۰ نفر
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳

ایسنا نوشت: وزیر خارجه روسیه تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با مجله پانوراما گفت: مسکو نیز همچون دونالد ترامپ خواهان مذاکرات عادی ‌با آمریکا است اما ما این موضوع را بر اساس گام‌های عملی آنها ارزیابی می‌کنیم..

لاوروف افزود: ما بارها گفته‌ایم که سخنان رئیس‌جمهور ترامپ در مورد تمایلش برای مذاکره با کشورمان را مثبت ارزیابی می کنیم اما این ارزیابی ما براساس گام‌های عملی و مثبت آنها انجام می شود.

به گفته لاوروف، روابط دو کشور همچنان رو به وخامت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: حتی اگر سخنان مثبتی از جانب رئیس جمهور آمریکا مطرح شود، با این حال اقدامات روسیه هراسی که در نهادهای این کشور وجود دارد و کشور ما را به عنوان یک تهدید معرفی می کند، همه چیز را تغییر می‌دهد همه اینها از یک کشمکش درونی در واشنگتن که هیچ ربطی به واقعیت ندارد، ناشی می‌شود .

وی با یادآوری گفت‌وگوی تلفنی رهبران دو کشور در ماه مارس گفت: ترامپ پیشنهاد یک نشست عالی‌رتبه داد و پوتین را به کاخ سفید دعوت کردو از تمایلش برای همکاری در عرصه‌های بین‌المللی و اقدام مشترک برای خاتمه مسابقه تسلیحاتی گفت.

این دیپلمات روس در ادامه افزود: مسکو نیز از گفتگوی عادی و روابط دوستانه با واشنگتن استقبال می کند اما حاضر به فدا کردن منافع ملی نیست.

وی در ادامه افزود: در حالی که بسیاری از مردم در واشنگتن همچنان در معرض تبلیغات روسیه هراسی هستند، همکاری مسئله‌ای مهم در دستور کار جهانی است که متوقف شده است. این امر تاثیری منفی بر اوضاع جهانی دارد؛ ‌آنهم در حالی که بسیاری از مسائل بدون همکاری آمریکا و روسیه حل شدنی نیستند.

لاوروف ابراز امیدواری کرد که یک درک مشترک ایجاد شود و نهادهای آمریکایی بتوانند به یک روحیه همکاری با روسیه برسند.

وی تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

این وزیر روس در ادامه اشاره کرد که کشورش از یک دستور کار مثبت مبتنی بر ممانعت از هرج و مرج و رویارویی و حل و فصل درگیری های موجود پیروی می کند.

لاوروف نسبت به امکان همزیستی صلح آمیز میان تمام بازیگران بین المللی ابراز اطمینان کرد و گفت: همه کشورها متفاوت هستند اما امکان یک همزیستی مسالمت‌آمیز و ایجاد یک توسعه پایدار وجود دارد. روسیه تحت این شرایط به همکاری در امور جهانی برای دستیابی به تحولات مثبت ادامه می دهد.

لاوروف بر اهمیت احترام متقابل و همچنین نظارت اصولی براساس منشور سازمان ملل از جمله عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و احترام به حق حاکمیت آنها تاکید کرد و گفت: در مورد اوکراین باید بگویم اتحادیه اروپا و سازمان ناتو سیاست‌های خود را در قبال این کشور اتخاذ کرده‌اند که بیشتر براساس احساسات ضد روسی و به دست ‌آوردن اهداف ژئوپولوتیک به جای توجه بر منافع اوکراین بوده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسیر غرب در مسئله اوکراین در جهت حمایت از اوکراین نبود بلکه همه چیز ضد روسی بود. ما شاهد بودیم که آمریکا و تعدادی از ماهواره‌هایش درباره یک فضای مشترک از صلح، امنیت و ثبات در منطقه اروپا- آتلانتیک حرف می زنند اما در اصل هدف آنها به دست آوردن اهداف ژئوپلوتیک و انداختن تقصیرها بر گردن روسیه و گسترش ناتو و مشارکت شرقی اتحادیه اروپا بوده است.

وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع سوریه نیز گفت: مسکو از سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل انتظار دارد که تحقیقات خود را درباره حمله ادعایی هفتم آوریل به شهر دومای سوریه هرچه زودتر به نتیجه برساند و تحقیقاتی هدفمند و بی‌طرفانه انجام دهد.

وی گفت: ما انتظار داریم که نتیجه سفر آنها به سوریه تحقیقاتی مستقل باشد و بتوانند به تمامی مناطقی که حمله شیمیایی در آنها صورت گرفته بروند و فعالیت‌های افراط گرایان را برای تولید گازهای سمی مشاهده کنند. ما به سهم خود حداکثر تلاشمان را برای تسهیل کار کارشناسان انجام میدهیم.

وی گفت که آمریکا به دنبال فروپاشی سوریه و تثبیت حضور نظامی‌اش در شرق فرات است.

لاوروف اظهار کرد: اگرچه وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید قول داده‌اند که هدف آمریکا فقط دور کردن تروریست‌ها از این کشور است، اما در عمل ایالات متحده فعالانه برای استقرار در شرق فرات و فروپاشی سوریه تلاش می کند. این روند توسط برخی از متحدان آمریکا نیز دنبال می‌شود.

وزیر خارجه روسیه در خصوص مسئله مسموم شدن جاسوس سابق روس در انگلستان و دخترش گفت: امتناع انگلیس برای دستیابی ما به اصل واقعیت و بررسی رخدادهای انجام شده بسیار تاسف‌آور است و اصلا برای ما قابل قبول نیست امتناع لندن از دیدار مقام‌های کنسولی روس با سرگئی اسکریپال و دخترش می‌تواند آدم‌ربایی تلقی شود.

49311

کد خبر 774215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =