رئیس جمهور و وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا به اقدام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا ضمن ابراز تأسف نسبت به تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام،‌ تأکید کرد که این اقدام اعتبار آمریکا و امنیت این کشور را تضعیف و واشنگتن را منزوی خواهد کرد.

جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری کشورش برای خروج از توافق هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

کری در بیانیه خود خاطرنشان کرد: تصمیم امروز امنیت ما را تضعیف می‌کند،‌ اعتبار ما را از بین می‌برد، ما را در میان متحدان اروپایی‌ خود منزوی می‌کند، اسرائیل را در معرض خطرات بزرگ‌تر قرار می‌دهد،‌ تندروهای ایران را تقویت می‌کند، نفوذ جهانی‌مان برای رسیدگی به رفتار ایران را کاهش می‌دهد و به توانایی دولت‌های آینده برای انجام توافقات بین‌المللی آسیب می‌زند.

وی ادامه داد: نیاز به هیچ صحبتی نیست. واقعیت گویاست. این تصمیم به جای سازندگی بر اساس یک‌سری تدابیر راستی‌آزمایی منع اشاعه بی‌سابقه، آنها را به خطر می‌اندازد و جهان را به شرایطی که یک سال پیش با آن مواجه بود، باز می‌گرداند.


اوباما: خروج از برجام اشتباهی بزرگ است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا اقدام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام را یک اشتباه بزرگ خواند.

اوباما گفت: من معتقدم که تصمیم به خروج از برجام بدون نقض این توافق از سوی ایران یک اشتباه جدی است. در دموکراسی، همیشه تغییرات در سیاست ها و اولویت ها از دولتی به دولتی دیگر وجود داشته است. اما خروج از توافقتنامه هایی که کشور ما را به خطر می اندازد و اعتبار آمریکا را به خطر می اندازد و ما را با قدرت های بزرگ جهان رو به رو می کند، اشتباه است.

وی افزود: پس از سالها ساختن یک ائتلاف بین المللی که می تواند تحریم هایی فلج کننده را علیه ایران تحمیل کند، ما با انگلیس، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ایران به برجام رسیدیم. برجام یک معاهده کنترل تسلیحات چند جانبه بود که به اتفاق آرای شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

52310

کد خبر 775574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =