ایلنا نوشت: مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: به دلیل کم‌آبی تدابیر ویژه‌ای برای حفر چاه های اضطراری برای آب شرب اتخاذ شده و همچنین آغاز ذخیره آب در "مخازن استراتژیک آب" در بخش‌های مختلف، اعلام شده است.

منصور شیشه‌فروش گفت: کم آبی که در حال حاضر در پهنه استان اصفهان وجود دارد، شاید در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، حجمِ سدهای مخزنی ۸۰ درصد کاهش حجم دارد؛ از طرفی دیگر بارندگی نسبت به متوسط بلند مدت حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر به دلیل عدم بارش مستمر اکثر چشمه‌ها و قنوات خشک و کم آب شده اند، مدیریت بحرانِ استان، جلسات متعددی را تشکیل داده است؛ اولین اقدام این بود که مصرف بهینه آب را در همه بخش‌ها در دستور کار قرار دادیم؛ در بخش فضای سبز، حذف چمن را اعلام کردیم و از طرفی دیگر بر آبیاری شبانه و آموزش به کارگران و همچنین جداسازی آب شرب از آب فضای سبز و کشت گونه های مقاوم به خشکی تاکید شد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: برای مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب، در بخش صنعت هم اقدامات موثری را دستور کار قرار دادیم، کاهش حجم آب و صرفه جویی به صورت ویژه، بازچرخانی آب و استفاده از پساب داخلی صنعت و همچنین استفاده از روش های کم مصرف آب در پروسه تولید از جمله این اقدامات به شمار می رود.

شیشه فروش با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه با همکاری شهرداری در بخش صنعت و فضای سبز، گفت: در بخش آب شرب، به همه ادارات اعلام شده که باید ۳۰ درصد مصرف آب نسبت به دوره مشابه را کاهش دهند و کاهنده های مصرف آب در سیستم‌های اداری نصب کنند؛ از طرفی دیگر آغاز ذخیره آب در "مخازن استراتژیک آب" در بخش های مختلف، اعلام شده است.

وی گفت: به دلیل برداشت از منابع آب های زیزمینی در سال های گذشته در بعضی مناطق و دشت ها فرونشست زمین را داشتیم، گفت: به طور مثال در دشت منطقه کاشان، منطقه گلپایگان، شهررضا فرونشست داشتیم؛ حتی در فریدن فرونشست داشتیم که باعث آسیب به خانه های مسکونی شد که مورد بازسازی قرار گرفته اند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: به دلیل کم آبی کشاورزان استان اصفهان در مشقت به سر می برند، ادامه داد: به دلیل کم آبی، آبی به کشاورزان تحویل داده نشد که همین موضوع اعتراض آن ها را به همراه داشته است. دولت با تشکیل "کارگروه سازگاری با کم آبی" برنامه های توزیع آب را ابلاغ می کند که در بخش شرب، صنعت و کشاورزی به چه شکل از آب استفاده شود.

وی گفت: تدابیر ویژه ای برای حفر چاه های اضطراری برای آب شرب اتخاذ شده است، در حال حاضر زاینده رود خشک است و حجم سد فقط ۱۰ درصد آب دارد و وزرات نیرو در نظر دارد که با همین مقدار آب بخش های مختلف را مدیریت کند.

۴۷۴۷

کد خبر 775345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
  0 0
  حذف چمن حالاااااا هنووووزم شهرداری خوابه
 • حسین A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
  0 0
  اصفهان روزهای سخت داره میاد، زمانی که با سرخوشی و غرور وسط کویر مجتمع های فولاد داشتین میزدید و کل استان و ایران رو به اون وابسته کردید، وقتی با افتخار میگفتید ما برنج لنجون داریم باید فکر این روزها رو میکردید. ملتی که فکر اینده رو نکنه به مصیبتهای بزرگتر از این دچار میشه. خداحافظ اصفهان ، خداحافظ خوزستان ، خداحافظ یزد و کرمان ... خداحافظ ایران