آمریکا و اسرائیل در آستانه توافق نهایی برای معامله 19 فروند جنگنده های اف - 35 قرار گرفتند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، مدیر آژانس فروش سلاح در وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد به زودی این کشور به اسرائیل جنگنده های پیشرفته اف 35 می فروشد.

شرکت "لاکهید مارتین" آمریکا نیز اعلام کرد تمایل اسرائیل به خرید این جنگنده ها، نشانه ای از اعتماد جهانی است که به این جنگنده وجود دارد.

تحلیلگران می گویند ارزش این معامله به سه میلیارد دلار می رسد.

"استیف اوبرایان" معاون رئیس شرکت لاکهید نیز گفت: هنگامی که اف- 35  را انتخاب می کنند به نظر ما گواهی درباره امکانات این هواپیماست.

وی همچنین گفت که این شرکت در حال دست یابی به توافق با دولت آمریکا برای فروش تعداد دیگری جنگنده های اف -35 به کشورهای خارج از هشت کشور همکار در ساخت این جنگنده است.

با فروش اف-35 به اسرائیل، این رژیم نخستین طرف خارج از هشت کشور شریک در تولید این هواپیماست که اف -35 دریافت می کند.

مذاکرات خرید اف -35  آمریکا توسط اسرائیل از سپتامبر 2008 آغاز شده شده بود.


نگاهی به هواپیمای اف 35

هواپیمای اف 35 ساخت کمپانی "لاکهید مارتین" آمریکا یکی از پیشرفته ترین جنگنده های حال حاضر جهان است که به مرور زمان ارتش های کشورهای متحد آمریکا با خرید این هواپیما آن را به استخدام نیروی هوایی خود در آورده اند.

طول این جنگنده  13.5 متر ، عرض آن حدود 11 متر ، وزن حداقل آن بیش از 10 تن و وزن حداکثری آن قریب به 23 تن می باشد . حداکثر سرعت این هواپیما حدود 1.8 ماخ و برد عملیاتی آن 1800 کیلومتر است .

این هواپیما در سه مدل نوع A  ، B و C  بوده و تفاوت مدل های آن بیشتر حول محور برخاست و فرود آن است .

 هواپیمای اف 35 مدل A : برخاست  و فرود عادی و روی باند.
هواپیمای اف 35 مدل B  : برخاست  سریع و فرود عمودی.
هواپیمای اف 35 مدل  C: برای ناوهای هواپیمابر طراحی شده است .

نوع "A" این هواپیما صرفا برای کاربرد در باندهای زمینی و نوع "C" آن با مشخصه برخاست و فرود عمودی برای ناوهای هواپیمابر طراحی شده است . البته از نوع " B " این هواپیما می توان روی ناوهای هواپیمابر نیز استفاده کرد .

بنا به اعلام مقامات کمپانی لاکهید مارتین این هواپیما می تواند تا سال 2040 کارایی عملیاتی خود را حفظ کند . این هواپیما  4 برابر، کارایی بیشتری در عملیات های هوا به هوا و هشت برابر کارایی بیشتر در عرصه عملیات های هوا به زمین دارد .

این هواپیما  ، جنگنده ایست چندماموریته که برای عملیات هوا به زمین بهینه سازی شده و ماموریت هوا به هوا، اصولاً ماموریت ثانویه وی به شمار می آید. این هواپیما تا حدود زیادی به جنگنده " F/A-22 Raptor " شباهت دارد و طرح کلی آن مشابه این هواپیما بوده، هم چنین تا حدود زیادی نیز از فناوری های مشترکی بهره می جویند.

چون اف 35 بیشتر برای برخاست و فرود عمودی طراحی شده بنابراین فرسایش قطعاتی کمتری نسبت به دیگر جنگنده ها دارد .
برای برخاست عمودی ، این هواپیمای تک موتوره، از سیستم " کشش منحرف شده " بهره می جوید .

خدمه اف 35  یک نفره طراحی شده و این هواپیما، برای حمل تسلیحات خود از دو محفظه داخلی و چهار پایلون خارجی استفاده می کند. هر یک از محفظه ها، قابلیت حمل دو موشک یا بمب یا هر سلاح دیگر را دارند و مقرهای خارجی نیز به همین ترتیب می توانند لود شوند. تقریباً در تمامی مدل های این هواپیما، تسلیحات یکسانی به کار رفته و تغییرات تنها در قسمت راداری و سیستم های پیچیده برخاست و نشست صورت می پذیرد.

کد خبر 77499

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =