ایلنا نوشت: مرجع تقلید شیعیان در قم گفت: دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند.

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی عصر امروز در دیدار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به شهر قم سفر کرده ضمن تبریک هفته کارگر اظهار داشت: از خداوند مسالت می‌کنیم که به اشتغال و تولید و ارج نهادن به مقام کارگر را در جامعه ما روز افزون کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه فقر بدنی یک مشکل خوش‌خیم اما فقر فرهنگی یک مشکل بدخیم است، گفت: جامعه اگر از نظر حیثیت اجتماعی باشد، درست باشد فقر مادی هم تحمل می‌کند کما اینکه اوایل انقلاب فشارهای مختلف از جمله جنگ تحمیلی، بمباران‌ها، ترور شخصیت‌ها و ... تحمل کرده‌اند اما بدون شک همین مردم اختلاس‌ها و بی‌عرضگی‌های مسئولان را تحمل نمی‌کند.

وی با بیان اینکه باید غده‌های بدخیم جامعه که مردم را ناراحت می‌کند شناسایی و برطرف کنیم، گفت: باید بفهمیم و درست عمل کنیم و بدانیم که مسایلی مانند دو تابعیت بودن مسوولان و پر کردن جیب برخی افراد تحمل نمی‌شود. باید بدانیم اگر ملت به‌خاطر همین مسایل نامطلوب شورید دیگر همه را می‌شورد و کنار می‌گذارد. به همین جهت حواس‌تان باشد.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: چگونه است که کشور 800 میلیونی که نظامی کمونیستی و بی‌دین دارد می‌تواند کشور خود را اداره کند اما ما یک کشور 80 میلیونی هستیم و این همه امکانات و آب و خاک مناسب داریم در مشکلات خود می‌مانیم؟ آن کشور با کفر 800 میلیون را اداره می‌کند اما ما با داشتن امام حسین (ع) و امام علی (ع) نتوانسته‌ایم؛ یعنی از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه راه‌حل بسیاری از مشکلات کشور ارج نهادن به کارگر است، گفت: دانشگاه‌های ما میزنشین تربیت نکنند چراکه میزنشینی یعنی مفت‌خوری بلکه دانشکده‌های ما باید کارگر تربیت کنند. کشور آلمان در جنگ‌جهانی دوم با خاکستر یکسان شد اما با پشتوانه کار ملت خود مشکلات را برطرف کرد.

وی با بیان اینکه براساس آموزه‌های دین ملتی که آب و خاک مناسب دارد اما دستش را به سوی دیگران دراز کند از رحمت خداوند دور خواهد شد، گفت: حقیقت این است که اگر معنی فقر را می‌فهمیدیم بیشتر تلاش می‌کردیم .

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه فقیر طبق آموزه‌های قرآن کریم یعنی ملتی که ستون فقراتش شکسته، گفت: آیا از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ ملتی که ویلچری شد توان مقاومت ندارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ملتی که جیبش خالی است بدون‌شک زیر بار دیگری می‌رود، گفت: این سخنان را قرآن کریم بیان کرده و ما از قرآن راستگوتر نداریم.

آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح کرد: بدانیم که اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت به همین جهت حواس‌تان باشد. البته بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم. این بی‌عدالتی‌ها و بی‌عرضگی‌های برخی مسوولان قابل تحمل نیست. کشوری که این همه منابع و آب و خاک دارد چرا باید این همه گرسنه داشته باشد.

وی با اشاره به بیان نظرات مردم در فضای مجازی گفت: فضای مجازی به نظر من مجازی نیست بلکه یک فضای حقیقی است و هرجایی که اندیشه و فکر قابل بیان شد آن فضا فضای حقیقی است.

این مرجع تقلید با اشاره به برخی ناکارآمدی‌ها در کشور گفت: کشور هلند با اینکه کوچک‌تر از مناطق شمالی ایران است اما بخش عمده‌ای از لبنیات کشور دنیا را تامین می‌کند اما ما که نمی‌توانیم در این زمینه ظهور و بروز کنیم به خاطر بی‌عرضگی است .

جوادی آملی گفت: اگر ما توانستیم مشکل پشت میز نشستن افراد پر ادا، فاصله طبقاتی و بانک‌های ربوی و ... را حل کنیم ملت در برابر دیگر مشکلات تحمل خواهد کرد اما این مشکلاتی که گفته شد واقعا قابل تحمل نیست.

وی افزود: بانک‌های ربوی و رباخواری که اکنون در کشور ما وجود دارند خانمان‌سوز است و شعار امسال را با مشکل مواجه می‌کند چراکه تولید سرمایه می‌خواهد و وقتی برای تولید به بانک مراجعه کنید سودهایی حدود 20 درصد را مطالبه می‌کند.

آیت الله جوادی آملی گفت: ما این مشکلات را با دوستان می‌گوییم تا ان‌شاءالله برطرف شود و همین مسوولان ما هستند که می‌توانند عیب‌ها و گره‌ها را برطرف کنند.

این مرجع تقلید در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که ملت ایران از کالای ایرانی و تولید داخلی حمایت کند.

تاکید آیت‌الله وحید خراسانی در ایجاد اشتغال برای جوانان کشور

یکی از مراجع تقلید شیعیان در قم تاکید کرد: باید با فراهم شدن اشتغال برای جوانان زمینه ازدواج آنان فراهم شود.

آیت‌الله وحید خراسانی ظهر امروز در دیدار با علی ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) که به شهر قم سفر کرده است، اظهار داشت: یکی از کارهای مهم وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی رسیدگی به ایتام و کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست است که باید با تمرکز بیشتر روی این موضوع کار کرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه طبق آموزه‌های دینی کسانی که برای رفاه زندگی ایتام تلاش می‌کنند جایگاهشان بهشت ابدی خواهد بود، گفت: باید زمینه توانمندی، تربیت، تحصیل و مواظبت از ایتام به بهترین شکل ممکن آن مورد توجه مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی باشد و فراموش نکنیم که این کار جزو بهترین کارهاست.

آیت‌الله وحید خراسانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر ایجاد اشتغال برای جوانان جویای کار گفت:‌ بیکاری جوانان به امری قابل توجه تبدیل شده و از این رو لازم است که مسوولان مربوطه و ازجمله وزارت کار فکری برای این موضوع کنند چراکه تا اشتغال آنان فراهم نشود زمینه ازدواج آنان نیز فراهم نخواهد شد.

وی تاکید کرد: باید با فراهم شدن اشتغال برای جوانان زمینه ازدواج آنان فراهم شود.

آیت‌الله وحید خراسانی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به وزیر کار گفت: امیدواریم توجه به امور معنوی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زیرمجموعه‌های آن ازجمله تاکید بر خواندن نماز اول وقت و آیاتی از قرآن در ابتدای کارهای روزانه مورد توجه قرا گیرد.

این مرجع تقلید خطاب به علی ربیعی گفت: کار شما کار خدایی‌ست و امیدواریم همچنان خدمات خود را به ایتام و کودکان فقیر ادامه دهید.

این مرجع تقلید در پایان سخنان خود با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد امام زمان (عج) تاکید کرد: انتظار داریم مسوولان مربوطه زمینه جشنی باشکوه در نیمه شعبان را فراهم کنند به گونه‌ای که شاهد یک تغییر بانشاط در فضای کشور باشیم. برای دولت آقای روحانی آرزوی توفیق بیشتر در راه خدمتگزاری به مردم را دارم و امیدوارم موفق باشد.

پیش از سخنان آیت‌الله وحید خراسانی، علی ربیعی گزارشی از عملکرد مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را خدمت این مرجع تقلید گزارش کرد.

اخذ دیرکرد توسط بانک‌ها حرام است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی همزمان با دومین روز هفته کارگر و در بیست و پنجمین سفر استانی خود در دولت تدبیر و امید با حضرت آیت الله حسین نوری همدانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله نوری همدانی در این دیدار گفت: ریشه بسیاری از این تعطیلی کارخانه‌ها، بانک‌ها هستند؛ بانک‌ها در ابتدا برای راه‌انداری کارخانجات با اعطا وام کمک می‌کنند ولی سپس با تاخیر در پرداخت قسط، دیرکرد دریافت می‌کنند که بارها تاکید شده است که دیر کرد حرام است و نوعی ربا محسوب می‌شود.

۴۷۴۷

کد خبر 772710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶
  385 4
  پرسید از عبادت‌ها کدام بهتر است، گفت تو را خواب نیمروز تا در آن لحظه‌ای خلق را نیازاری.
  • بی نام A1 ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
   185 3
   مردم واقعا تحت فشارند مسئولین به فکر مردم باشند وهشدار آیت الله را جدی بگیرند.
  • بی نام A1 ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
   103 7
   جناب ربیعی لطف کنن و حقوق ومزایا و معوقات ما بازنشستگان را به موعد پرداخت کنند که سخت نحت فشاریم .
 • بی نام A1 ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  16 73
  شاید حضرت ایت اله این صحنه ها رو قبل از اینکه در عالم واقع رخ دهد در عالم کشف و شهود مشاهده کردند یا در یک رویای صادقه
  • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
   87 3
   اصلا نیاز به کشف و شهود نیست تاریخ را بخوان می بینی همیشه وقتی حکام به تاریخ بی توجه بودند مثل الان انچه برسرگذشتگان امد سر انها هم می اید دور نرویم از سرانجام پهلوی دوم هم درس نمی گیرند
  • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
   0 0
   منظور من این نیود که ایشان از طریق کشف و شهود متوجه تحولات اینده شده اند .تحولات تاریخی و اجتماعی علل عوامل و شرایط خاص خود را دارند و بخشی از کارکردهای علوم انسانی همین شناخت علل و عوامل و پیش بینی و ارائه راه حل است .منظور من این بود که ایشان حوادثی که به هر دلیل قرار است در اینده رخ دهند را در قالب یک رویای صادقه که معمولا رد خور ندارد دیده اند در ضمن کنایه ای در کلام بود که متدجه نشدید