خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت: تجربه من این است که قوه مجریه با ظرفیت ها و ابزار ها می تواند راه را برای اجماع و وحدت ملی هموار کند ولی نیازمند تفکر برنامه ریزی و برداشتن قدم های استوار است؛

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری ها، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: ایمان و عمل صالح راه را برای عزت و اقتدار و سلامت فرد و جامعه و خانواده هموار می‌کند.

خطیب‌ موقت نماز جمعه تهران گفت: اسلام در هیچ شانی از شئون خود نسبت به اجتماع بی اعتنا نبوده است؛ همین نماز جمعه که دو رکعت نماز با آن جایگاه خطیر در آموزه های دین با دو خطبه معادل سازی شده است و جامعه اسلامی به حضور یکپارچه به این میعادگاه دعوت شده است و یک سوره در قران کریم با این نام یاد شده است یعنی جامعه مورد عنایت ویژه اسلام است و جامعه بدون نظام سیاسی مبتنی بر اصول و مبانی مستحکم نمی تواند راه سعادت را بپیماید.

اهم صحبت های او از این قرار است:

*جامعه بدون نظام سیاسی نمی تواند راه سعادت را بپیماید. انسان باید در کنار اصول ثابت قدم باشد و صبر و استقامت در اطاعت داشته باشد. صبر در برابر گناه راه را برای رسیدن به یک شخصیت با ثبات هموار می کند. صبر فردی برای رشد و تکامل ضروری است ولی کافی نیست؛ برای خلق یک جامعه سالم و دست یابی به اقتصاد پویا و مولد و نهادینه شدن قانون و اخلاق در جامعه و برای حفظ روابط صحیح اجتماعی و برای ساختن جامعه توحیدی و ایمانی صبر جمعی نیاز است. باید با هم و در کنار هم صبر کرده و کاستی های یکدیگر را جبران کنیم.

* پیوند جریان های سیاسی معتقد به نظام راه را برای اقتدار نظام هموار می کنند. ما برای برون رفت از تنگنا های اقتصادی و معضلات اجتماعی راهی جز انتخاب مسیر علمی و خلق اجماع نخبگان سیاسی، اجتماعی و علمی نداریم. باید دغدغه دلسوزان نظام رسیدن به این اجماع بر اساس اصول انقلاب باشد. جایگاه رهبری هموار کننده این انسجام و وحدت و اجماع است.

* اگر سیاست های کلی ابلاغی رهبری به نقشه راه قوای سه گانه و نهاد های مسئول تبدیل شود خلق اجماع می کند و راه را برای حرکت هماهنگ هموار می کند. دولت و ملت باید در کنار هم باشند و با هم حرکت کنند. دولت باید از همه توان خود برای خلق این اجماع استفاده کند.

* تجربه من این است که قوه مجریه با ظرفیت ها و ابزار ها می تواند راه را برای اجماع و وحدت ملی هموار کند ولی نیازمند تفکر برنامه ریزی و برداشتن قدم های استوار است؛ نه اینکه اگر در اولین قدم جواب سلام ما را ندادند خداحافظ. دستگاه اجرایی ظرفیت فراوانی برای خلق اجماع در مسیر اهداف انقلاب دارد.

*برای رسیدن به قدرت و خلق یک جامعه لازم، برای رسیدن به یک اقتصاد پویا و مولد و نهادینه شدن قانون و اخلاق در جامعه و حفظ روابط اجتماعی صبر جمعی لازم است باید باهم در کنار هم صبر کنیم. کاستی های یکدیگر را جبران کنیم.

* جامعه ایرانی و جامعه اسلامی باید در مقابل دشمنان خود ثابت قدم و استوار باشد، دشمن هرگز سر دوستی با ما نخواهد داشت مگر اینکه از اصول و مبانی خود عدول کنید باطل همواره در برابر حق است باید در برابر دشمنان حق ثابت قدم و استوار بود.

*اگر دیروز نایستاده بودید؛ اگر شهدای عالی قدر و با ایمان بر خاک نمی افتادند، امروز شما بر پای خویش نایستاده بودید. جانبازان عزیز با فهم نقش ایمان و استقامت در خلق قدرت برای اسلام ایستادند و بر این ایستادگی خانواده هایشان افتخار می کنند.

*(توصیه به رئیس جمهور آمریکا): مشاورانی را انتخاب کنید تا تاریخ ۴ دهه مقاومت ملت ایران را برایتان بازگو کنند. رئیس جمهور آمریکا به نظر می رسد فاقد تجربه سیاسی لازم است و از مشاوران مناسب بهره نگرفته است به این سخن کوتاه اما پر محتوای رئیس جمهور فرانسه توجه کند؛ شما مانند گذشتگان خود در برابر ایران دچار اشتباه نشوید.

* این اظهارات رئیس جمهور آمریکا بدین معناست که ما ۴ دهه در برابر ایران ایستادیم و از همه ظرفیت های خود شامل دلار های نفتی، تحریم های فلج کننده، فشار های سیاسی استفاده کردیم اما هر قدم ما به خلق قدرت دیگری برای ایران تبدیل شد؛ تغییر نقشه غرب در برابر ایران به خاطر فهم قدرت ملت ایران بود.

* به دولتمردان آمریکا می گویم امروز رفتار شما موجب شد ملت ایران، مدیران ارشد و میانی به این اجماع برسند که باید شرکای خود را از کشور های قابل اعتماد انتخاب کنند و در هیچ عرصه ای نباید به نظام سلطه و بویژه آمریکا کمترین اعتماد را کرد. این راهبرد، راهبرد اسلام است و برآمده از آموزه های قرآن است و امام و رهبری با الهام از آموزه های قران به این راهبرد عمل کرده اند.

*در این جریان باید به جبهه مقاومت اسلام، کشور هایی که در این فراز و نشیب ها تجربه موفقی را داشتند نزدیک شد و روابط و سیاست خارجی خود را بر این اساس تنظیم کرد و ما همچنان برای رسیدن به قله های اقتدار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با الهام از جمله اصبرو صابر و رابطوا باید عمل کنیم.

29216

 

کد خبر 772848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =