کانون کارگردانان به روزهای اوج نزدیک می‌شود؟/ تشکیل کارگروه‌هایی برای معنا بخشیدن به صنف

در حالی که بعد از بازگشایی خانه سینما و شوکی که به این نهاد صنفی در جریان تعطیلی آن رخ داد، یافتن خط و ربطی از حیات واقعی صنف در این نهاد کار دشواری بود، حالا کانون کارگردانان نشانه‌هایی از فعالیت جدی صنفی را بروز می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بعد از آنکه خانه سینما در سال 1390 از حرکت بازایستاد و بنا به دستور مدیران دولتی وقت درهای آن بسته شد، بازگشت این نهاد صنفی به حیات عادی خود با مشکلاتی روبه‌رو شد. این اختلال در فعالیت‌ها فقط محدود به یکی از مهمترین صنف‌های سینمایی نبود، بلکه به طور کلی نبض حرکت صنفی در سینما به کندی می‌زد تا اینکه در هفته‌های اخیر برخی اخبار منتشر شده از سوی کانون کارگردانان سینمای ایران نشان از جنبش‌هایی دارد.

بعد از آنکه کانون کارگردانان در مورد مواردی چون اکران فیلم‌ها و وضعیت برخی فیلمسازان موضع‌گیری کرد (یعنی حداقل واکنشی که در این سال‌ها حتی نمی‌شد ردی از آن یافت)، حالا نشانه‌هایی عملگراتر قابل مشاهده است: به این ترتیب که خبرها حکایت از آن دارد هفت کارگروه در کانون کارگرد انان سینمای ایران تشکیل شده تا به مهمترین موضوعات موجود در زمینه فعالیت صنفی و همچنین دغدغه‌های کارگردانان رسیدگی کند.

براساس خبری که شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران منتشر کرده، این شورا درخصوص مطالبات صنفی و  در مسیر هموارسازى مشكلات اعضا و ايجاد راهى مناسب براى حل مشكلات صنفى كارگردانان، هفت كارگروه در كانون راه اندازى  کرده است.

اسامى اين كارگروه ها به شرح زير است:

١- كارگروه اصلاح اساسنامه و بررسی ثبت در وزارت کار

٢- كارگروه حقوقى با اولویت بحث حق مولف و تنظیم قرارداد تیپ

٣- كارگروه عضوگيرى

۴- كارگروه رسیدگی به شكايات و حل اختلافات

۵- كارگروه رفع توقيف فيلم هاى مجوزدار

٦- كارگروه امور رفاهى

٧- كارگروه همکاری صنفی با شورایعالی تهيه كنندگان

اعضای کانون كارگردانان سينماى ايران براى پى گيرى مشكلات و مطالبات خود مى توانند با دفتر كانون، تماس بگیرند تا با هر يك از كارگروه ها مرتبط شوند.

انتظار می‌رود به زودی نشانه‌ای از نتایج فعالیت‌های کانون کارگردانان سینمای ایران قابل مشاهده باشد تا بتوان امیدوار بود جریانی که درصدد بود ریشه‌های فعالیت صنفی را در ایران و البته در سینمای ایران خشک کند، بالاخره با تلاش نسل کارگردانان جوان از رسیدن به هدف خود بازمانده و سینمای ایران دوباره مفاهیم صنفی را در درون خود بازتعریف و احیا خواهد کرد.

5858

کد خبر 773264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =