مهر نوشت: رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پیش‌بینی عهدشکنی آمریکا از سوی رهبر انقلاب، گفت: این پیمان‌شکنی آمریکا نشان داد نظر ایشان از سایر نظرات دقیق‌تر بوده و از همه بهتر سیاست را می‌فهمند.

آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای نگهبان در جلسه‌ امروز این شورا با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: ترامپ با خروج از برجام نشان داد هیچ اعتقادی به تعهدات بین‌المللی ندارد و فقط با توجه به اغراض سیاسی و هوای نفس خود تصمیم می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اقدام رئیس‌جمهور آمریکا به اعتراف احزاب و گروه‌های سیاسی داخل آمریکا از روی بی‌توجهی به عواقب آن صورت گرفته است، افزود: افراد برجسته‌ی سیاسی در دنیا به ویژه در آمریکا و اروپا عهدشکنی در برجام را موجب بی‌آبرویی و بی‌اعتباری آمریکایی‌ها می‌دانند.

آیت‌الله جنتی در ادامه به موضع‌گیری منفی علیه آمریکا در جهان به ویژه کشورهای اروپایی اشاره و اضافه کرد: موضع‌گیری منفی از سوی اروپایی‌ها کفایت نمی‌کند و ما منتظر اقدام عملی آنها برای اجرای تعهدات خودشان در این زمینه هستیم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به هشدارها و موضع‌گیری به حق مقام معظم رهبری در طول مذاکرات مبنی بر عهدشکنی آمریکا تأکید کرد: اقدام نابخردانه‌ آمریکا نشان داد نظر مقام معظم رهبری از سایر نظرات دقیق‌تر است و علاوه بر آن ایشان از همه بهتر دشمن را می‌شناسند و از همه بهتر مسائل سیاسی را درک می‌کنند.

وی با تأکید بر موضع حق و حکیمانه مقام معظم رهبری در مسائل مختلف گفت: همه‌ی ملت، مسئولان و دولت باید متحد در یک صف تسلیم مقام معظم رهبری باشیم و مطمئناً در این صورت ملت ما از این بحران نیز سربلند بیرون خواهد آمد و در غیر این صورت دچار خسارت خواهیم شد.

آیت‌الله جنتی در پایان با قدردانی از موضع‌گیری مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: با توجه به تنش‌های خارجی و بین‌المللی، سرانجام امور به نفع ملت شریف و عزیز ما ختم به خیر شود.

لاریجانی: رفتار آمریکا در دنیا ناامنی ایجاد می کند
همچنین ایرنا نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام ترامپ در خروج از برجام نشانه عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهداتشان است و این رفتار در دنیا ناامنی ایجاد می کند.

علی لاریجانی عصر چهارشنبه در دیدار با معلمان نمونه آموزش و پرورش در واکنش نسبت به اقدام ترامپ مبنی بر خروج از برجام افزود: امروز همزمان با شیطنت آمریکا در توافق هسته ای شده است، رهبر معظم انقلاب امروز در دانشگاه فرهنگیان بسیار خوب مسیر را روشن کردند و گذشته مسائل ما را بیان و برای آینده، راهبرد روشنی تبیین کردند. این اقدام تجربه بسیار موثری برای کشور ما شد که کشورهای غربی نوع نگاهشان به دیگر کشورها از بالا به پایین است. آنان هر زمانی که موضوعی مورد قبولشان نباشد بازی را به هم می زنند و می خواهند همه چیز طبق خواسته خودشان باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: توافق برجام طبق درخواست آنان و پس از چندین بار نامه نگاری و شرط و شروط هایی برای مذاکره انجام شد و چندین سال به طول انجامید تا این توافق صورت گرفت. سپس توافق به تایید سازمان ملل رسید ولی متاسفانه آنان امروز طوری رفتار می کنند که این توافق مخل امنیت جهانی است.
لاریجانی تصریح کرد: این اقدام آنان تجربه مفیدی برای ما شد. ما فهمیدیم که این کشورها نوع کارشان با دیگران چطور است و رفتارشان ناامنی در دنیا ایجاد می کند و به تعهداتشان پایبند نیستند و رفتار آنان در صحنه بین الملل گسست ایجاد می کند. ملت ایران شرایطی سخت تر از این را هم تجربه کرده اند.
لاریجانی یادآور شد: این اقدام ترامپ در تاریخ خواهد ماند و همگان اینگونه از این اقدام یاد می کنند، که کشوری که می بایست به تعهدات خود پایبند می بود اینقدر غیرمسئولانه رفتار کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر ما که آنها مدیر نیستند ولی خودشان بسیار مدعی مدیر بودن را دارند؛ کشوری که این چنین ادعا می کند چرا به هیچگونه از اصول و نظامات بین المللی پایبند نیست. این موضوع آشفتگی را به همراه دارد.
لاریجانی اضافه کرد: فرزندان کشور ما باید بدانند که برجام چه سابقه ای داشته و چه نامه نگاری هایی برای تصویب آن انجام شده است ولی آمریکایی ها به سادگی همه چیز را زیر پا گذاشتند.

2727

کد خبر 775735

برچسب‌ها