A1 ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  133 0
  اگر از همون روزهای اول انقلاب جلوی تندروهایی امثال خلخالی رو میگرفتن الان روزگارمان اين نبود
 • بی نام RO ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
  95 4
  درمورد رضاشاه چطوری بنویسیم که شما درج کنید؟ فقط اجازه توهین کردن هست؟ یا میشود از خدمات ارزشمند آن مرد نوشت؟