۰ نفر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۲

رسانه های چین گزارش دادند که مقام های این کشور بشدت بر تعهد جهان به توافق هسته ای به عنوان یک الگوی مهم از دیپلماسی برای حل مسایل دنیا تاکید می کنند.

به گزارش ایرنا رسانه های چین از قول 'لوکانگ' و 'هوا چون اینگ' سخنگوی های وزارت خارجه این کشور که در واقع مواضع رسمی پکن را در بعد سیاست خارجی نقل می کنند آورده اند که چین در هر شرایطی به برجام پایبند خواهد بود.

بر اساس بیانیه ها و اظهارات مقام های وزارت خارجه چین، توافق هسته ای سال 2015 یک سند بین المللی است و موضوعی نیست که بین دو کشور باشد و کسی بخواهد یکجانبه در باره آن تصمیمی بگیرد.


مقام های چین از جمله وزیر خارجه و معاونان وی در سطوح مختلف و در محافل داخلی و بین المللی تاکید ورزیده اند که چین به برجام پایبند است و از همه جوانب دیگر می خواهد این توافق بین المللی را مراعات کرده و تعهداتشان را بر اساس مفاد آن عملی کنند.

رسانه های چین نوشته اند که این کشور با ایران قرارداد و سند بازطراحی نیروگاه هسته ای اراک را در وین امضا کرده است و به آن پایبند خواهد بود و این برنامه به مرحله اجرا رسیده است.
خبرگزاری شینهوا هم گزارش کرده است که امضای این سند در واقع یکی از تولیدات توافق جامع هسته ای موسوم به برجام در ارتباط با برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.


'لوکانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید که اجرای این سند بی تردید یک گام بسیار مهم عملی و مثبت است.
او پیشتر گفته است که چین با همه جوانب ذی ربط همکاری های نزدیک خواهد داشت و به تمامی توافقاتی که برجام مورد توجه قرار داده است، پایبند می باشد.


سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که ما بسیار امیدواریم که اراده سیاسی همه طرف های مرتبط با برجام مشارکت در اجرای کامل و بی نقص این توافقنامه و مشارکت در رژیم منع تولید تسلیحات هسته ای و همچنین همکاری برای حراست از ثبات در خاورمیانه باشد.


آسیا تایمز شبکه خبری شرق آسیا از چین نیز گزارش کرده است که آمریکا دیگر نمی تواند مانند قبل یکه تاز میدان بوده و به دلایل واهی به تنهایی به دنبال تحریم ایران باشد.


این نشریه خاطر نشان کرده است که زمان تغییر کرده است و بسیاری دیگر می دانند که آمریکا فقط منافع سیاسی خاصی را دنبال می کند و اهدافی دیگر را مد نظر قرار می دهد که برای کشورهای مختلف قابل قبول نیست.
آسیا تایمز رویکرد نادرست دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در قبال برجام را مورد توجه قرار داده و آورده است او باید در نظر داشته باشد که چین، روسیه و کشورهای اروپایی اکنون روابط اقتصادی پرحجمی با تهران دارند که اجازه نمی دهند آمریکا با تحریم هایش این وضعیت را برهم بزند.


نشریه ادامه می دهد که مهم نیست که آمریکا چه اهدافی را دنبال می کند، هر چه باشد این بار واشنگتن با تحریم هایش تنها خواهد ماند زیرا همه می دانند و تایید کرده اند که ایران به برجام پایبند بوده است و حتی 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا هم این را مورد اذعان قرار داده است.


آسیا تایمز تصریح کرده است که اصلا واژه هایی که ترامپ به کار می گیرد مانند اینکه می گوید ایران به روح برجام پایبند نبوده است، بار قانونی و مشروعیت ندارد و بی معناست ایران نگرانی های امنیتی خود را دارد و به طور مشروع دست به اقداماتی زده است که نمی توان آنها را بی اعتبار کرد و به این بهانه تهران را مورد تحریم قرار داد.


نشریه می نویسد که اگر آمریکا بخواهد همچنان بر بی اعتبار کردن برجام اصرار ورزد در واقع مسیر شکست خود را همواره کرده است و هیچ یک از بهانه ها و استدلال هایی که تاکنون ذکر شده است، نمی تواند خللی در برجام ایجاد کند و ایران به آن پایبند بوده است.
آسیا تایمز، اقدامات ترامپ را حتی برای سیاست خارجی این کشور زیانبار توصیف کرده و آورده است که اکنون نشانه هایی از شکست های راهبردی ترامپ دیده می شود و اینکه اعتبار راهبردی سیاست خارجی آمریکا زیر سوال رفته است.

310

کد خبر 775260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =