استاندار: کار و کارآفرینی در اسلام مکمل هم هستند

استاندار لرستان با تاکید بر این‌که از منظر اسلام دو عنصر کار و کارآفرینی مکمل هم هستند، اظهارکرد: آن‌چه از اسلام برداشت می‌شود آن است که کار و کارآفرینی در کنار هم معنا پیدا می‌کنند.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، سید موسی خادمی در بیست‌ونهمین جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید استان، بیان کرد: آن‌چه اسلام می‌گوید آن است که دو عنصر کارآفرین و کارگر با هم هستند، با هم معنا پیدا می‌کنند و اگر کارگر نباشد، کارآفرینی هم وجود نخواهد داشت.

وی با بیان این‌که کارآفرین و کارگر هم‌زاد هم بوده و با هم تعریف می‌شوند، عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به ترکیب کارگر، کارآفرین و دولت توجه دارد.

استاندار لرستان به نقش تسهیل‌گری و نظارتی دولت اشاره کرد و گفت: کارفرما باید بداند مختار به هر کاری نیست و کارگر باید تحت ضوابطی کار انجام دهد.

مقام ارشد استان به وضعیت نامطلوب تولید در کشور اشاره کرد و افزود: اگر حوزه تولید راه بیفتد مشکلات حل می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری با حمایت از کالای ایرانی می‌توان مشکلات تولیدی و اشتغال را حل کرد.

خادمی حل مشکل بیکاری را در‌ گرو سرمایه‌گذاری برای تولید ذکر کرد و ادامه داد: از سوی دیگر اگر بازاری وجود نداشته باشد تولید هم نیست، کمااینکه مشکل اساسی شرکت‌های تولیدی در کشور، بازار است.

وی با بیان این‌که در تعریف اولیه سرمایه‌گذاری باید درآمد بیش از هزینه باشد، عنوان کرد: کارهای خلاقانه و فکر تولید شده هم نیازمند سرمایه‌گذاری است، به‌معنای دیگر تبدیل ایده به تجارت در گرو وجود سرمایه‌گذار است.

مقام عالی رتبه استات مشکل اصلی تولید را نبود بازار ذکر کرد و ادامه داد: بخشی از بازار را قاچاق در بر گرفته است و فعال شدن تولید به حذف قاچاق منجر می‌شود.

استاندار لرستان گفت: برخی کارگران تا ده ماه حقوق نمی‌گیرند و دولت با تمام وجود این موضوع را حس می‌کند و خود را ملزم به حل مشکل آنان می‌داند.

وی با بیان این‌که تعدادی از صنایع دچار مشکل هستند، تصریح کرد: ورود بخش خصوصی و کاهش نقش دولت به جهت افزایش و بهبود وضعیت کار و تولید بود اما به دلیل اجرای غلط این طرح هر جا که کارگاهی به بخش خصوصی واگذار شد با مشکل روبه‌رو شدیم.

خادمی ادامه داد: با تسهیلات و تمهیدات دولت تعدادی از صنایعی که ظرفیت و توان رقابت دارند را در سطح استان فعال خواهیم کرد.

استاندار لرستان گفت: برخی کارگاه‌ها در سطح استان به‌دلیل شرایط خاص اقتصادی و تحریم‌ها دچار مشکل شدند و با تسهیلات دولت به مدار برمی‌گردند.

وی تصریح کرد: یکی‌از صنایعی که به‌طور تاریخی وجود داشته سیمان دورود است که قرار بر جایگزینی این شرکت بوده و تا اوایل خرداد عملیات اجرایی آن با همکاری بانک توسعه و تعاون و بانک رفاه شروع می‌شود.

46

کد خبر 773234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =